про залишення позовної заяви без руху
12 липня 2019 року м. Київ № 320/3536/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Київській області про визнання протиправними та скасування припису та поставнови,
позивачка звернулась до суду з вимогами до ГУ Держпраці у Київській області скасування припису від 18.03.2019 р. №КВ 386/1439/АВ/П та постанови від 02.04.2019 р. №КВ 386/1439/АВ/ТД/ФС-259.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як слідує із змісту позовної заяви та поданих документів, останні не відповідають положенням ч.5 ст.160,161 КАСУ в частині: незазначення коду ЄРДПОУ відповідача; ціни позову; обгрунтованого розрахунку суми штрафу, на звільнення від сплати якого претендує заявниця; конкретизацією змісту позовних вимог, в тому числі, які саме дії відповідача ОСОБА_2 просить визнати протиправними; викладу обставин, якими позивачка обґрунтовує свої вимоги із зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, зокрема, відомостей реєстрації позивачки як фізичної особи-підприємця із зазначення доказів реєстрації як ФОП та в органах статистики; підстав для ненадання відповідачу витребуваних ним документів згідно вимоги від 13.02.2019 р.; недопущення працівника контролюючого органу до проведення інспекційного відвідування за місцем здійснення господарської діяльності; надання копій документів, якими були оформлені взаємовідносини заявниці з працівником ОСОБА_3 (копії трудової книжки; накази про призначення; платіжні відомості; трудові або інші договори); копії податкових декларацій ОСОБА_1 за 2015-2018 р.р.; обгрунтування порушення прийнятими відповідачем рішеннями прав, свобод та інтересів заявниці із розкриттям змісту порушених прав; надання власного письмового підтвердження про відсутність аналогічного спору на розгляді іншої судової установи.
Крім того, в порушення ч.3 ст.161 КАСУ, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення встановлюються законом.
Згідно п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921,00грн.) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (19210,00грн.).
За подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, судовий збір сплачується у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
На підставі ч.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Положеннями абзацу першого частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Таким чином, ч.1 статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У контексті вказаної норми ціною позову є грошовий вираз майнових вимог позивача. Суд звертає увагу позивачки на те, що майновими вимогами є будь-які вимоги суб'єктів права, що пов'язані з володінням, користуванням, розпорядженням, обміном, розподілом майна, у тому числі нерухомими та рухомими речами, грошовими коштами тощо. Рішення суб'єкта владних повноважень, яким визначено грошове зобов'язання, у даному в тому числі, штрафних санкцій, коригування митної вартості, тощо, та на підставі якого може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, тощо породжує підстави для зміни майнового стану фізичної чи юридичної особи, а відтак, вимога про визнання протиправним та/або скасування такого рішення носить майновий характер.
Частинами першою та другою статті 9 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Із змісту позовної заяви випливає, що позивачка просить суд скасувати постанови про накладення на неї штрафу. Отже, предметом спору, поміж іншого, є рішення відповідача про накладення штрафу у розмірі 125 190,00 грн. Згідно квитанції №21586707 від 09.07.2019 р., позивачкою при звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1 251,90 коп.
Однак, у позовній заяви об'єднані три вимоги немайнового характеру, а саме: про визнання протиправними дій відповідача, які відносяться до складання припису; визнання протиправними дій, які відносяться до ухвалення постанови та скасування постанови про накладення штрафу, таким чином позивачці слід доплатити судовий збір у розмірі 5763 грн. (1921 х 3).
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням ст.ст.160,161 КАСУ із зазначенням: коду ЄРДПОУ відповідача; ціни позову; обгрунтованого розрахунку суми штрафу, на звільнення від сплати якого претендує заявниця; змісту позовних вимог, в тому числі, які саме дії відповідача ОСОБА_2 просить визнати протиправними (щодо припису та постанови); викладу обставин, якими позивачка обґрунтовує свої вимоги із зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, зокрема, відомостей реєстрації її як фізичної особи-підприємця із зазначення доказів реєстрації, в тому числі, в органах статистики; підстав для ненадання відповідачу витребуваних ним документів згідно вимоги від 13.02.2019 р.; недопущення працівника контролюючого органу до проведення інспекційного відвідування за місцем здійснення господарської діяльності; надання копій документів, якими були оформлені взаємовідносини заявниці з працівником ОСОБА_3 (копії трудової книжки; накази про призначення; платіжні відомості (на виплату зарплати); трудові або інші договори); копії податкових декларацій ОСОБА_1 за 2015-2018 р.р.; обгрунтування порушення прийнятими відповідачем рішеннями прав, свобод та інтересів заявниці із розкриттям змісту порушених прав; надання власного письмового підтвердження про відсутність аналогічного спору на розгляді іншої судової установи та оригіналу квитанції про сплату судового збору у розмірі 5763 грн.; подання копій документів, приєднаних до справи в порядку, визначеному ст.94 КАСУ.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 248, 250 КАС України, суд -
позовну заяву ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держпраці в Київській області (04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10) про визнання протиправними та скасування рішень, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Брагіна О.Є.