Рішення від 12.07.2019 по справі 520/5271/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

12 липня 2019 р. № 520/5271/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, який в подальшому уточнив та просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Національного університету Цивільного захисту України яка полягає у не виготовленні та ненаправлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704;

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не здійсненні перевірки правильності складення довідки Національного університету Цивільного захисту України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету міністрів України з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704;

3. Зобов'язати Національний університет Цивільного захисту України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повного інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04,1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30,08.2017 №704), премії (у розмірі 120% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30,08.2017 №704), надбавки за наукову ступень кандидата наук (5% посадового окладу на підставі п. 6, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за наукове звання доцент (5% посадового окладу на підставі п. 6, п.п, З постанови КМУ від 30.08.2017 №704).

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Національного університету Цивільного захисту України нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); премії (у розмірі 120% посадового окладу), надбавки за наукову ступень кандидата наук (5% посадового окладу), надбавки за наукове звання доцент (5% посадового окладу); здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року однією сумою.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем, Національним університетом Цивільного захисту України не включені в довідку відомостей про чинні додаткові види грошового забезпечення та не виготовлені, не направленні до ГУ ПФУ в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43,8,10, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-12, за формою передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінетів Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.

Відповідач, Національний університет Цивільного захисту України, надав до суду відзив на уточнений адміністративний позов, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що з моменту звільнення ОСОБА_1 зі служби цивільного захисту з Національного університету цивільного захисту України (далі за текстом - Університет) позивач жодного разу не звертався з вимогою виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, тому визнання протиправної бездіяльності - Університету немає жодних підстав. 25.03.2019 року, до Університету надійшов адвокатський запит від адвоката ОСОБА_2 про складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . 01.04.2019 року Університетом була надана відповідь адвокату Коломойцеву М.М. за № 06/1108 щодо неможливості надати відповідь, у зв'язку з тим, що адвокатський запит неналежно оформлений та не відповідає вимогам Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». 07.05.2019 року до Університету надійшов адвокатський запит від адвоката Коломойцева М.М. про складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . 13.05.2019 року Університетом була надана відповідь адвокату Коломойцеву М.М. за № 06/1547 щодо неможливості надати відповідь на адвокатський запит у зв'язку з тим, що адвокатський запит містить вимоги, що перевищують повноваження адвоката та не відповідає вимогам Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». 14.05.2019 року адвокат Коломойцев М.М. звернувся до Університету з адвокатським запитом про надання довідки про види грошового забезпечення. 21.05.2019 року Університетом була надана відповідь адвокату Коломойцеву М.М. за № 06/1626, що адвокату Коломойцеву М.М. буде надано вичерпну інформацію щодо запитуваної ним інформації тільки після ПРАВИЛЬНОГО оформлення адвокатського запиту у відповідності до вимог чинного законодавства у сфері адвокатської діяльності. Отже, вимога позивача щодо зобов'язання Університетом надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за формою, передбаченої додатком № 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704), премії (у розмірі 120% посадового окладу на підставі п. 5 п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704), надбавки за наукову ступень кандидата наук (5% посадового окладу на підставі п. 6, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704), надбавки за наукове звання доцент (5% посадового окладу на підставі п. 6, п.п. 3 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704) - неможливо, у зв'язку з тим, що формою додатку № 2 до Порядку (в редакції постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103) довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії становить тільки: - посадовий оклад; - оклад за військовим (спеціальним) званням; - надбавка за вислугу років ( відсотків). На підставі вищевикладеного, просили суд відмовити в задоволенні позову.

Відповідач - Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області надали до суду відзив, в якому зокрема зазначили, що відповідно до довідки Національного університету цивільного захисту України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад складає 8460,00, оклад за військовим званням - 1480,00, надбавка за вислугу років - 4970,00. Усього -14910,00 грн..

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної з 23.04.2014 на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закону № 2262-ХІІ). З 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, на підставі довідки, виданої Національним університетом цивільного захисту України.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п.п. 2, 3 ст. 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, Харківського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства, .

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21,02.2018 № 103.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №103 від 21.02.2018).

Також зазначили, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає, що його права можуть бути порушені в майбутньому.

Під час проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 були враховані всі складові грошового забезпечення, зазначені у довідці Національного університету цивільного захисту України. ГУПФУ не мало правових підстав враховувати будь-які інші види грошового забезпечення, окрім тих, що зазначені в довідці.

Органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат- залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Оскільки для перерахунку пенсії з 01.01.2018 ані Національним університетом цивільного захисту України, ані позивачем інших довідок (із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення) не надавалося, позовні вимоги до ГУПФУ в цій частині є передчасними. На підставі вищевикладеного, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером ДСНС України, пенсія мені призначена за вислугу років згідно із Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ),

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за дим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

01 березня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, якою затверджено тарифні розряди військовослужбовців, відповідно до яких збільшився розмір грошового забезпечення військовослужбовців, що є безумовною підставою для проведення перерахунку пенсії.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер який перебував на військовій службі, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 ''Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р, N 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262- ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком І та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України, Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Уповноваженим органом на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, було надано у березні 2018 року до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, однак довідка не містить чинних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704.

Позивач, через свого представника, неодноразово звертався до відповідача з вимогою виготовити та направити до ГУПФУ нову довідку, але відповідачем нову довідку так і не виготовлено та не направлено до ГУПФУ в Харківській області.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 р..

21.02.2018 року Kабінетом Mіністрів України було прийнято Постанову від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова №103). Згідно п. 1, 2 зазначеної постанови було зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження дія роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови № 704.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Стосовно вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Національного університету Цивільного захисту України яка полягає у не виготовленні та ненаправлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки Національного університету Цивільного захисту України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад складає 8460,00, оклад за військовим званням - 1480,00, надбавка за вислугу років - 4970,00. Усього -14910,00 грн..

Відповідно до ч. 2ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до статті 63 вказаного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

У зв'язку з прийняттям Рішення Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач, через свого представника, звернувся до Національного університету Цивільного захисту України з заявою про направлення до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення.

Проте останнім таку довідку направлено не було, що унеможливило реалізацію права на повноцінне звернення позивача до ГУ ПФУ в Харківській області за перерахунком пенсії з документами, які дають право на подальше підвищення пенсії.

Суд не бере до уваги посилання відповідача, Головного Управління Пенсійного фонду України, на рішення Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18 від 13.03.2019 року, оскільки справа що розглядається не підпадає під ознаки типової, оскільки відрізняється предметом спору та складом учасників справи. Крім того, вказане рішення у зразковій справі не набрало законної сили, оскільки Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2019 року відкрито апеляційне провадження у вказаній зразковій справі, а відтак висновки рішення Верховного Суду як суду першої інстанції від 13.03.2019 року не можуть бути застосовані судом та покладені в основу рішення по даній справі до набрання ним чинності.

Посилання відповідача - Національного університету Цивільного захисту України, на той факт, що стосовно позивача було направлено в ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, яка відповідала чинному на час направлення законодавства, також не береться до уваги судом, оскільки правомірність направлення довідки не є предметом розгляду в справі, що розглядається.

За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити вказану вимогу позивача, та визнати протиправною бездіяльність Національного університету Цивільного захисту України, яка полягає у не виготовленні та ненаправлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Стосовно вимоги позивача зобов'язати Національний університет Цивільного захисту України, скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); премії (у розмірі 120% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за наукову ступень кандидата наук (5% посадового окладу), надбавки за наукове звання доцент (5% посадового окладу на підставі п. 6, п.п. 3 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), суд зазначає наступне.

Відповідачем, ГУ ПФУ в Харківській області було проведено перерахунок пенсії позивача виходячи з грошового забезпечення з 01.01.2018 р. на підставі довідки Національного університету Цивільного захисту України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Внаслідок визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з'явилися обставини, що впливають на подальше підвищення пенсії.

З огляду на те, що судом визнається обов'язок Національного університету Цивільного захисту України щодо направлення за зверненням позивача до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення у розмірах станом на 01.03.2018 року, відповідно суд також вбачає наявність обов'язку органу Пенсійного Фонду України після отримання такої довідки від Національного університету Цивільного захисту України здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі такої довідки з урахуванням інших вимог вказаного рішення суду.

Щодо позовних вимог позивача про визнанання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не здійсненні перевірки правильності складення довідки Національного університету Цивільного захисту України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету міністрів України з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, суд зазначає наступне.

Судом встановлено той факт, що відповідачем Національним університетом Цивільного захисту України не було виготовлено та направлено до Головного УПФУ в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення. Органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат - залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Оскільки для перерахунку пенсії з 01.01.2018 Національним університетом Цивільного захисту України довідок, із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, не надавалося, суд вважає позовні вимоги позивача в цій частині передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6)розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст.72-77, 139, 241-246, 255, 257-258, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Національного університету Цивільного захисту України (ЄДРПОУ 08571363, 61023, м. Харків, вул. Чернишевська, 94), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, площа Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Національного університету Цивільного захисту України яка полягає у не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704

Зобов'язати Національний університет Цивільного захисту України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повного інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04,1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30,08.2017 №704), премії (у розмірі 120% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30,08.2017 №704), надбавки за наукову ступень кандидата наук (5% посадового окладу на підставі п. 6, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за наукове звання доцент (5% посадового окладу на підставі п. 6, п.п, З постанови КМУ від 30.08.2017 №704).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Національного університету Цивільного захисту України нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); премії (у розмірі 120% посадового окладу), надбавки за наукову ступень кандидата наук (5% посадового окладу), надбавки за наукове звання доцент (5% посадового окладу); здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року однією сумою.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути з Національного університету Цивільного захисту України (ЄДРПОУ 08571363, 61023, м. Харків, вул. Чернишевська, 94) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що був сплачений при поданні позову в загальному розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 12 липня 2019 року.

Суддя Шляхова О.М.