про залишення позовної заяви без руху
11 липня 2019 року м. Рівне№460/1617/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М., після одержання позовної заяви
ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у Рівненській області
про зобов'язання вчинити дії,-
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області, у якій позивач просить суд зобов'язати відповідача скасувати звіт позивача від 04.01.2017 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску Форма № Д5 (річна) за 2016 рік як помилково направленого.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 171 КАС України перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, суддею з'ясовано наступне.
Згідно з частиною третьою статті 161 КАС України при зверненні до суду позивач зобов'язаний надати документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До позовної заяви позивачем додано заяву про звільнення від сплати судового збору від 03.07.2019, у якій позивач, зазначаючи про непомірно великий для нього розмір судового збору так як він отримує пенсію у розмірі 1497 грн, просить суд звільнити його від сплати судового збору за подання позову.
Аналізуючи матеріали позову при вирішенні питання про відкриття провадження у справі щодо їх відповідності вимогам статей 160 та 161 КАС України суд звертає увагу на таке.
Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що лише у виняткових випадках суд може звільнити від сплати судового збору не порушуючи принципу юридичної рівності сторін та враховуючи скрутне матеріальне становище викликане об'єктивними обставинами, що підтверджуються відповідними доказами, та на підставах, встановлених законом. Тобто, саме матеріальне становище сторони є тим визначальним критерієм, який враховується судом при вирішенні питання про звільнення від сплати судового збору.
До поданої заяви про звільнення від сплати судового збору позивач додав довідку про його доходи за 2017 рік та за період грудень - травень 2019 року, проте не долучив будь-яких відомостей щодо його доходів за попередній календарний рік, тобто 2018 рік, для вирішення судом питання щодо звільнення від сплати судового збору відповідно до критерію, визначеного у пункті 1 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI.
Таким чином суд констатує відсутність документів, які б підтверджували підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, чим порушено вимоги частини третьої статті 161 КАС України.
В іншому випадку, згідно з вимогами частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви слід долучити документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
За правилами частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 1 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1921,00 грн згідно зі статтею 7 Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік".
Розміри ставок судового збору визначені частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI.
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою, розмір судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40 грн) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (9605 грн).
При цьому майновими є вимоги, які призводять до руху активів та зумовлюють зміну майнового стану сторони.
За змістом прохальної частини позовної заяви позивач просить суд зобов'язати відповідача скасувати звіт від 04.01.2017 Форми № Д5 (річна) за 2016 рік, у якому позивачем нараховано єдиний внесок у сумі 1628 грн, відтак сума судового збору за подання даного позову складає 768,40 грн (не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Вказану суму судового збору слід перерахувати за наступними платіжними реквізитами: рахунок 34311206084031; одержувач УК у м.Рiвному/м.Рiвне/22030101; банк одержувача Казначейство України (ЕАП); код МФО банку отримувача 899998; код ЄДРПОУ отримувача 38012714; призначення платежу "*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________.
Відповідно до частини першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суд дійшов висновку, позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, тому позовну заяву слід залишити без руху.
Недоліки позовної заяви позивачу слід усунути шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків позовної заяви з доданням документа про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документів на підтвердження підстав звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись статтею 169 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області про зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Нор У.М.