Рішення від 10.07.2019 по справі 440/1971/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1971/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1971/19 за позовом ОСОБА_1 до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

03 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Чутівське ОУПФ) , в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати йому пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 як особі з інвалідністю ІІ групи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, призначеної відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату вказаної пенсії виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", та провести відповідні виплати з урахуванням раніше сплачених сум.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на невідповідність мотивів, наведених у листі Чутівського ОУПФ від 26.02.2019 №353, вимогам законодавства, яким врегульовано спірне питання. Стверджує, що він має право на основну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком у період з 01.01.2014 по 02.08.2014, оскільки саме в цей період Кабінет Міністрів України ще не мав делегованих повноважень на встановлення інших, ніж передбачені статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмірів державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву від 26.06.2019 зазначає, що позивач звернувся до Чутівського ОУПФ із заявою не встановленої форми. У зв'язку з цим відповідач не відмовляв у здійсненні перерахунку пенсії, а лише роз'яснив заявнику процедуру звернення за таким перерахунком із заявою встановленої форми згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. Додав, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №1210 від 23.11.2011, якою визначено розміри державної пенсії по інвалідності для осіб щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю. Вказана постанова була чинною і її положення діяли впродовж усього 2014 року (а.с. 15-20).

Правом на подачу відповіді на відзив позивач не скористався.

Суд розглядає дану справу на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чутівському ОУПФ, де отримує пенсію по інвалідності як інвалід ІІ групи, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії в розмірі фактичних збитків, що призначена відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

18.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Чутівського ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 (вх. № 937 від 18.02.2018), в якій просив здійснити перерахунок його основної пенсії відповідно до розміру, встановленого частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до розміру, встановленого статтею 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто 75% мінімальної пенсії за віком (а.с. 25).

Листом від 26.02.2019 за №353 заступник начальника Чутівського ОУПФ ОСОБА_2 надав ОСОБА_1 роз'яснення щодо порядку звернення до територіального органу Пенсійного фонду України у відповідності до постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"" із заявою встановленого п. 4.1 Порядку зразка (а.с. 26-27).

Розцінивши даний лист як відмову у перерахунку та виплаті пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом, вимагаючи визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті державної та додаткової пенсій у розмірах, визначених законом на час призначення позивачу таких пенсій та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 у розмірах, визначених статтею 50 та частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (надалі - Закон №796-XII).

Відповідно до статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону №796-XII (в редакції згідно із Законом від 09.07.2007 з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком (для ІІ групи інвалідності).

Частиною першою статті 50 Закону №796-XII передбачено, що особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком (для інвалідів II групи).

Чинний на момент звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не врегульовує процедуру звернення за перерахунком пенсії згідно з цим Законом.

У зв'язку з цим, саме у цій частині правовідносин, застосуванню підлягає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV).

Так, згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1).

За приписами пункту 4.1 розділу IV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Аналогічно, пунктом 4.3 Порядку №22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Як встановлено судом, 18.02.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою довільної, а не встановленої форми, передбаченої додатком №2 до Порядку №22-1, в якій просив здійснити перерахунок та виплату державної і додаткової пенсій та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 у розмірах, визначених статтею 50 та частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При цьому, просив надати відповідь у строки, встановлені ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" (а.с. 25).

Прийнявши у позивача вказану заяву, Чутівським ОУПФ було перевірено її на предмет правильності оформлення, за наслідками чого встановлено невідповідність її форми та доданих документів, у зв'язку з чим листом від 26.02.2019 №353 заявнику роз'яснено яким чином слід усунути недоліки. Звернення позивача розглянуто відповідачем у передбачений Законом України "Про звернення громадян" строк.

Таким чином, на переконання суду, відповідач не порушив прав позивача з приводу розгляду і вирішення його заяви у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян", як того і просив ОСОБА_1 .

За правовим висновком Верховного Суду, що викладений в постанові від 19.04.2018 у справі №601/198/16, - підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому органу ПФУ в установленому порядку.

Саме з цих підстав рішення по суті щодо перерахунку позивачеві пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідачем не приймалося, а лист від 26.02.2019 №353 має роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки наданий в рамках процедури, визначеної Законом України "Про звернення громадян", відповідно до якої фактично і звернувся ОСОБА_1 .

Заява про перерахунок пенсії за встановленою формою позивачем не подавалася і не подана відповідачу до теперішнього часу.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи спір, суд, керуючись частиною другою статті 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Як уже зазначив суд, лист відповідача від 26.02.2019 №353 має роз'яснювальний характер та не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке тягне правові наслідки для позивача. При цьому зміст вказаного листа відповідає критеріям, визначеним у частині другій статті 2 КАС України.

З урахуванням встановлених обставин суд приходить до висновку про те, що дотримання особою затвердженої законодавцем процедури звернення до суб'єкта владних повноважень з метою реалізації певного суб'єктивного права є необхідною передумовою і запорукою в подальшому для своєчасного, добросовісного, професійного і без зайвих зволікань вирішення питання, за яким звертається така особа. В іншому випадку суб'єкт владних повноважень змушений буде діяти всупереч способу, тобто не на підставі та в межах повноважень, що визначені Конституцією та законами України.

Тож в даному випадку недотримання позивачем форми звернення свідчить про безпідставність тверджень щодо порушення його права на перерахунок та виплату пенсії з боку відповідача, що у свою чергу свідчить про необґрунтованість заявлених до відповідача вимог.

У зв'язку з цим суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пров. Центральний, 4-а, смт.Чутове, Чутівський район, Полтавська область, 38800, код ЄДРПОУ 40374817) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун