про залишення позовної заяви без руху
10 липня 2019 року м. Рівне№460/1604/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О., після одержання позовної заяви у адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Рівненській області
про зобов'язання вчинення певних дій,-
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області, за змістом якого просив суд зобов'язати відповідача зарахувати до вислуги років позивача час навчання в Рівненському радгоспі-технікумі за період з 01.09.1991 по 27.06.1994 із розрахунком один рік навчання за шість місяців служби та провести перерахунок вислуги років відповідно внесеним змінам.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За змістом позовної заяви, позивач звертався до відповідача із заявою у липні 2018 року з приводу зарахування до його вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі. Позивач вказав, що листом від 03.08.2018 вих. №1/С-1059, за підписом заступника начальника ГУНП у Рівненській області Стрельбіцького ОСОБА_2 . ОСОБА_3 . його поінформовано, що оскільки після закінчення навчання позивачу ОСОБА_1 не присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу в органах внутрішніх справ, підстав для зарахування до вислуги років періоду навчання із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, яке дає право виходу на пенсію за вислугу років, відсутні.
При цьому, ОСОБА_1 подав позовну заяву до суду 05.07.2019 без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч наведеному, жодних доказів поважності причин пропуску строку позивачем суду не надано.
Відтак, позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.169 КАСУ суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху.
Позивачу недоліки позовної заяви слід усунути у спосіб подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням обґрунтованих підстав для поновлення строку звернення та докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтею 169 КАС України, суд,-
Позовну заяву залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Дорошенко Н.О.