Іменем України
12 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2449/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
10 червня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі ГУ ПФУ в Луганській області або відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок призначеної пенсії позивача згідно додатково наданих оригіналів документів для перерахунку пенсії - довідки ЛК ГУВМС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та довідки ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777, якими підтверджується проведення виплати індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням у розмірі 3875,35 грн із виплатою різниці, з урахуванням сплачених сум, починаючи з 25.06.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганської області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 25 червня 2016 року.
10.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум, які не увійшли у розрахунок пенсії, зокрема, індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням у розмірі 3875,35 грн. При цьому, позивач надав відповідачу заяву про перерахунок пенсії, довідку ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та довідку ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777. У даних довідках вказана індексація грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням на загальну суму 3875,35 грн, які не увійшли в розрахунок призначеної позивачу пенсії.
Рішенням відповідача від 20.05.2019 №18 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення індексації грошового забезпечення, у зв'язку із тим, що надані довідки не відповідають вимогам пенсійного законодавства і Порядку №3-1, а складові наданих довідок не відносяться до видів грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії, визначених постановою №393.
Вказане рішення надіслано на адресу позивача відповідачем листом від 06.06.2019 №8413/03-01.
Позивач вважає дії відповідача такими, що суперечать положенням чинного законодавства та порушують його права.
Ухвалою суду від 13.06.2019 року відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників прави (у письмовому провадженні).
Представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, 04.07.2019 надав відзив на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне (а.с.82-83).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ по лінії Національної поліції України.
Подання документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється в порядку визначеному статтею 49 цього закону та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007.
Відповідно до цього законодавства заява про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подається до головних управлінь Пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи.
При виникненні підстав для проведення перерахунку такої категорії пенсій всі документи до органів Пенсійного фонду також надаються саме цими уповноваженими структурними підрозділами.
Відносно позивача подання про призначення пенсії, грошовий атестат та довідки про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії подавались структурним підрозділом Національної поліції України.
Так, з поданням про призначення пенсії від 01.07.2016 до головного управління були надані довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, видані Стахановським міськім відділом ГУМВС України № 53/189689 від 31.10.2014, Старобільським районним відділом ГУМВС України № 3860/111/43-2016 від 24.06.2016, Головним управлінням Національної поліції в Луганській області № 1183/111/22-2016 від 29.06.2016.
Інформації про розмір індексації ці довідки не містили. Інших довідок про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії уповноваженим підрозділом не надавалось, про що свідчить список назв документів, перелічених у поданні про призначення пенсії.
10.05.2019 до головного управління надійшла заява від позивача щодо врахування індексації, до заяви були додані довідки, які видані Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Луганській області від 26.04.2019 № 443/111/22-2019ЛК, Ліквідаційною комісією Старобільського РВ ГУМВС України в Луганській області від 26.04.2019 №6777.
06.06.2019 № 8413/03-01 дана заява була розглянута головним управлінням, позивачу надано письмове пояснення, що за нормами ст. 63 Закону № 2262 перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів, зокрема довідки про грошове забезпечення для призначення/перерахунку пенсії, від уповноваженого структурного підрозділу.
Формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям силових відомств, не входить до компетенції головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Позивачу на підставі наданих уповноваженим органом документів призначено пенсію за вислугу років з 29.06.2016 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262 - XII (зі змінами).
Окрім того, пенсії військовослужбовцям не перераховуються індивідуально кожній особі окремо за їх заявами, а тільки у разі прийняття постанов Кабінету Міністрів України чи законів України про зміну розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Зауважив, що позивач просить суд зобов'язати головне управління здійснити перерахунок з 25.06.2016 року на підставі довідок, які датовані 26.04.2019, тобто з часу, коли ці довідки взагалі не існували.
Також, на думку відповідача позивачем пропущено строк встановлений законом шестимісячний строк звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2016 в ГУНП в Луганській області, звідки був звільнений наказом від 24.06.2016 №411 за ст.77 ч.1 п.1 (через хворобу), що не заперечується сторонами (а.с.42).
З 25.06.2016 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
10.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум, які не увійшли у розрахунок пенсії, зокрема, індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням у розмірі 3875,35 грн (а.с.15-16).
До заяви позивачем було додано довідку ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК щодо розміру виплаченої позивачу індексації з липня 2014 року по жовтень 2014 року у розмірі 221,66 грн та довідку ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777 щодо розміру виплаченої позивачу індексації за період з січня 2015 року по жовтень 2015 року у сумі 3653,69 грн (а.с.13-14).
Згідно вказаних довідок загальна сума індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, що не увійшла в розрахунок призначеної позивачу пенсії складає 3875,35 грн.
Рішенням відповідача від 20.05.2019 №18 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення індексації грошового забезпечення, у зв'язку із тим, що надані довідки не відповідають вимогам пенсійного законодавства і Порядку №3-1, а складові наданих довідок не відносяться до видів грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (а.с.19-20).
Вказане рішення надіслано на адресу позивача відповідачем листом від 06.06.2019 №8413/03-01 (а.с.17-18).
Отже, спірним питанням у справі є наявність права у позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням у розмірі 3875,35 грн згідно довідок ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777 грн.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Пунктом 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Зазначений висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 скористався своїм правом та заявою від 10.05.2019 звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області про перерахунок раніше призначеної йому пенсії згідно довідок ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777 грн (а.с.15-16).
Оскільки чинним законодавством передбачено право безпосереднього звернення пенсіонера до органу, що призначає пенсію, із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі доданих документів, що й мало місце в спірних правовідносинах, доводи відповідача стосовно подачі документів виключно уповноваженими структурними підрозділами суд вважає такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, відповідно не заслуговують на увагу.
Що стосується вимог позивача про наявність підстав для включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (далі Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-ХІІ).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, відповідно механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Статтею 6 Закону №1282-ХІІ встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Таким чином, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий правовий висновок висловлено Верховним Судом у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17 (номер рішення в ЄДРСР 68104318).
Враховуючи наведені обставини та норми законодавства, які їх регулюють, суд дійшов висновку про наявність права позивача на включення сум індексації до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію.
Оскільки суд дійшов висновку про те, що індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для розрахунку пенсії, у зв'язку з цим позивач має право на перерахунок пенсії з урахування суми індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.
З огляду на викладене суд вважає, що в спірних відносинах мають місце правові підстави для перерахунку пенсії позивачу, зокрема, при розрахунку розміру пенсії із сум грошового забезпечення, що нараховувалося позивачу, до такого грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, має бути включено індексацію.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок прийняття відповідачем протиправного рішення від 20.05.2019 №18 ( ОСОБА_1 ) про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до грошового забезпечення для її розрахунку індексації, тому суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту порушеного права позивача обрати належний спосіб захисту з виходом за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.05.2019 №18 ( ОСОБА_1 ) про відмову в перерахунку пенсії.
Посилання відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з даними позовними вимогами суд вважає безпідставними, оскільки про порушення свого права позивач дізнався отримавши лист ГУ ПФУ в Луганській області від 06.06.2019 № 8414/03-01 та рішення про відмову в перерахунку пенсії від 20.05.2019 №18.
Тобто позивачем не пропущено встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Разом з тим, щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з урахуванням індексації на підставі довідок ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777 з 25.06.2016, тобто з часу призначення пенсії, суд зазначає таке.
Позивач в обґрунтування даної вимоги посилається на частину третю статті 51 Закону № 2262-ХІІ (у редакції Закону від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016), згідно із якою перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим законом, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження будь-яким строком.
Матеріалами пенсійної справи підтверджується, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 25.06.2016.
Суд зауважує, що до спірних правовідносин частина третя статті 51 Закону № 2262-ХІІ не застосовна, оскільки підставами для перерахунку пенсії позивача не є зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, і відсутня вина органу ПФУ у непроведенні перерахунку.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є довідки ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777, якими підтверджується проведення виплати індексації у розмірі 3875,35 грн. Без надання цих довідок відповідач не мав правових підстав та обов'язку проводити перерахунок пенсії з урахуванням такої індексації.
Натомість, частиною другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, оскільки позивачем надано додатково довідки ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777, які є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії, разом з заявою про перерахунок пенсії, яка надійшла до відповідача 10.05.2019, перерахунок у відповідності до вимог частини другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ має бути проведено за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто - з 10.05.2018.
Застосовність в даному випадку положень частини другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ підтверджена Верховним Судом у постанові від 18.04.2019 у справі № 286/766/17, в якій зазначено: “Вирішуючи питання, з якого часу має бути здійснений такий перерахунок колегія суддів враховує, що у своєму позові ОСОБА_2 не визначав конкретну дату, з якої він просить його здійснити, у зв'язку з чим суд вважає, що оскільки, як встановлено судами, позивач перебуває на обліку в Головному УПФ з 26 квітня 2016 року, а із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав нові довідки звернувся 22 лютого 2017 року (тобто в межах 12 місяців), такий перерахунок має бути здійснений з дня призначення пенсії, що не суперечить частині другій статті 63 Закону № 2262-ХІІ”.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20 травня 2019 року №18 ( ОСОБА_1 ) про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 10 травня 2019 року з урахуванням індексації на підставі довідки ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №443/111/22-2019 ЛК та довідки ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 №6777, з виплатою різниці, що утворилась з 10 травня 2018 року до моменту фактичного перерахунку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян