Справа № 426/4148/19
09 липня 2019 року , м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Осіпенко Л.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, працюючої виконавчим директором ФОП ОСОБА_2 , проживаюча та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП,-
10.04.2019 року старшим оперуповноваженим з ОВС 2-ого сектору УОЗ на окремих територіях зон проведення АТО Головного управління Державної фіскальної служби в Луганській області Раковським А.А. складено протокол про адміністративне правопорушення №91 відносно ОСОБА_1 . Згідно з протоколом, 10.04.2019 року о 11 годині 25 хвилин у м. Сватове, АДРЕСА_2 -л. АДРЕСА_3 , на АЗС ФОП ОСОБА_2 , ОСОБА_1 здійснювала реалізацію палива без державної реєстрації суб'єкта господарської діяльності та дозвільних документів, чим вчинила провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, так само без одержання дозволу, іншого документу дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом.
ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явилась, надала суду письмову заяву згідно якої свою провину не визнає, оскільки вважає, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, просить суд закрити провадження у справі, та провести розгляд справи за її відсутності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінюючи зібрані в справі докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
10.04.2019 року старшим оперуповноваженим з ОВС 2-ого сектору УОЗ на окремих територіях зон проведення АТО Головного управління Державної фіскальної служби в Луганській області Раковським А.А. складено протокол про адміністративне правопорушення №91 відносно ОСОБА_1 , у якому визначено обставини скоєного нею адміністративного правопорушення.
10.04.2019 року старшим оперуповноваженим з ОВС 2-ого сектору УОЗ на окремих територіях зон проведення АТО Головного управління Державної фіскальної служби в Луганській області Раковським А.А. за участю ОСОБА_1 складено акт прийому-передачі майна АЗС ФОП ОСОБА_2 , згідно якого ОСОБА_1 прийняла від співробітників податкової поліції на відповідальне зберігання паливо А-95, А-92, ДТ, та заправочні колонки, які були вилучені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 4).
09.07.2019 року до суду надійшли пояснення ОСОБА_1 по суті адміністративного правопорушення, згідно яких винною у адміністративному правопорушенні себе не визнає, оскільки вважає, відсутність складу адміністративного правопорушення. Просить провадження по адміністративній справі відносно неї закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 254 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
За змістом ч. 1ст. 164 КУпАП відповідальність за цією нормою закону настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Згідно ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво як вид господарської діяльності - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
У постанові Пленуму ВСУ від 25.04.2003 р. N 3 "Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності "Верховний Суд України роз'яснив, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
За змістом ст. 164 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення наступає перш за все, за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Згідно зі ст. 20 ч. 1 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 року N 222-VIII, за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб'єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України про адміністративну відповідальність.
Оскільки норма ст. 164 КУпАП є бланкетною, то в протоколі обов'язково має бути посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність, в даному випадку, на Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 N 222-VIII.
Між тим, згідно з протоколом, старшим оперуповноваженим з ОВС 2-ого сектору УОЗ на окремих територіях зон проведення АТО Головного управління Державної фіскальної служби в Луганській області ОСОБА_3 , ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 10.04.2019 о 11 год. 25 хв., по кварталу. Будівельників, 1, в м. Сватове, здійснювала реалізацію палива, без оформлення дозвільних документів та без державної реєстрації, чим порушила вимоги ч.1 ст.164 КУпАП.
З наведеного вбачається, що у протоколі особа, яка його складала, мала навести відповідні норми закону, що регулюють заняття господарською діяльністю з реалізації палива, та яку саме норму закону порушила ОСОБА_1 , і у чому це виразилося, однак цього в протоколі вказано не було.
Таким чином, складаючи протокол про адміністративне правопорушення посадова особа, яка його склала, з-поміж наведених, чи інших норм, мав вибрати та навести у протоколі ті порушення діючого законодавства, які на його думку ОСОБА_1 порушила, та інкримінувати їх їй.
Також в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП, однак не зазначено точних обставин вчинення адміністративного правопорушення, не викладені дані, яким чином ОСОБА_1 здійснювала реалізацію палива, не вказані прізвища покупців. Крім того не відображена систематичність його дій по здійсненню господарської діяльності, відсутня інформація про регулярність, самостійність та суттєвість діяльності ОСОБА_1 , а також не вилучені гроші, одержані внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, що унеможливлює встановити мету суб'єкта господарювання щодо отримання прибутку.
Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, а саме з копії довіреності серії НАС 240200 від 02.12.2015 року, та копії Цивільно-правового договору №1 від 08.12.2018 року, що укладено між ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_1 які містяться в матеріалах справи, до повноважень та обов'язків ОСОБА_1 не входило здійснення господарської діяльності (а.с.8-9). Будь які інші докази здійснення господарської діяльності ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.
На підставі викладеного суд зазначає, що в діях ОСОБА_1 не вбачається складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно неї підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст.247, ст. ст.248,249,251,252,280,283-291 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови через Сватівський районний суд Луганської області.
Суддя Л.М. Осіпенко