Постанова від 10.07.2019 по справі 644/1312/19

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«10» липня 2019 року

м. Харків

справа № 644/1312/19-ц

провадження № 22ц/818/3054/19

Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Бурлака І.В. (суддя-доповідач),

суддів - Бровченка І.О., Колтунової А.І.,

за участю секретаря - Колосовської А.Р.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 ,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Другої П'ятирічки», представник відповідача - Люта В.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Другої П'ятирічки» на рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 04 квітня 2019 року в складі судді Матвієвської Г.В.

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Другої П'ятирічки» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовна заява мотивована тим, що їй на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 09 березня 2010 року.

Вказала, що 01 серпня 2009 року між нею як споживачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Авантаж» як виконавцем, правонаступником прав та обов'язків якого є відповідач, укладено договір № 19-ВП на надання експлуатаційних послуг в зазначеному жилому будинку.

Зазначила, що відповідно до пункту 2.3. вказаного договору вартість послуг з утримання будинку визначена відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, які надає Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Авантаж» № 47 від 06 лютого 2013 року, яке набрало чинності 24 лютого 2013 року, у сумі 3,30 грн. за 1 кв. м.

Відповідно до вказаного рішення послуги з утримання будинку включають: прибирання прибудинкової території - 1,222 грн. за 1 кв. м.; прибирання сходових кліток - 0,109 грн. за 1 кв. м.; вивезення побутових відходів - 0,144 грн. за 1 кв. м.; технічне обслуговування ліфтів 0,307 грн. за 1 кв. м.; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення - 0,563 грн. за 1 кв. м.; дератизація, дезінсекція - 0,027 грн. за 1 кв. м.; обслуговування димовентиляційних каналів - 0,031 грн. за 1 кв. м.; технічне обслуговування обладнання системи газосигналізації - 0,019 грн. за 1 кв. м.; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації, технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього облаштування, розміщених на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території - 0,491 грн. за 1 кв. м.; освітлення місць загального користування і підвальних приміщень - 0,175 грн. за 1 кв. м.; енергопостачання ліфтів - 0,212 грн. за 1 кв. м.

Вказала, що відповідачем в рахунках за житлово-комунальні послуги розмір плати за утримання будинку з липня 2014 року по липень 2018 року коливався від 4,00 грн. за 1 кв. м. до 5,67 грн. за 1 кв. м., при затвердженому тарифі 3,3 грн. за 1 кв. м.; а з серпня 2018 року в односторонньому порядку встановлено тариф 7,287 грн. за 1 кв. м.

При цьому з березня 2013 року по лютий 2016 року рахунки за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій виставлялись з розрахунку 4,31 грн. за 1 кв.м. загальної площі, в тому числі, 3,30 грн. за 1 кв. м. - послуги з утримання будинку, тариф на які затверджено рішенням міськвиконкому та 1,01 грн. послуги служби консьєржів та послуги цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку.

За березень-травень 2016 року рахунки за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій виставлялись з розрахунку 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі - експлуатаційні витрати, без урахування охорони.

За червень 2016-січень 2017 року рахунки за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій виставлялись з розрахунку 5,67 грн. за 1 кв. м. загальної площі, в тому числі: 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі - експлуатаційні витрати та 1,67 грн. за 1 кв .м. загальної площі - охорона.

З лютого 2017 року по липень 2018 року включно рахунки за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій виставлялись з розрахунку 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі - експлуатаційні витрати, без урахування охорони.

З серпня 2018 року по теперішній час рахунки за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій виставлялись з розрахунку 7,287 грн. за 1 кв. м. загальної площі.

Вказала, що такі дії є незаконними, оскільки об'єднання власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку в зазначеному будинку не створювалось і відносини, що виникли, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги", згідно якого тарифи на житлово-комунальні послуги встановлюються рішенням органу місцевого самоврядування.

Зазначила, що з липня 2014 року плата за утримання будинку нараховувалась у розмірі, що перевищує затверджений тариф 3,30 грн., проте вона здійснювала оплату за послуги, виходячи саме з цього тарифу, внаслідок чого їй нараховано заборгованість в сумі 6 436,27 грн., та в жовтні 2017 року відповідач списав суму заборгованості в розмірі 5 648,78 грн., розуміючи неправомірність своїх дій.

Протягом березня 2016 - липня 2017 року відповідачем неправомірно нарахована вартість послуг в розмірі 2388,02 грн. Сума боргу, яку було відображено в квитанціях (з урахуванням часткового списання) станом на 01 липня 2018 року становила 1219,49 грн.

Зазначила, що відповідач самостійно в порушення вимог закону, без рішення Харківської міської ради та без дотримання Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869, встановив новий тариф за утримання будинку.

Вказала, що 09 липня 2018 року отримала лист відповідача про збільшення вартості послуг з утримання будинку та встановлення їх з 01 серпня 2018 року в розмірі 7,287 грн., проте, лист не містить ані дати, ані вихідного номеру.

Зазначила, що відповідач обґрунтував збільшення вартості послуг в односторонньому порядку збільшенням рівня мінімальної заробітної плати, енергоносіїв та набранням чинності Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції від 09 листопада 2017 року, яким встановлено договірний порядок встановлення вартості послуг з утримання будинку.

Вищезазначеним листом відповідач проінформував про зміну вартості послуг, зазначив перелік нових послуг та їх вартість без розшифровки собівартості кожної з послуг.

Вказала, що мешканці будинку, не погоджуючись з таким рішенням відповідача, направили йому колективного листа, в якому просили надати інформацію про фактичні витрати на утримання будинку та прибудинкової території, понесені за перше півріччя 2018 року з наданням підтверджуючих документів чи довідки бухгалтерії з помісячним відображенням витрат, розшифровкою показників лічильників, ціною, заробітною платою, інших витрат; розшифровку доходів, нарахованих від надання послуг з утримання будинку та інших доходів; технічні характеристики будинку (загальну площу, площу сходових клітин, допоміжних приміщень з їх ідентифікацією, загальну площу прибудинкової території, наявність обладнання, його маркування).

У відповідь надійшов лист №13/1 від 23 серпня 2018 року з відмовою в наданні документів та інформації через відсутність передбаченого договором обов'язку їх надавати. Проте, таке твердження не відповідає дійсності, оскільки пунктом 4.1.4. договору передбачений обов'язок відповідача надавати споживачу за його письмовим запитом інформацію щодо питань утримання житлового будинку, його споруд та прибудинкової території.

Зазначила, що дії з підвищення тарифу є неправомірними, оскільки відповідач не має права односторонньої зміни тарифу та складу послуг на свій розсуд.

Вказала, що рішення виконавчого комітету Харківської міської ради №47 від 06 лютого 2013 року, яким встановлено тариф у розмірі 3,30 грн. на 1 кв. м., залишається чинним, а нові тарифи, самостійно встановлені відповідачем, не є економічно обґрунтованими.

Зазначила, що інформація про підвищення вартості послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в порушення умов договору та Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, завчасно не повідомлялась.

Вказала, що в результаті неправомірних дій відповідача протягом серпня 2018 року - січня 2019 року безпідставно проведено нарахування вартості експлуатаційних послуг в сумі 1662,58 грн.

Зазначила, що договір від 01 серпня 2009 року на надання експлуатаційних послуг містить положення, які не відповідають закону та є недійсними, а саме - пункти 2.8. та 2.9., які передбачають право виконавця в односторонньому порядку збільшити вартість експлуатаційних послуг у випадку суттєвої зміни факторів, що впливають на вартість цих послуг, та встановлюють порядок повідомлення споживача у разі зміни вартості експлуатаційних послуг.

Вказала, що новий перелік послуг, про надання якого відповідач повідомив листом про збільшення тарифу, не відповідає Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який є додатком до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, рішенню № 47 від 06 лютого 2013 року виконавчого комітету Харківської міської ради та договору № 19-ВП від 01 серпня 2009 року, оскільки містить послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту мереж енергозбереження та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем; полив дворів, клумб та газонів; енергопостачання ліфтів.

Зазначила, що всі вищевказані факти свідчать про порушення відповідачем закону та прав споживачів послуг з утримання будинку по АДРЕСА_2 .

Вказала, що договір № 19-ВП від 01 серпня 2009 року на надання експлуатаційних послуг, укладений із нею, в частині права на односторонню зміну вартості послуг по утриманню будинку та встановлення пені суперечить порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад та іншим вимогам чинного законодавства.

З метою приведення договору у відповідність до чинного законодавства нею 19 листопада 2018 року направлено відповідачу письмову пропозицію внести зміни до укладеного між ними договору та проект додаткової угоди до договору. Цим листом вона просила в семиденний строк з моменту його отримання розглянути пропозицію щодо укладання додаткової угоди та письмово повідомити її про прийняте рішення. 14 грудня 2018 року нею повторно надано для укладання проект додаткової угоди до договору та подано листа з проханням надати акт звіряння розрахунків за період з 01 червня 2016 року по 01 січня 2019 року. Втретє 05 лютого 2019 року нею подано відповідачу лист з проектом додаткової угоди. Однак, на сьогодні відповідачем не надано відповіді на жодного листа, додаткову угоду не підписано, акт звіряння розрахунків не надано.

Зазначила, що єдиним ефективним способом захисту її порушеного права та запобігання подальшим свавільним діям відповідача з неправомірного нарахування плати за утримання будинку у сумі 7,287 грн. за 1 кв. м. є визнання укладеною додаткової угоди.

Вказала, що очікує понести витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн.

Просила визнати неправомірними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Другої П'ятирічки» по встановленню та нарахуванню їй плати з утримання будинку щодо квартири АДРЕСА_1 в наступних розмірах: 4,31 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири в січні 2016 року; 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири в період з лютого 2016 року по травень 2016 року та з лютого 2017 року по липень 2018 року, 5,67 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири в період з червня 2016 року по січень 2017 року, 7,287 за 1 кв. м. загальної площі квартири в період з серпня 2018 року; зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Другої П'ятирічки» здійснити їй перерахунок з оплати за утримання будинку і прибудинкової території квартири АДРЕСА_1 за період з січня 2016 року по січень 2019 року, виходячи з діючого тарифу 3,30 грн. за 1 кв. м. шляхом зменшення нарахованої вартості послуг на суму 3 206,52 грн.; визнати укладеною додаткову угоду №1 від 12 листопада 2018 року до договору на надання експлуатаційних послуг № 19-ВП від 01 серпня 2009 року в редакції позивача; скасувати рішення Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Другої П'ятирічки» щодо встановлення оплати за утримання будинку і прибудинкової території квартири АДРЕСА_1 в розмірі 7,287 грн. за 1 кв. м.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 04 квітня 2019 року, у якому ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 09 квітня 2019 року виправлено описку, позов ОСОБА_1 - задоволено частково; визнано дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" по нарахуванню ОСОБА_1 , плати з утримання вказаного будинку та прибудинкової території в період з січня 2016 р. по січень 2019 року - неправомірними; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" здійснити перерахунок ОСОБА_1 оплати за утримання будинку і прибудинкової території квартири АДРЕСА_1 за період з січня 2016 року по січень 2019 року відповідно до договору № 19-ВП від 01 серпня 2009 року, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Авантаж" та рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 47 від 06 лютого 2013 року; в іншій частині позовних вимог відмовлено; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" на користь держави судовий збір у розмірі 768,40 грн.; стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 17 квітня 2019 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на правничу допомогу - відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення скасувати в частині задоволених позовних вимог і ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга в цій частині мотивована тим, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, порушено та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Вважав, що суд не надав належної оцінки доказам у справі, не звернув увагу на те, що, незважаючи на клопотання відповідача, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; що суд посилається на рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25 квітня 2017 року, яке відсутнє в матеріалах справи, не надавалось сторонами як доказ та не стосується предмету спору; що суд вийшов за межі позовних вимог, оскільки у позовній заяві не зазначено період з вересня 2018 року по січень 2019 року, за який судом визнано дії з нарахування плати за послуги неправомірними та зобов'язано зробити перерахунок; що рішенням органу місцевого самоврядування встановлено тариф на надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, однак мешканцям надавались додаткові послуги, які сплачуються понад розмір плати за послуги на підставі договору; що мешканцям будинку після прийняття рішення про встановлення тарифу направлено повідомлення від 13 березня 2013 року, яким доведено до їх відома, що структура вартості послуг, що надаються, складається з основних послуг, плата за які становить 3,30 грн. на місяць за 1 кв. м. загальної площі квартири, та додаткових послуг (послуги служби консьєржів, по цілодобовому моніторингу інженерних систем житлового будинку та послуги з експлуатації та обслуговування насосної станції для забезпечення водопостачання) - 1,01 грн. на місяць за 1 кв. м. загальної площі квартири; у повідомленні зазначено строк до 20 квітня 2013 року для надання письмової згоди або відмови від послуг за додаткову плату, яка вводилась в дію з 01 травня 2013 року, та воно отримано ОСОБА_1 особисто 18 березня 2013 року, однак до встановлення у серпні 2018 року нових тарифів ані позивач, ані інші мешканці будинку незгоди з отриманням додаткових послуг не висловлювали, навпаки направляли колективне письмове звернення щодо необхідності надання саме цих послуг; що після отримання вказаного повідомлення позивач сплачувала за надані послуги саме за тарифом 4,31 грн. на місяць; що обладнання для підкачування води (насосна станція) не відноситься до внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та централізованого опалення і витрати на його обслуговування не включаються до складової витрат на обслуговування такої системи під час розрахунку загального тарифу на послуги експлуатації, який погоджується органом місцевого самоврядування, та повинен оплачуватись додатково; що на виконання умов договорів на надання експлуатаційних послуг з мешканцями будинку в частині надання послуги служби консьєржів та цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку укладено з Приватним підприємством «Сучасна безпека» договори про надання охоронних послуг від 27 червня 2014 року та 01 червня 2016 року, за якими відповідач повністю розрахувався; що у лютому 2016 року діяв тариф на послуги у розмірі 4,31 грн., а не 4,00 грн., як зазначає позивач; що з березня 2016 року вартість експлуатаційних послуг становила 4,00 грн. на місяць за 1 кв. м. та складалась з основних послуг у розмірі 3,30 грн. та додаткової з експлуатації і обслуговування насосної станції у розмірі 0,7 грн. за 1 кв. м., оскільки послуги служби консьєржів та цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку призупинені, при цьому з метою уникнення значного підвищення вартості експлуатаційних послуг для мешканців будинку, вартість послуги з експлуатації і обслуговування насосної станції не нараховувалася підприємством одночасно з нарахуванням вартості послуги служби консьєржів, та в період припинення надання послуги служби консьєржів, нарахування вартості послуги з експлуатації і обслуговування насосної станції відновлено; що у зв'язку з численними скаргами мешканців будинку з 01 червня 2016 року послуга служби консьєржів та цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку відновлена, та загальна вартість послуг склала 5,67 грн. на місяць за 1 кв. м., про що позивачу направлено повідомлення, отримане нею 27 квітня 2016 року; що після отримання вказаного повідомлення позивач не зверталась із запереченнями щодо встановленого тарифу та здійснювала сплату у розмірі понад тариф 3,30 грн.; що з 01 лютого 2017 року вартість експлуатаційних послуг встановлено у розмірі 4,00 грн. на місяць за 1 кв. м., яка складалась з основних послуг за тарифом 3,30 грн. та послуги з експлуатації та обслуговування насосної станції вартістю 0,7 грн. за 1 кв. м. на місяць, оскільки послуги служби консьєржів та цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку призупинені, при цьому ОСОБА_1 здійснювала сплату за вказані послуги різними сумами від 230,00 грн. до 460,00 грн. на місяць; що з серпня 2018 року встановлено тариф у розмірі 7,287 грн. за 1 кв. м. на місяць у відповідності до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року, яким скасовано державне регулювання цін (тарифів) на надання послуг з експлуатації (управління) багатоквартирного будинку, та умовами договору на надання експлуатаційних послуг передбачено право виконавця здійснювати підвищення вартості послуг у разі істотної зміни факторів, які впливають на їх вартість, повідомивши про це споживача за 30 днів до введення в дію нових тарифів; що повідомлення про збільшення вартості послуг отримано особисто ОСОБА_1 03 липня 2018 року; що судом визнано дії відповідача неправомірними та зобов'язано зробити перерахунок щодо послуг, наданих з січня 2016 року по січень 2019 року, та водночас відмовлено у задоволенні вимоги про скасування рішення про встановлення з серпня 2018 року нового тарифу, тобто суд визнав, що тариф встановлено правомірно, однак все одно зобов'язав відповідача здійснити перерахунок; що позивач була своєчасно повідомлена рекомендованими листами про зміни тарифів; що відмова від надання колективної послуги у житловому будинку в індивідуальному порядку є неможливою; що вартість послуг служби консьєржів, надання якої вимагали більшість мешканців будинку, та експлуатації насосної станції не підлягає державному регулюванню та встановлюється на договірних засадах, а підвищення вартості послуг, встановленої рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради, не здійснювалось.

05 червня 2019 року від ОСОБА_1 до суду апеляційної інстанції надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому вона вважала рішення законним, а апеляційну скаргу - необгрунтованою. При цьому зазначила, що укладений між сторонами договір не містить посилання на те, що спірні послуги є додатковими. З приводу цього додаткові угоди між сторонами не укладались. Таким чином, відповідач самостійно встановив новий тариф на утримання будинку.

Протягом розгляду справи в суді апеляційної інстанції учасники справи неодноразово надавали письмові пояснення по суті заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, зокрема, 20 червня 2019 року, 08 липня 2019 року та 10 липня 2019 року з додатками, які долучені до матеріалів справи.

Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення з'явившихся учасників справи, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" необхідно задовольнити частково, рішення суду в оскаржуваній частині - змінити в частині визначення періоду, протягом якого необхідно визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок.

Рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині, з висновком якого погоджується судова колегія, мотивовано тим, що відповідачем неправомірно нараховано ОСОБА_1 плату за надання експлуатаційних послуг, оскільки не доведено надання інформації щодо зміни розміру тарифів за їх надання у встановлений законом спосіб як споживачам, так і контролюючим органам. Однак, судова колегія не погоджується з визначенням судом періоду, протягом якого необхідно визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок, виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 загальною площею 69,5 кв. м. на підставі свідоцтва про право власності від 09 березня 2010 року, зареєстрованого Комунальним підприємством «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» 30 березня 2010 року, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №25730411 (а. с. 21, том 1).

01 серпня 2009 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Авантаж» укладено договір № 19-ВП на надання експлуатаційних послуг, згідно умов якого виконавець зобов'язується надавати у житловому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , частина в якому (житлове приміщення) належить споживачу, експлуатаційні послуги, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати ці послуги (а. с. 15-17).

Розділом 1 цього договору передбачено, що перелік експлуатаційних послуг, що надаються виконавцем, включає: послуги з утримання житлового будинку, його споруд та прибудинкової території, а саме прибирання місць загального користування у будинку, вивіз твердих побутових відходів, обслуговування ліфтів, освітлення міст загального користування, прибирання прилеглої території, дератизація, дезінфекція, обслуговування вентиляційних каналів, утримання газонів, клумб, зелених насаджень, підготовка будинку до зимового періоду, обслуговування внутрішньобудинкових інженерних систем, поточний ремонт конструкцій будинку та місць загального користування, служба консьєржів та послуги з цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку; послуги з експлуатації та обслуговування насосної станції для забезпечення водопостачанням; послуги з обслуговування внутіршньобудинкових мереж опалення та водопостачання.

Пунктом 2.2. договору передбачено, що розмір щомісячного платежу споживача з оплати експлуатаційних послуг визначається в залежності від розміру загальної площі квартири за встановленим тарифом.

Згідно пункту 3.3. договору на момент укладення даного договору тариф на експлуатаційні послуги, який дорівнює їх загальній вартості, складає 3,30 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири.

Пунктом 2.8. договору передбачено, що виконавець має право в односторонньому порядку збільшити вартість експлуатаційних послуг у випадках суттєвої зміни факторів, що впливають на вартість цих послуг, в тому числі, але не виключно, збільшення розміру мінімальної заробітної плати, збільшення вартості енергоносіїв, вартості матеріалів та інше, без внесення будь-яких змін до цього договору, з обов'язковим повідомленням про це споживача, з зазначенням факторів, що впливають на такі зміни, в порядку, визначеному у пункті 2.9. цього договору, та розміщенням оголошення на сайті www.avantazh.ua та інформаційному стенді у холі Житлового будинку.

Відповідно до пункту 2.9. договору про зміну вартості експлуатаційних послуг виконавець повинен письмово повідомити споживача шляхом відправки за 30 днів до настання періоду, оплата за який повинна провадитись за новими тарифами, рекомендованого листа на адресу споживача, зазначену у договорі, або вручити таке повідомлення особисто. Таке повідомлення буде вважатися невід'ємною частиною цього договору та споживач зобов'язаний платити за новим тарифом з моменту, вказаного у повідомленні. При цьому, у випадку, коли відповідне повідомлення було відправлено виконавцем на адресу споживача, зазначену в договорі, але споживач з будь-яких, незалежних від виконавця причин, не отримав це повідомлення, вважається, що споживач отримав повідомлення та виконавець виконав своє зобов'язання належним чином.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06 лютого 2013 року №47 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, які надає Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації та обслуговування житлових будинків «Авантаж» встановлено тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, які надає підприємство, щодо будинку АДРЕСА_2 у розмірі 3,30 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири.

Відповідно до цього рішення послуги з утримання будинку включають: прибирання прибудинкової території 1,222 грн. за 1 кв. м.; прибирання сходових клітин 0,109 грн. за 1 кв. м., вивезення побутових відходів 0,144 грн. за 1 кв. м., технічне обслуговування ліфтів 0,307 грн. за 1 кв. м.; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення 0,563 грн. за 1 кв. м.; дератизація, дезінсекція 0,027 грн. за 1 кв. м.; обслуговування димовентиляційних каналів 0,031 грн. за 1 кв. м.; технічне обслуговування обладнання системи газосигналізації 0,019 грн. за 1 кв. м.; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації, технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього облаштування, розміщених на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території 0,491 грн. за 1 кв. м.; освітлення місць загального користування і підвальних приміщень 0,175 грн. за 1 кв. м.; енергопостачання ліфтів 0,212 грн. за 1 кв. м. (а. с. 18, том 1).

Зазначене рішення опубліковано у газеті «Харківські відомості» 09 лютого 2013 року (а. с. 19, 20).

До переліку послуг, як надаються підприємством, віднесено основні послуги, тариф на які встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, у розмірі 3,30 грн. на місяць на 1 кв. м. загальної площі квартири, та додаткові послуги, а саме послуги служби консьєржів і по цілодобовому моніторингу інженерних систем житлового будинку, послуги по експлуатації та обслуговуванню насосної станції для забезпечення водопостачання, вартість яких сплачується понад встановлений тариф на підставі договору та становить 1,01 грн. на місяць за 1 кв. м. загальної площі квартири. Загальний тариф - 4,31 грн. за 1 кв. м. на місяць.

Після прийняття виконавчим комітетом Харківської міської ради вказаного рішення Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації та обслуговування житлових будинків «Авантаж» повинно було направити мешканцям будинку, зокрема позивачу, повідомлення, яким доведено до відома власників квартир склад і вартість експлуатаційних послуг, тариф на які встановлено органом місцевого самоврядування (основні послуги), а також склад і вартість інших послуг, які надаються згідно з умовами укладеного договору (додаткові послуги).

У повідомленні споживачам повинно було запропоновано розглянути питання щодо необхідності надання в подальшому послуг служби консьєржів і по цілодобовому моніторингу інженерних систем житлового будинку та надати у строк до 20 квітня 2013 року свою письмову згоду або незгоду щодо отримання вказаної послуги за додаткову плату з 01 травня 2013 року.

Проте, таке повідомлення ОСОБА_1 не направлялось.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" на підставі рішення загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Авантаж» від 03 квітня 2014 року № 30-04/2014 про виділення та реєстру прав та обов'язків є правонаступником усіх прав та обов'язків Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Авантаж» за усіма договорами на надання експлуатаційних послуг, що укладені з власниками квартир та власниками нежитлових приміщень у житловому будинку АДРЕСА_2 (а. с. 83-90, том 1).

З 01 липня 2014 року по 29 лютого 2016 року діяв укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" та Приватним підприємством «Сучасна безпека» договір про надання охоронних послуг щодо будинку АДРЕСА_2 від 27 червня 2014 року №10/1-07, згідно якого вартість послуг складала 6605,00 грн. на місяць (а. с. 101-107, том 1). Вартість послуги служби консьєржів для споживачів становила 6605,00 : 6567,3 (загальна площа квартир згідно технічного паспорту (а. с. 93) = 1,01 грн.

З 01 березня 2016 року по 01 червня 2016 року послуги служби консьєржів і по цілодобовому моніторингу інженерних систем житлового будинку призупинені.

У цей період тариф на експлуатаційні послуги становив 4,00 грн. на місяць за 1 кв. м. загальної площі квартири та складався з основних послуг (3,30 грн.) та додаткових послуг з експлуатації та обслуговування насосної станції (0,7 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири).

22 квітня 2016 року наказом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" прийнято рішення щодо відновлення з 01 червня 2016 року надання послуг служби консьєржів і по цілодобовому моніторингу інженерних систем житлового будинку та встановлено вартість послуг з експлуатації житлового будинку за 1 кв. м. загальної площі квартири з урахуванням ліфтів у розмірі 5,67 грн. Наказано у відповідності до пунктів 2.8, 2.9 договорів з власниками квартир розмістити інформацію про зміни тарифів на сайті avantazh.ua та на інформаційному стенді у холі житлового будинку АДРЕСА_2 , а також направити письмові повідомлення про зміни тарифу за 30 днів до його введенння мешканцям будинку (а. с. 36, том 2).

01 червня 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" та Приватним підприємством «Сучасна безпека» укладено договір про надання охоронних послуг №1/06-16, згідно якого вартість послуг складала 10 906,00 на місяць (а. с. 108-112, том 1). Вартість послуги служби консьєржів для споживачів становила 10 906,00 : 6567,3 (загальна площа квартир згідно технічного паспорту) = 1,67 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" повністю розрахувався з Приватним підприємством «Сучасна безпека» за надання передбачених договорами охоронних послуг, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю за липень 2014 року - березень 2016 року, червень 2016 року - березень 2017 року, актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) з охорони житлового будинку за січень-лютий 2016 року, червень 2016 року - січень 2017 року та випискою по рахунку Публічного акціонерного товариства «Райффайзен банк Аваль» за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2017 року (а. с. 114, том 1, а. с. 25-34, 35, том 2).

Таким чином, з червня 2016 року по січень 2017 року вартість послуг з утримання будинку становила 5,67 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири, що складалась з основних послуг (3,30 грн.) та додаткових послуг з експлуатації та обслуговування насосної станції (0,7 грн.) та послуг служби консьєржів і по цілодобовому моніторингу інженерних систем житлового будинку (1,67 грн.).

Повідомлення щодо збільшення вартості послуг з утримання будинку та прибудинкової території до 5,67 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири на місяць з відповідним обґрунтуванням щодо відновлення надання послуг служби консьєржів на підставі письмової згоди, яку висловили 83,3% квартир у будинку, ОСОБА_1 не направлялось.

З лютого 2017 року надання послуг служби консьєржів і по цілодобовому моніторингу інженерних систем житлового будинку призупинено на підставі угоди від 31 січня 2017 року про розірвання договору про надання охоронних послуг №1/06-16 від 01 червня 2016 року (а. с. 113, том 1).

У зв'язку з цим вартість експлуатаційних послуг зменшилась до 4,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири на місяць, та складалась з основних послуг (3,30 грн.) та додаткових послуг з експлуатації та обслуговування насосної станції (0,7 грн.).

Наказом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" від 25 вересня 2017 року №25/09-2017 списано безнадійну дебіторську заборгованість ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2009 року по 06 квітня 2012 року у розмірі 5648,78 грн., строк позовної давності щодо якої сплинув (а. с. 115, том 1).

22 червня 2018 року наказом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" прийнято рішення щодо встановлення з 01 серпня 2018 року вартості послуг з експлуатації та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_2 за 1 кв АДРЕСА_3 . загальної площі квартири з урахуванням ліфтів у розмірі 7,287 грн. у зв'язку з істотною зміною факторів (збільшенням вартості на матеріали та послуги підрядних організацій, збільшення мінімальної заробітної плати, підвищенням цін на товари та послуги згідно офіційному рівню інфляції за минулий період), що впливають на вартість експлуатаційних послуг, що надаються. Наказано у відповідності до пунктів 2.8, 2.9 договорів з власниками квартир розмістити інформацію про зміни тарифів на сайті avantazh.ua та на інформаційному стенді у холі житлового будинку АДРЕСА_2 , а також направити письмові повідомлення про зміни тарифу за 30 днів до його введенння мешканцям будинку (а. с. 37, том 2).

З 01 серпня 2018 року підприємством вирішено збільшити вартість експлуатаційних послуг за договором до 7,287 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири, що складається з: прибирання прибудинкової території - 1,028 грн.; прибирання сходових клітин 0,762 грн.; вивезення побутових відходів - 0,293 грн.; технічне обслуговування ліфтів - 0,479 грн.; технічне обслуговування внутрішньбудинкових мереж гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливневої каналізації; обслуговування димових та вентиляційних каналів; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж енергопостачання та електрообладнання, систем протипожарної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкоих інженерних систем - 0,644 грн.; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливної каналізації, а також технічного обладнання будинку та елементів зовнішнього благоустрою, яке знаходиться на закріпленій прибудинковій території - 1,066 грн.; полив дворів, клумб та газонів - 0,019 грн.; освітлення місць загального користування, підвалів та підкачка води - 0,345 грн.; енергопостачання ліфтів - 1,274 грн.; прибуток - 0,347 грн. (а. с. 98-99, том 1).

На адресу ОСОБА_1 повідомлення про зміну вартості послуг направлялось, і вона його отримала 03 липня 2018 року, проте, рішення в цій частині не оскаржується.

Як вбачається з рахунків за житлово-комунальні послуги на ім'я ОСОБА_1 , відомості у яких відповідають оборотно-сальдовій відомості за січень 2016 року - лютий 2019 року, у січні та лютому 2016 року тариф за експлуатаційні витрати складав 4,31 грн. за 1 кв. м. площі на місяць та ОСОБА_1 нараховувалась щомісячна сума до сплати 299,65 грн.; з березня 2016 року по травень 2016 року тариф за експлуатаційні витрати складав 4,00 грн. за 1 кв. м. площі та ОСОБА_1 нараховувалась щомісячна сума до сплати 278,00 грн.; з червня 2016 року по січень 2017 року - тариф становив 5,67 грн. за 1 кв. м. площі та ОСОБА_1 щомісячно нараховувалась сума до сплати у розмірі 394,07 грн., з лютого 2017 року по липень 2018 року тариф складав 4,00 грн. за 1 кв. м. площі та ОСОБА_1 щомісячно нараховувалась сума до сплати 278,00 грн., з вересня 2018 року по січень 2019 року тариф збільшено до 7,287 грн. за 1 кв. м. площі та щомісячно нараховано позивачу суму до сплати у розмірі 506, 45 грн. (а. с. 31-39, 116, 117-124, том 1). ОСОБА_1 здійснювалась нерегулярна оплата наданих послуг сумами по 230,00 грн., 460,00 грн., 690,00 грн. та 900,00 грн. на місяць (а. с. 31-39, 116, 117-124, том 1).

Відповідно до статті 162 ЖК Української PCP плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

За змістом статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року, чинного на час виникнення спірних правовідносин, утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

За змістом статті 14 вказаного Закону залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Згідно частини 10 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01 червня 2011 року, що був чинним на час виникнення спірних правовідносин, тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.

Тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг, визначеного додатком до Порядку.

Згідно пункту 13 Порядку витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення і зливової каналізації та з ліквідації аварій у внутрішньоквартирних мережах визначаються за кожною інженерною системою окремо.

Внутрішньобудинковою системою гарячого, холодного водопостачання та централізованого опалення є система від зовнішньої стіни будинку (крім транзитних трубопроводів) до першої запірної арматури на відгалуженні від стояка або (у разі її відсутності) трійника (врізки) включно, що знаходиться у квартирі споживача (житлового приміщення у гуртожитку), нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).

Вартість обслуговування обладнання для підкачування води відшкодовує суб'єкт господарювання, у власності або на балансі чи в користуванні якого перебуває таке обладнання.

Пунктом 25 вказаного Порядку передбачено, що вартість інших послуг (утримання служб консьєржів, вбудованих паркінгів, установлення і утримання пристроїв замково-переговорного зв'язку тощо) сплачується понад розмір плати за послуги на підставі договорів, укладених між власниками житлових будинків (гуртожитків), власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку), власниками нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) та відповідними надавачами послуг.

Матеріали справи свідчать про те, що між сторонами укладено договір на надання експлуатаційних послуг, серед яких послуги консьєржів та послуги з цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку і послуги з експлуатації та обслуговування насосної станції для забезпечення водопостачання включені до переліку експлуатаційних послуг, що надаються виконавцем.

Однак, рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06 лютого 2013 року №47 встановлено тариф на послуги з утримання будинку відповідно до типового переліку послуг, передбаченого додатком до Порядку №869, до якого послуги консьєржів та послуги з цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку, а також послуги з експлуатації та обслуговування насосної станції для забезпечення водопостачання до основних послуг не входять, тарифу вартості їх надання не встановлено. Відповідачем тариф на основні послуги визначено на рівні 3,30 грн. за 1 кв. м. загальної площі квартири, що відповідає тарифу, встановленому рішенням органу місцевого самоврядування.

На визначення додаткових послуг, а саме, послуги консьєржів та послуги з цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку, а також послуги з експлуатації та обслуговування насосної станції для забезпечення водопостачання, додаткова угода з ОСОБА_1 в порушення вимог договору не укладалась. Також, її не повідомлено належним чином про визначення додаткових послуг та їх тарифи.

Посилання представника відповідача на те, що повідомлення ОСОБА_1 направлялись у 2013 році та 2016 році , і вона їх особисто отримала є безпідставними, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 6 статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів.

Згідно з вимогами пункту 2.4 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року №390, що був чинний на час виникнення спірних правовідносин, суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір планованого тарифу (з податком на додану вартість), поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.

Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них.

Суб'єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці сьомому цього пункту, суб'єкт господарювання повідомляє споживачів про намір зміни тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та обов'язково вказує на джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Матеріали справи свідчать про те, що на виконання зазначених вимог законодавства під час прийняття рішень щодо підвищення вартості тарифів наказами відповідача від 22 квітня 2016 року та 22 червня 2018 року передбачено розміщення інформації про зміни тарифів на сайті avantazh.ua та на інформаційному стенді у холі житлового будинку АДРЕСА_2 .

Проте, доказів того, що ці накази були розміщені, матеріали справи не містять.

Крім того, відповідно до пункту 2.9. договору на надання експлуатаційних послуг № 19-ВП від 01 серпня 2009 року про зміну вартості експлуатаційних послуг виконавець повинен письмово повідомити споживача шляхом відправки за 30 днів до настання періоду, оплата за який повинна провадитись за новими тарифами, рекомендованого листа на адресу споживача, зазначену у договорі, або вручити таке повідомлення особисто. Таке повідомлення буде вважатися невід'ємною частиною цього договору та споживач зобов'язаний платити за новим тарифом з моменту, вказаного у повідомленні.

Однак, належних доказів щодо цього матеріали справи не містять і до суду апеляційної інстанції представник відповідача їх не надала. На аркушах справи №№ 94-97 містяться копії повідомлень ОСОБА_1 без дати, без вихідного номеру та копії рекомендованих повідомлень про вручення з прізвищем « ОСОБА_3 », але без її підпису, з підписом працівника поштового зв'язку.

В суді апеляційної інстанції представник відповідача пояснила, що ці повідомлення направлялись поштою ОСОБА_1 . Однак, ані опису рекомендованих повідомлень, ані квитанцій про сплату за їх надсилання споживачу до суду апеляційної інстанції не надала.

В свою чергу, представник ОСОБА_1 пояснила, що ОСОБА_1 ніяких повідомлень від відповідача у 2013 році та у 2016 році не отримувала і копії цих повідомлень до суду першої інстанції надавав представник відповідача. Тому, якщо б вони у ОСОБА_1 були, такого спору не виникло.

При цьому судова колегія звертає увагу на рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25 квітня 2017 року №43-р/к, яким визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" щодо не надання у встановлений строк інформації, передбаченої вимогою голови відділення від 30 листопада 2016 року у встановлений строк та накладено штраф у розмірі 4500,00 грн., який товариством сплачено (а. с. 50-54, том 2), оскільки, в вимозі щодо надання інформації ставилося питання саме щодо вартості житлово - комунальних послуг, які надавалися товариством споживачам саме в спірний період та динамику їх змін.

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції в повній мірі дослідив обставини справи, надав належну оцінку доказам та дійшов правильного висновку щодо визнання дій Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" по нарахуванню ОСОБА_1 плати з утримання вказаного будинку та прибудинкової території неправомірними та зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" здійснити перерахунок ОСОБА_1 оплати за утримання будинку і прибудинкової території квартири АДРЕСА_1

Проте, визнаючи дії товариства неправомірними та зобов'язуючи здійснити перерахунок за період з січня 2016 р. по січень 2019 року, не звернув увагу на те, що з 10 червня 2018 року введені в дію норми Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року щодо регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком та з цієї ж дати втратили силу норми старого Закону України "Про житлово-комунальні послуги", що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Зазначеним законом скасовано державне регулювання цін (тарифів) на надання послуг з експлуатації (управління) багатоквартирним житловим будинком до встановлення договірного порядку визначення вартості таких послуг.

Аналізуючи наведене, судова колегія вважає, що період, за яким необхідно визначити дії товариства неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок слід зазначити з січня 2016 р. по травень 2018 року, тому в цій частині рішення суду підлягає зміні.

Не приймаються до уваги і посилання відповідача у відзиві на позовну заяву щодо пропуску строку позовної давності, оскільки про порушення свого права ОСОБА_1 стало відомо у липні 2018 року, коли отримала листа про збільшення тарифів до 7, 287 грн. за 1 кв. м.

Крім того, посилання відповідача у апеляційній скарзі щодо того, що справа розглянута в порядку спрощеного провадження, однак підлягала розгляду в порядку загального позовного провадження, також до уваги не приймаються, оскільки дана справа не відноситься до категорій справ, які не можуть бути розглянуті у порядку спрощеного позовного провадження згідно частини 4 статті 274 ЦПК України, та судом першої інстанції з урахуванням вимог частини 3 статті 274 ЦПК України щодо ціни позову та складності справи обгрунтовано розглянуто справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статті 141 ЦПК України, а також згідно із пунктом 35 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17 жовтня 2014 року із змінами зазначено, що вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати положення статті 141 ЦПК України та керуватися тим, що судовий збір та інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За подачу апеляційної скарги Товариством з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П'ятирічки" сплачено судовий збір у розмірі 2305,20 грн.

Оскільки апеляційну скаргу товариства в оскаржуваній частині по суті спору залишено без задоволення, а ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору на підставі частини 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів», отже, підстави для стягнення з неї судового збору за подачу позову та апеляційної скарги відсутні.

В іншій частині рішення суду не оскаржувалось та не переглядалось.

Керуючись ст. ст. 367, 368, п. 2 ч. 1 ст.374, ст.376, ст. ст. 381 - 384, 389 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Другої П'ятирічки» - задовольнити частково.

Рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 04 квітня 2019 року в оскаржуваній частині - змінити.

В абзаци другий та третій резолютивної частини рішення внести наступні зміни, а саме, замість «за період з січня 2016 року по січень 2019 року» зазначити «за період з січня 2016 року по травень 2018 року».

В іншій оскаржуваній частині рішення суду - залишити без змін.

Рішення суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог не оскаржувалось та не переглядалось.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня набрання законної сили.

Головуючий І.В. Бурлака

Судді І.О. Бровченко

А.І. Колтунова

Повний текст постанови складено 10 липня 2019 року.