03 липня 2019 року м. Дніпросправа № 811/1457/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Панченко О.М.,
за участю секретаря судового засідання Чорнова Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1
про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання певні дії
11.05.2018р. ОСОБА_1 , за по допомогою засобів поштового зв'язку, звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, судом першої інстанції позов зареєстровано 14.05.2018р. /а.с. 2-7,20/
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.05.2018р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження в адміністративній справі №811/1457/18 та справу призначено до судового розгляду /а.с. 1/.
Позивач, посилаючись у адміністративному позові на те, що він з 26.10.1987р. по 13.03.1988р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), крім цього він є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, у зв'язку з цим він отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» . Наприкінці березня 2018р. він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати йому пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але відповідач листом за вих. № 2-0/К-100 від 06.04.2018р. відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав того, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як особа, призвана на військові збори і відправлений у зону відчуження, а не як військовослужбовець що проходив строкову службу. Позивач вважає такі дії відповідача та прийняте ним рішення необґрунтованими та безпідставними, такими що порушують його права, тому просив суд : - визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії №20/К-100 від 06.04.2018р., - зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої відповідно до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2018р. у справі №811/1457/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. (суддя Пасічнік Ю.П.) / а.с. 67-69/.
Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції від 15.06.2018р., подав апеляційну скаргу /а.с. 72/
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 апеляційна скарга ГУ ПФУ в Кіровоградській області задоволена, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2018р. у справі №811/1457/18 скасовано та прийнято нове рішення. яким у задоволенні позову відмовлено повністю / а.с. 95-96/.
17.05.2019р. до Третього апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 / а.с. 102-103/
У зв'язку з надходженням цієї заяви, судом апеляційної інстанції було витребувано з Кіровоградського окружного адміністративного суду матеріали справі №П/811/1457/18 / а.с. 113/, які надійшли до Третього апеляційного адміністративного суду 04.06.2019р. / а.с. 116/ та ухвалою суду апеляційної інстанції від 10.06.2019р. у справі №811/1457/18 відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 і призначено цю заяву до розгляду у судовому засіданні о 14 годин 30 хвилин 03.07.2019р. / а.с. 118/, про що судом апеляційної інстанції повідомлено учасників справи / а.с. 119,122/
ОСОБА_1 , у заяві про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 /а.с. 102-103/, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019р. у справі №1-р(ІІ)/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України, словосполучення «дійсної строкової служби», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і оскільки рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким що не може бути оскаржено, та відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України є підставою для перегляду судового рішення за виключними обставинами, просив переглянути за виключними обставинами постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18, скасувати її та призначити справу до нового апеляційного розгляду.
Відповідач - ГУ ПФУ в Кіровоградській області, у письмовому відзиві на вищезазначену заяву / а.с.123/, заперечував проти задоволення заяви ОСОБА_1 посилаючись на те, що рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019р. у справі №1-р(ІІ)/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України, словосполучення «дійсної строкової служби», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не містить положень щодо порядку його виконання, і право на обчислення розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р., у позивача виникне лише після внесення відповідних змін до цих нормативно-правових актів з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019р. у справі №1-р(ІІ)/2019, просив в задоволенні заяви відмовити.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , позивач у справі, підтримав доводи заяви про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18, та зазначив, що після прийняття Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019р. у справі №1-р(ІІ)/2019, яке надало йому право на отримання пенсії у розмірі, який визначено відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р., він 06.05.2019р. звернувся до відповідача, але відповідач листом від 15.05.2019р. за вих. №42/К-100 повідомив його про неможливість здійснення такого перерахунку з огляду на відсутність у рішенні суду положень щодо порядку його виконання, тому просив суд задовольнити його заяву про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18, скасувати рішення суду апеляційної інстанції від 25.09.2018р., відмовити відповідачу у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2018р. у справі №811/1457/18.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Відповідач про день, годину та місце розгляду справи повідомлений належним чином / а.с. 120,122/, про поважність причин не явки свого представника у судове засідання, або про можливість розгляду справи у відсутність свого представника, суд у встановленому законом порядку не повідомив. За таких обставин колегія суддів вважає можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача.
Заслухавши у судовому засіданні позивача, перевіривши доводи заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 та матеріали справи на предмет наявності підстав, які з урахуванням положень ст. 361 КАС України можна вважати виключними, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 361 КАС України передбачено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до частини 5 цієї ж статті підставою для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є, серед іншого, встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане (п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України)
Отже враховуючи вищенаведену норму чинного процесуального законодавства, та враховуючи, що наявність визначеної п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України умови для визнання обставини виключною є обов'язковою, колегія суддів вважає, що обставини, на які посилається заявник, як на підставу перегляду судового рішення за правилами Глави 3 КАС України, є виключними в розумінні цього кодексу.
Під час розгляду даної адміністративної справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (позивач у адміністративній справі) з 26.10.1987р. по 13.03.1988р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), крім цього він є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, у зв'язку з цим він перебуває на пенсійному обліку у відповідача у справі та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» / а.с. 9-18/.
При цьому необхідно зазначити, що позивача було призвано на збори та він у період з 26.10.1987р. по 13.03.1988р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наданою суду ксерокопією довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України за вих. №51/11/667 від 19.01.1996р. / а.с. 17/, та не заперечувалось учасниками справи під час її розгляду судом.
27.03.2018р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати йому пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але відповідач листом за вих. № 2-0/К-100 від 06.04.2018р. відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав того, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як особа, призвана на військові збори і відправлений у зону відчуження, а не як військовослужбовець, що проходив строкову службу / а.с. 19/.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я регламентовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі за текстом - Закон).
Так ч. 3 ст. 59 Закону, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006р. №231-V, було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Отже, частиною третьою статті 59 Закону було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019р. у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Статтею 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Приймаючи до уваги вищенаведене колегія суддів вважає, що з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019р. у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19 (№1-р(II)/2019), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової» , яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами, позивач у справі отримав право на перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, з 25.04.2019р. (дата прийняття рішення Конституційним Судом України), при цьому колегія суддів наголошує, що станом на день звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії - 27.03.2018р., та на момент прийняття відповідачем рішення у формі листа за вих. №20/К-100 від 06.04.2018р. щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач, який у спірних відносинах виступає у якості суб'єкта владних повноважень, діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, що свідчить про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування такого рішення відповідача.
Також підчас розгляду справи апеляційним судом встановлено, що позивач у справі, дізнавшись про рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019р. у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19 (№1-р(II)/2019), 06.05.2019р. звернувся повторно до відповідача з заявою про перерахунок пенсії / а.с. 129-130/, у якій зазначив, що з дати прийняття Конституційним Судом України від рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19 (№1-р(II)/2019) - 25.04.2019р., в нього виникло право на перерахунок пенсії і реалізуючи таке право позивач просив орган пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплату його пенсії, але відповідач листом за вих. №42/К-100 від 15.05.2019р. повідомив позивача про неможливість здійснення перахунку пенсії через відсутність у рішенні Конституційного Суду України від 25.04.2019р. у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19 (№1-р(II)/2019) положень щодо порядку його виконання / а.с. 131/.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення.
Враховуючи вищенаведені обставини справи, та приймаючи до уваги вищезазначені норми чинного законодавства, яке регулює спірні відносини що виникли між сторонами у справі з приводу наявності у позивача права на здійснення перерахунку пенсії та дати виникнення у останнього права на здійснення такого перерахунку, колегія суддів вважає, що доводи заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, тому таку заяву необхідно задовольнити, та скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18, апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2018р. у справі №811/1457/18 задовольнити частково, рішення суду першої інстанції від 15.06.2018р. у цій справі скасувати, та постановити у справі нове рішення (постанову), яким адміністративний позов задовольнити частково, та з метою відновлення гарантованих Конституцією України прав позивача на отримання соціального захисту у вигляді пенсійного забезпечення зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 25.04.2019р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії обчисленої з урахуванням п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р. відповідно до 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в задоволенні решти позовних вимог відмовити через їх необґрунтованість та безпідставність.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 310,361,368,369, 315,317,321,322 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018р. у справі №811/1457/18 - скасувати.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області- задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2018р. у справі №811/1457/18 скасувати, та постановити у справі нове рішення (постанову), якою адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) провести з 25.04.2019р. перерахунок та виплату ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ін НОМЕР_1 ) пенсії обчисленої з урахуванням п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р. відповідно до 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена у строки та в порядку, які встановлені ст. ст. 329,331 КАС України.
Постанову виготовлено та підписано - 10.07.2019р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя В.Є. Чередниченко
суддя О.М. Панченко