Справа № 560/1374/19
іменем України
10 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до МВС України, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 28.01.2019 про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 177500,00 грн з урахуванням раніше виплачених сум, зобов'язати ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності відповідно до підпункту 2, пункту 3 Порядку та умов призначенням і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, та визнати протиправними дії МВС України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановлення ІІ групи інвалідності.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відповідно до закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ (далі - Закон №565-ХІІ) має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІ групи, у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Ліквідаційна комісія склала висновок про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 177500,00 грн. Вважає такий висновок протиправний, оскільки між первинним оглядом МСЕК та встановленням ІІІ групи інвалідності 20.11.2015 та встановленням ІІ групи інвалідності 01.12.2018 пройшло більше 2 років, тому розмір одноразової грошової допомоги повинен бути призначений в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленому законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, без урахування раніше виплаченої суми. Вказав, що листом від 07.02.2019 №15/2-460 МВС України повернуло без розгляду вказані матеріали без права на отримання одноразової грошової допомоги. Вважаючи протиправною бездіяльність МВС України щодо неприйняття рішення відповідно до Закону №565-ХІІ та Порядку №850, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
У відзиві на позов відповідач - МВС України зазначив, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки з дати первинного огляду та встановлення інвалідності до повторного огляду пройшло більше 2 років, що перевищує передбачений Порядком №850 дворічний термін. Вказав, що позивач послався на Закон №565-ХІІ, який втратив чинність. Крім цього, повноваження щодо призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги належать виключно МВС України.
У відзиві на позов відповідач - ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області зазначив, що Департамент фінансово-облікової політики МВС України розглянув матеріали про призначення позивачу одноразової грошової допомоги. Вказані матеріали повернуті без прийняття рішення у зв'язку з тим, що з дати первинного встановлення втрати працездатності та отримання позивачем одноразової грошової допомоги пройшло більше двох років. Тому позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи у взаємозв'язку та сукупності, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в ОВС з 2004 року по 21.10.2015.
У лютому 2015 року, у зв'язку із встановлення ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в ОВС, позивач отримав одноразову грошову допомогу у розмірі 206700,00 грн.
01.12.2018 в результаті повторного медичного огляду Хмельницька обласна МСЕК встановила позивачу ІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серії АВ №1110594.
25.01.2019 позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Управління МВС України в Хмельницькій області сформувало висновок про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 177500,00 грн відповідно до Закону №565-ХІІ з врахування раніше виплаченої суми в розмірі 206700,00 грн та направило цей висновок разом з поданими позивачем документами до МВС України для прийняття рішення.
Супровідним листом від 07.02.2019 №15/2-460 МВС України повернуло вказані документи ліквідаційній комісії УМВС України в Хмельницькій області без прийняття рішення. Посилаючись на пункт 4 Порядку №850, МВС України вказало на відсутність у позивача права на отримання грошової допомоги, оскільки з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років.
Вважаючи протиправними висновок ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області та бездіяльність МВС України щодо призначення одноразової грошової допомоги протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Правовідносини щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, врегульовані Законом №565-ХІІ.
Закон №565-ХІІ втратив чинність у зв'язку із прийняттям закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII.
Пунктом 15 Розділу ХІ закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності законом України "Про Національну поліцію".
Згідно з частиною 6 статті 23 Закону №565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ визначає Порядок №850.
Відповідно до пункту 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку №850 передбачено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Отримавши відповідну заяву позивача та додані до неї документи, керуючись пунктом 8 Порядку №850, ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області скала висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 177500,00 грн від 28.01.2019 з врахуванням раніше виплаченої суми за отримання ІІІ групи інвалідності в розмірі 206700,00 грн.
Пунктом 4 Порядку №850 встановлено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Цією нормою визначений механізм здійснення виплат одноразової грошової допомоги при встановленні протягом двох років особі вищої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, а саме такі виплати мають здійснюватися з урахуванням вже раніше виплачених сум. В той же час, будь-яких застережень стосовно того, що у разі встановлення особі після спливу двохрічного строку вищої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності виплата відповідних сум здійснюватися не повинна вказана правова норма не містить. Також цей пункт Порядку №850 не містить жодних застережень стосовно того, що у разі встановлення особі після спливу двохрічного строку вищої групи інвалідності чи більшого відсотку втрати працездатності виплата одноразової грошової допомоги повинна здійснюватись з врахуванням раніше виплаченої суми.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 13.02.2018 у справі №808/1866/16.
При розгляді справи "Кечко проти України", Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Оскільки після отримання ІІІ групи інвалідності пройшло більше двох років, то у зв'язку із цим позивач з моменту встановлення ІІ групи набув права на отримання одноразової грошової допомоги без врахування раніше виплаченої суми, відповідно до Порядку №850.
Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області внаслідок помилкового тлумачення змісту пункту 4 Порядку №850 порушила право позивача на отримання одноразової грошової допомоги в належному розмірі. Тому висновок ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 28.01.2019 необхідно визнати протиправним та скасувати.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, вимога щодо зобов'язання ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області скласти висновок щодо виплати позивачу грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності відповідно до підпункту 2, пункту 3 Порядку №850 є похідною від першої вимоги і також підлягає задоволенню.
Разом з тим, відповідно до пункту 9 Порядку № 850 МВС України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, після надходження передбачених Порядком №850 документів МВС України зобов'язане прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Разом з тим, не прийнявши за результатом розгляду документів про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, жодного з зазначених вище рішень, всупереч пункту 9 Порядку №850, МВС України супровідним листом від 07.02.2019 №15/2-460 повернуло ліквідаційній комісії УМВС України в Хмельницькій області висновок від 28.01.2019 без прийняття рішення.
Спосіб, у який МВС України розглянуло заяву та документи про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, Законом №565-ХІІ та Порядком №850 не передбачені.
Тому необхідно визнати протиправними дії МВС України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.
У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління МВС України в Хмельницькій області про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 від 28.01.2019.
Зобов'язати ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області скласти висновок щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності відповідно до підпункту 2, пункту 3 Порядку та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Визнати протиправними дії МВС України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00032684) Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя Г.В. Лабань