про залишення позовної заяви без руху
10 липня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/2972/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали адміністративного позову Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області про скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору,
09 липня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області, в якому позивач просить суд прийняти рішення, яким визнати постанови державного виконавця Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 07.06.2019 року про відкриття виконавчого провадження № 59295717 та про стягнення виконавчого збору по відповідному виконавчому провадженню № 59295717, щодо виконання виконавчого листа № 360/321/19 виданого 04.06.2019 року - незаконними, та скасувати їх.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем в позовній заяві зазначено ідентифікаційний код юридичної особи позивача - Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21792643.
Однак відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним номером 21792643 зареєстрована юридична особа - Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області, яка припинена 27.04.2017 про що до Єдиного державного реєстру внесено запис № 13771120009000651.
Таким чином, позивачем не зазначений ідентифікаційний код юридичної особи позивача - Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із частиною першої статті 3 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано: юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2019 року - 1921 грн, встановлений статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", та враховуючи ставку судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру в розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму; за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою позову майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з позовної заяви позивачем заявлено вимоги щодо скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження та постанови про стягнення виконавчого збору у сумі 16692,00 грн.
Тобто позивачем заявлено вимоги майнового та немайнового характеру відповідно, за які має бути сплачений судовий збір у сумі 3842,00 грн (1921,00 грн + 1921,00 грн).
Таким чином, позивачу слід надати документ про сплату судового збору в дохід Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), Отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101 Рахунок отримувача: 34312206084029 Код отримувача: 37944909 Банк отримувача: 899998 МФО: 899998 Відомча ознака: «84» Окружні адміністративні суди, у сумі 3842,00 грн.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частини другої статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (частина перша статті 121 КАС України).
Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову позивачем оскаржуються постанови державного виконавця від 07.06.2019, які отримані позивачем 10.06.2019 (відповідно до штампу вхідної кореспонденції на супровідному листі).
Проте із позовом про їх скасування до Луганського окружного адміністративного суду позивач звернувся лише 08.07.2019 (відповідно до відбитку штампу поштового відділення на конверті), тобто із пропуском строку звернення до суду, визначеного статтею 287 КАС України.
Таким чином, судом встановлено, що позивачу необхідно надати докази на підтвердження дотримання строку звернення до суду, а в разі пропуску - заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом разом з доказами поважності причин пропуску такого строку.
Крім того, суд зазначає, що позовну заяву Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу підписано заступником начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області ОСОБА_2.
Частиною першою статті 55 КАС України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника (частина третя статті 55 КАС України).
Отже, в порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10 липня 2019 року № 1005532422 керівником Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області є ОСОБА_1 .
Жодного доказу на підтвердження повноважень заступника начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області ОСОБА_2 на підписання позовної заяви Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу не надано.
Отже, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду документ, який підтверджує повноваження заступника начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області ОСОБА_2 на підписання позовної заяви.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, вважаю за необхідне залишити без руху позовну заяву Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з наведених вище підстав, встановивши строк для усунення недоліків шляхом надання суду документу про сплату судового збору в дохід Державного бюджету України за банківськими реквізитами: Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), Отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101 Рахунок отримувача: 34312206084029 Код отримувача: 37944909 Банк отримувача: 899998 МФО: 899998 Відомча ознака: «84» Окружні адміністративні суди, у сумі 3842,00 грн; уточненої позовної заяви із зазначенням відного ідентифікаційного коду юридичної особи - позивача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; доказів на підтвердження дотримання строку звернення до суду, а в разі пропуску - заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом разом з доказами поважності причин пропуску такого строку; документу, який підтверджує повноваження заступника начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області ОСОБА_2 на підписання позовної заяви.
Керуючись статтями 12, 160, 169, 241, 243, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області про скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом десяти днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
- документу про сплату судового збору в дохід Державного бюджету України за банківськими реквізитами: Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), Отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101 Рахунок отримувача: 34312206084029 Код отримувача: 37944909 Банк отримувача: 899998 МФО: 899998 Відомча ознака: «84» Окружні адміністративні суди, у сумі 3842,00 грн;
- уточненої позовної заяви із зазначенням відного ідентифікаційного коду юридичної особи - позивача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- доказів на підтвердження дотримання строку звернення до суду, а в разі пропуску - заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом разом з доказами поважності причин пропуску такого строку;
- документу, який підтверджує повноваження заступника начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області ОСОБА_2 на підписання позовної заяви.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачу та вважатиметься неподаною.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяА.Г. Секірська