Постанова від 02.07.2019 по справі 461/4480/19

Справа №461/4480/19

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 липня 2019 року суддя Галицького районного суду м.Львова Фролова Л.Д., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його представника Талалаєвої О.Ю., представника Львівської митниці ДФС Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 28.02.2019 р., органом № 2601,

за порушення митних правил за ст.ст. 471, 472 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2019 року, о 07 год. 56 хв. ОСОБА_1 повертався з Республіки Польща до України через пішохідний пункт пропуску митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС, обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю - «зелений коридор», чим своїми діями заявив про відсутність будь-яких товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню або, які належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження. В ході проведеного митного контролю та митного огляду в гаманці ОСОБА_1 було виявлено грошові кошти 2800 доларів США та в барсетці - 10000 доларів США, які не були заявлені за встановленою формою. Загальна сума виявлених коштів за кусом НБУ станом на 28 травня 2019 року становила 11 430,61 євро, що перевищує норми ввезення на митну територію України та підлягає обов'язковому письмовому декларуванню суми, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, у відповідності до постанови Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 3 «Про затвердження положення про транскордонне переміщення валютних цінностей». Дії ОСОБА_1 органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ст.ст. 471, 472 МК України.

ОСОБА_1 під час розгляду справи зазначив, що кошти віз на лікування батька. Не задекларував їх тому, що не зорієнтувався в курсі НБУ і не правильно здійснив розрахунок між доларами США та євро.

Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвокат Талалаєва О.Ю. у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_1 28 травня 2019 року проходив митний контроль по «зеленому коридорі». При цьому, повідомив що у нього є 10000 доларів США, а також вказав, що в гаманці є кошти 2800 доларів США. На митниці зазначив, що неправильно порахував курс і перевів суму з доларів США на євро. Курсу НБУ не знав. Вважає, що у даному випадку, ОСОБА_1 проявив неуважність в проходженні саме «зеленого коридору», оскільки сума грошових коштів, які перевозив такий, перевищувала 10 000 євро в еквіваленті. Також зазначила, що застосування до ОСОБА_1 штрафу, і конфіскації грошових коштів, які були ввезені ним для лікування батька, порушуватиме положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки буде непропорційним, не відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника. Провадження відносно ОСОБА_1 за ст. 472 МК України просила закрити, оскільки обравши смугу руху «зелений коридор» він звільняється від подання письмової митної декларації.

Представник Львівської митниці ДФС в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушень, які йому інкриміновані, вину останнього вважає доведеною.

Згідно з положеннями ст. 471 МК України відповідальність настає за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Заслухавши думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його представника, представника Львівської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, наявні ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України. ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зоні (коридорі) спрощеного митного контролю, тобто перемістив товар в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України. Дане правопорушення визнається стороною захисту.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України підтверджується наявними у справі доказами, зокрема:

- даними, що містяться у протоколі про порушення митних правил № 2287/20900/19 від 28 травня 2019 року;

- поясненнями ОСОБА_1

- описом вилучених товарів від 28 травня 2019 року.

Вирішуючи питання накладення адміністративного стягнення на винну особу, суд приходить до висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 лише основного адміністративного стягнення за ст. 471 МК України - штрафу у розмірі 1700 гривен, а конфіскацію предметів правопорушення не застосовувати. Суд вважає, що таке рішення суду узгоджується з вимогами ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Таке покарання буде непропорційним переслідуваній меті і покладатиме на ОСОБА_1 індивідуальний і надмірний тягар.

Звільняючи порушника від додаткового адміністративного стягнення у вигляді конфіскації безпосереднього предмета правопорушення за ст. 471 МК України, суд враховує наступні умови:

а) порушник з необережності, без приховування предмета, порушив правила проходження (проїзду) через «зелений коридор»;

б) порушник перемістив грошові кошти для власного використання і ці кошти мають законне походження та загалом можуть бути законно переміщені через митний кордон України за умови письмового декларування;

в) порушення митних правил полягає лише в тому, що грошові кошти не було письмово задекларовано ОСОБА_1 , і жодних інших негативних наслідків порушення не настало - державі не завдано майнової шкоди, збитків у вигляді несплати митних платежів тощо;

г) грошова сума настільки значна, що конфіскація може істотно вплинути на майновий стан ОСОБА_1 та його родини.

Окрім цього, згідно протоколу про порушення митних правил, ОСОБА_1 митним органом інкриміновано також вчинення правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.

Так, статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

У відповідності до вимог ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Зі змісту статей 257, 366 МК України та диспозиції самої статті 472 МК України вбачається, що за ст. 472 МК України кваліфікуються діяння осіб, які переміщуються через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» і допустили зазначене у диспозиції цієї статті Митного кодексу порушення митних правил.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 , допустив порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що повністю охоплюється диспозицією ст. 471 МК України і такі дії додаткової кваліфікації за ст. 472 МК України не потребують.

Митним органом не надано достатніх доказів, які б беззаперечно вказували на те, що дії ОСОБА_1 , спрямовані на нез'явлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, тому суд, виходячи з норми ч. 3 ст. 62 Конституції України, тлумачить усі сумніви щодо доведеності вини особи на користь останньої.

Приймаючи до уваги, що в діях ОСОБА_1 відсутні об'єктивні та суб'єктивні ознаки інкримінованого йому, порушення митних правил передбаченого ст. 472 МК України, а тому у суду відсутні підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів вчинення ним порушення митних правил, визначеного ст. 472 МК України під час розгляду адміністративних матеріалів в суді не здобуто.

В силу ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

З огляду на фактичні обставини, встановлені під час судового дослідження матеріалів справи, суддя приходить до висновку, що факт порушення ОСОБА_1 митних правил України, передбачених ст. 472 МК України, не знайшов свого підтвердження у зібраних та досліджених судом в судовому засіданні доказами.

Таким чином, вина в діях ОСОБА_1 , у адміністративному правопорушенні, передбаченому ст. 472 МК України, є безпідставними, оскільки судом безпосередньо встановлена вина правопорушника у вчиненні останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суддя приходить до висновку, що провадження відносно ОСОБА_1 за ст.472 МК України підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 384,20 гривень

Керуючись ст.ст. 524, 527, 528 МК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.

Вилучені відповідно до протоколу № 2287/20900/19 від 28 травня 2019 року 12800 (дванадцять тисяч вісімсот) доларів США (128 купюр номіналом 100 доларів) - повернути ОСОБА_1 після здійснення його митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів, якщо таке оформлення не було попередньо здійснено, а митні платежі не сплачувалися або для повернення на митну територію держави, з якої його було ввезено (на його розсуд).

Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ст. 472 МК України - закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Суддя Л.Д. Фролова