02 липня 2019 р. справа № 480/1424/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1 С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1424/19
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області, викладену в листі від 27.02.2019 № С-1217-1214/21-19 та зобов'язання надати вказаний дозвіл. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем йому відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з тих підстав, що згідно наявної інформації в Головному управлінні на земельну ділянку, яка планується до відведення, було звернення іншого громадянина. На думку позивача, відмова відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є протиправною, оскільки суперечать вимогам ст.ст. 118, 122 Земельного кодексу України.
13.05.2019 представником відповідача подано письмовий відзив на позов, в якому зазначає, що згідно наявної інформації на земельну ділянку, яка планується до відведення ОСОБА_2 , було звернення іншого громадянина. Для уникнення земельних спорів та непорозумінь, позивачу було запропоновано уточнити бажане місце розташування земельної ділянки та повторно звернутися до Головного управління з відповідним зверненням. Також відповідач зазначив, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є дискреційним повноваженням відповідача, тому суд не може зобов'язати останнього надати такий дозвіл. Тому просить відмовити у задоволенні позову (а.с.19-20).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
З огляду на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ухвалою від 21.05.2019 справа призначена за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача Кучменко С.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 25.01.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області. До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, а також копія паспорту та ідентифікаційного номеру (а.с.8).
Розглянувши вказану заяву, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 27.02.2019 № С-1217-1214/21-19 повідомило позивача про те, що згідно наявної інформації в Головному управлінні на земельну ділянку, яка планується до відведення ОСОБА_2 , було звернення іншого громадянина. Для уникнення земельних спорів та непорозумінь, позивачу було запропоновано уточнити бажане місце розташування земельної ділянки та повторно звернутися до Головного управління з відповідним зверненням (а.с.14).
Не погодившись з вказаним листом, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області у відзиві на позов підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою позивачу зазначає, що наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 20.08.2018 затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області та надано у власність земельну ділянку 2га.
Проте відповідачем не надано суду доказів того, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, перетинається із земельної ділянкою, яка надана у власність ОСОБА_3 .
При цьому ГУ Держгеокадастру у Сумській області також не зазначає в якій частині
перетинаються вищевказані земельні ділянки.
Суд зазначає, що заявлений позивачем орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га відповідає положенням ст. 121 Земельного кодексу України, подані документи за змістом та кількістю відповідають переліку, наведеному у ст. 118 Земельного кодексу України.
Крім того, на етапі надання дозволу на розробку проекту землеустрою не вирішується питання про передачу земельної ділянки позивачу у власність. При розробці проекту землеустрою розробник повинен врахувати ці та інші невідповідності, а відповідач перевірить відповідність розташування земельної ділянки на етапі затвердження проекту землеустрою.
Отже жодних законних підстав для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідачем не зазначено.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності відмови ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області, викладену в листі від 27.02.2019 № С-1217-1214/21-19 та зобов'язання надати вказаний дозвіл.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 768,40грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області в наданні дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області, викладену в листі від 27.02.2019 № С-1217-1214/21-19.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м.Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) надати ОСОБА_2 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області.
Стягнути на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ковпаківським РВ СМУ УМВС України в Сумській області 31.03.1998 року) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 08.07.2019.