Рішення від 10.06.2019 по справі 215/1472/19

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2019 року Справа № 215/1472/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про вжиття заходів, -

ВСТАНОВИВ:

20 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу у Дніпропетровській області з адміністративним позовом до Відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради, в якому просить:

зобов'язати виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради відділ ведення державного реєстру виборців індивідуальним актом включити ОСОБА_1 до уточненого списку виборців на дільниці із зазначенням у списку виборчої адреси: АДРЕСА_1 та внести мої особисті данні до державного реєстру виборців виборчого пункту, чим забезпечити право голосу на виборах президента 31.03.19 р відповідно до скарги від 06.03.19 р. вх 89-20\22\2;

захистити моє право голосу на виборах президента 31.03.19 р. відповідно до скарги від 06.03.19 р. за значивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких порушено відділом ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради згідно ст. 249 КАС України;

зобов'язати виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради відділ ведення державного реєстру виборців вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню ст. 70, 71 Конституції України.

Рішенням Тернівського районного суду міста Кривого Рогу у Дніпропетровській області від 22 березня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу у Дніпропетровській області від 22 березня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради про уточнення списку виборців в частині позовних вимог щодо: 1) захисту права голосу на виборах президента 31.03.2019 відповідно до скарги від 06.03.2019 зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги якого порушено Відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради, згідно ст.249 КАС України; 2) зобов'язання Відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню ст.ст. 70,71 Конституції України - передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року прийнято до провадження адміністративну справу №215/1472/19 за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місто Кривому Розі ради в частині позовних вимог щодо: 1) захисту права голосу на виборах президента 31.03.2019 відповідно до скарги від 06.03.2019 зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги якого порушено Відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради, згідно ст.249 КАС України; 2) зобов'язання Відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню ст.ст.70,71 Конституції України та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

На адресу суду від представника відповідача 06.05.2019 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити позивачу у задоволенні позову, зазначивши наступне.

При розгляді звернень ОСОБА_1 було встановлено, що до жодного його звернення не було додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Тому ОСОБА_1 було відмовлено у задоволенні заяви про тимчасову зміну місця голосування у зв'язку з тим, що до заяви ним не додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси.

У Державному реєстрі виборців до даних ОСОБА_1 внесено відмітку про вибуття ОСОБА_1 із зареєстрованого місця проживання, яке вказувалося позивачем у зверненні: АДРЕСА_2 , таким чином ОСОБА_1 не мав визначену відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчу адресу на момент звернення.

Відділ ведення Державного реєстру виборців при розгляді звернень ОСОБА_1 особливу увагу звертав на те, що у своїх зверненнях він вказував на те, що є зареєстрованим за адресою АДРЕСА_3 .

Виборцю, який має зареєстроване місце проживання, виборча адреса визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (частини друга статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців»).

Так як територія, на якій розташовано буд. АДРЕСА_2 , відноситься до меж Покровського району м. Кривого Рогу, а відповідно до п.6 ст.14 Закону України «Про Державний реєстр виборців» повноваження органу ведення Реєстру поширюються на території відповідного району, міста, району в місті та сіл, селищ, міст, що входять до його складу, повноваження відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради не поширюються на територію до якої відноситься адреса, яка була вказана позивачем у його скарзі від 06.03.2019 року, як зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_2 .

Також у відзиві представник відповідача наголосив на тому, що скарга ОСОБА_1 від 06.03.2019 року була розглянута у повному обсязі, за результатом її розгляду підготовлена відповідь від 12.03.2019 №2/20-22-58 (копія додається), яка була надана особисто ОСОБА_1 14.03.2019 року, про що він особисто розписався у журналі реєстрації (копія відповідного запису у журналі додається).

В своєму позові ОСОБА_2 не аргументує, які норми законів були порушенні відділом ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради при розгляді його скарги від 06.03.2019 року, даний позов не містить доказів, що підтверджують вказані ним у позові обставини.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Так, згідно ч.ч. 1, 7 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України», право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.

ОСОБА_1 є громадянином України та досяг вісімнадцятирічного віку, що підтверджується копією паспорта.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про вибори Президента України», виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно вимог ч. 3 ст.31 Закону України «Про вибори Президента України», органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців», а також виготовляють іменні запрошення, передбачені частиною другою статті 32 цього Закону.

До попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Статтею 35-1 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено право кожного виборця на тимчасову заміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією. Такий порядок визначений Постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 р. № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» (далі Порядок №893). Даною постановою передбачено, що до заяви про тимчасову зміну місця голосування виборцем надаються документи (копії документів) які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси.

Позивач звертався з питанням зміни місця голосування до відділу ведення Державного реєстру виборців 06.03.2019, 14.03.2019 та 20.03.2019.

При розгляді вищезазначених звернень відповідачем було встановлено, що до жодного звернення позивачем не було додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Тому, відповідно до п. 4.10 Порядку №893 позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про тимчасову зміну місця голосування з тієї підстави, що при розгляді вищезазначених звернень відповідачем було встановлено, що до жодного звернення позивача не було додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси.

У Державному реєстрі виборців до даних ОСОБА_2 внесено відмітку про вибуття ОСОБА_2 із зареєстрованого місця проживання, яке вказувалося позивачем у зверненні: АДРЕСА_2 , таким чином ОСОБА_2 не мав визначену відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчу адресу на момент звернення.

У своїх зверненнях позивач вказував на те, що є зареєстрованим за адресою АДРЕСА_3

Виборцю, який має зареєстроване місце проживання, виборча адреса визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (частини друга статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців»).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», місцем перебування зазначається адміністративно-територіальна одиниця на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, місцем проживання визнається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Тому, позивачу пропонувалось перед повторним зверненням щодо тимчасової зміни позивачеві місця голосування, звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців, розташованому у районі, до якого відноситься адреса зареєстрованого місця проживання, у порядку встановленому статтею 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» із заявою про зміну виборчої адреси, при собі необхідно мати паспорт громадянина України та документи, які підтверджують дану адресу.

Так як територія, на якій розташовано буд. АДРЕСА_2 , відноситься до меж Покровського району м. Кривого Рогу, а відповідно до п.6 ст.14 Закону України «Про Державний реєстр виборців» повноваження органу ведення Реєстру поширюються на території відповідного району, міста, району в місті та сіл, селищ, міст, що входять до його складу, повноваження відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради не поширюються на територію, до якої відноситься адреса, яка була вказана позивачем у його скарзі від 06.03.2019 року, як зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_2 .

Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

У разі, якщо він не має зареєстрованого місця проживання, то може звернутися щодо визначення своєї виборчої адреси як до центру обліку, що відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальної служби, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, так і безпосередньо до відділу ведення Державного реєстру виборців, який розташований на території району, до якого відноситься адреса постійного місця проживання, із заявою про визначення виборчої адреси відповідно до п.3 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців». В заяві обов'язково вказується обґрунтування необхідності визначення виборчої адреси, та надаються документи (копії документів), які підтверджують ці обґрунтування та дають змогу відділу ведення Реєстру визначити виборцю його виборчу адресу. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються відділу ведення Реєстру. Такими документами можуть бути: документ, що підтверджує право власності на житло, в тому числі договір купівлі-продажу; договір дарування, свідоцтво про право на спадщину; договір найму житла; довідка житлово-експлуатаційної установи або об'єднання співвласників багатоквартирного будинку; письмова згода власника житла тощо.

Відділ ведення Реєстру як суб'єкт розгляду відповідної заяви виборця вивчає її обґрунтованість (умотивованість). Заява є обґрунтованою у разі, коли додані до неї документи підтверджують наявність у виборця права користування житлом за вказаною ним адресою.

Станом на 22.04.2019 року з такими заявами позивач до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради не звертався.

Законом України «Про Державний реєстр виборців» передбачено, що особа включається до уточненого списку виборців на виборчій дільниці, до якої віднесено її виборчу адресу або на виборчій дільниці, на яку їй тимчасово змінено місце голосування. Так як ОСОБА_1 не було змінено тимчасово місце голосування, з підстав викладених вище, а повноваження відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради не поширюються на територію на якій розташовано буд АДРЕСА_2 - дана адреса відноситься до меж Покровського району м. Кривого Рогу, відповідач не мав законодавчо обґрунтованих підстав для внесення позивача до списку виборців звичайної виборчої дільниці №121699 територіального виборчого округу №31, а також для віднесення його особистих даних у Державному реєстрі виборців до виборчої дільниці вказаної ним у скарзі від 06.03.2019 року.

Скарга позивача від 06.03.2019 року була розглянута у повному обсязі, за результатом її розгляду підготовлена відповідь від 12.03.2019 №2/20-22-58, яка була надана особисто ОСОБА_2 14.03.2019 року, про що він особисто розписався у журналі реєстрації.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при розгляді скарги ОСОБА_2 від 06.03.2019 та наступних його скарг з аналогічного питання, відділ ведення Державного реєстру виборців керувався Конституцію України, Законами України «Про Державний реєстр виборців», «Про вибори Президента України», «Про звернення громадян» та підзаконними актами, які прийняті відповідно до вищезазначених законів.

Приймаючи рішення по справі, суд також враховує, що рішенням Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 22 березня 2019 року, яке набрало законної сили, позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради відділ ведення державного реєстру виборців індивідуальним актом включити ОСОБА_1 до уточненого списку виборців на дільниці із зазначенням у списку виборчої адреси: Україна , Дніпропетровська область АДРЕСА_1 та внести його особисті данні до державного реєстру виборців виборчого пункту, чим забезпечити право голосу на виборах президента 31.03.19 р відповідно до скарги від 06.03.19 р. вх 89-20\22\2, та як позовні вимоги, які розглядаються судом у вказаній справі, та стосуються винесення судом окремої ухвали відповідно до вимог ст. 249 КАС України, як того просить позивач, є похідними від позовних вимог, що вже розглянуті Тернівським районним судом м. Кривого Рогу.

Враховуючи вищевказане, суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю..

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.М. Олійник

Рішення не набрало законної сили

10 червня 2019 року.

Суддя В.М. Олійник

З оригіналом згідно.

Суддя В.М. Олійник