Постанова від 04.07.2019 по справі 547/467/19

Справа № 547/467/19

Провадження № 3/539/632/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2019 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі : головуючого судді Іващенка Ю.А.,

при секретарі Карпенко Т.П.,

з участю прокурора - Савинського С.Г.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області адміністративний матеріал, який надійшов від Полтавського апеляційного суду про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , працюючого начальником відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА, РНОКПП - НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до наказу начальника управління агропромислового розвитку Семенівської РДА № 14-ос від 26.05.2016 «Про переведення ОСОБА_1 » останнього було переведено з посади начальника управління агропромислового розвитку Семенівської РДА на посаду начальника відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА на підставі заяви ОСОБА_1 від 26.05.2016 року та розпорядження голови Семенівської РДА від 26.05.2016 року № 76-к «Про переведення працівників відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації».

Згідно наказу начальника відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА № 20-ос від 27.05.2016 року «Про присвоєння рангів державним службовцям відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації» Єзерському О.М., начальнику відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА було присвоєно 4 (четвертий) ранг державного службовця категорії «Б».

11.04.2017 року наказом начальника відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА № 3-ос від 11.04.2017 ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади 12 квітня 2017 року відповідно до ст. 38 КЗпП України, ст. ст. 83, 86 та пунтку 12 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», у зв'язку з виходом на пенсію на підставі розпорядження голови Семенівської РДА від 10.04.2017 року № 24-к «Про звільнення ОСОБА_1 ».

12.04.2017 ОСОБА_1 отримав трудову книжку та ознайомився з наказом про звільнення 11.04.2017 про що свідчить його підпис.

Відповідно до п.п. «в», п. 1,ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Згідно п. 1 ст. 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.

Відповідно п. 1 ст. 116 Кодексу при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Наказом начальника відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА № 3-ос від 11.04.2017 р. провідним спеціалістом відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА (Грищенко Г.М.) було проведено розрахунок відповідно до чинного законодавства з виплатою компенсації за щорічну основну відпустку за період роботи з 02.01.2017 по 12.04.2017 р. 8 календарних днів.

Суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. "а" і "в" п. 2, п. 4 і 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, ОСОБА_1 є державним службовцем категорії «Б» на якого поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, у тому числі обмеження та зобов'язання, передбачені Законом.

Відповідно до другого етапу системи подання та оприлюднення відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон) декларацій, який розпочав свою роботу з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року, передбаченого пунктом 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 № 1153/29283, віднесено декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями) для всіх суб'єктів декларування.

Відповідно до підпункту 2 п. 5, п.8 та п. 9 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладенням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семі днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.

Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи начальником відділу агропромислового розвитку Семенівеької РДА, був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше дня припинення такої діяльності, тобто не пізніше 12 квітня 2017 року.

Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 №93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр) співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.

Відповідно до ч. 1 ст.4 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентства з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

З попередженням про встановлені Законами України «Про державну службу», «Про запобігання корупції», обмеженням під час прийняття на державну службу та її проходженням ОСОБА_1 був ознайомлений 23.05.2016 року, про що свідчить його особистий підпис в попередженні.

Також слід зазначити, що ОСОБА_1 23.02.2017 подавав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2016 рік, тобто йому були достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції". За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), декларація особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі лише 19.04.2017 о 11 год. 16 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції -https://public.nazk.gov.ua/declaration/67218afa-2404-4bde-87e8-e9353fe92913), тобто несвоєчасно.

Відповідно до листа Семенівської РДА № 01-43/278 від 13.02.2019 ОСОБА_1 за період з 01.04.2017 по 20.04.2017 не перебував на лікарняному, відрядженні, відпустці.

Отже, поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями у ОСОБА_1 не було.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи начальником відділу агропромислового розвитку Семенівської РДА державним службовцем категорії «Б» відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, безвідповідально поставився до виконання своїх обов'язків як суб'єкт декларування та з часом, усвідомивши протиправність своєї бездіяльності, з метою припинення порушення Закону несвоєчасно, без поважних причин, після дня припинення такої діяльності (12 квітня 2017 року), а саме 19.04.2017 подав на офіційний веб- сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням).

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення встановлена та доведена, однак провадження по справі необхідно закрити на підставі ст. 38 КУпАП.

З'ясувавши обставини справи, суд вважає, що своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, письмовими, особистими поясненнями порушника, попередженням про встановлені Законами України «Про державну службу», «Про запобігання корупції», обмеженням під час прийняття на державну службу та її проходженням від 23.05.2016 року, книгою обліку трудових книжок, скріншотом з веб сайту НАЗК та іншими матеріалами в їх сукупності.

Згідно ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З матеріалів справи вбачається, що протокол складено відносно правопорушення, яке було скоєно ОСОБА_1 12.04.2017 року, а тому строк притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ч. 3 ст. 38 КУпАП, сплинув.

Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Враховуючи, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 38 КУпАП, провадження по адміністративній справі відносно нього підлягає закриттю.

Статтею 280 КУпАП встановлено обов'язок суду з'ясовувати при розгляді справи про адміністративне правопорушення, поміж іншого, і чи винна дана особа в його вчиненні. При цьому норм щодо відсутності у суду повноважень на встановлення обставин щодо вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі винесення постанови про закриття провадження за п. 7 ст. 247 КУпАП вказаний Кодекс не містить.

Водночас, зі змісту ч. 1 ст. 38 КУпАП вбачається, що закриття провадження на зазначеній підставі можливе за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення; сплив встановленого законом строку.

Тобто для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення з підстав закінчення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, можливо лише за умови встановлення факту вчинення особою протиправної дії чи бездіяльності, що підпадають під визначені законом ознаки адміністративного правопорушення.

У разі недоведеності наявності складу адміністративного правопорушення та не підтвердження його належними та допустимими доказами, виключається можливість закрити провадження у адміністративній справі саме за п. 7 ст. 247 КУпАП.

У цьому разі законодавець передбачив іншу підставу для закриття провадження у справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п. 1 ст. 247 КУпАП).

Вказаний правовий висновок викладений у постанові Апеляційного суду Миколаївської області від 27.08.2018 року у справі №489/3418/18.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 38, 283, 284, п. 7 ст. 247 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції»,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду в десятиденний термін, через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду Ю.А. Іващенко