Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
03 липня 2019 р. Справа № 520/5213/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 листопада 2011 року по 31 липня 2012 року на підставі рішення місцевого Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10, що підтверджується довідкою управління Пенсій ного фонду України в Барвінківському районі Харківської області №7537/13-02 від 16.07.2012 року, де сума боргу складає 34 710,80 грн.;
- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 листопада 2011 року по 31 липня 2012 року на підставі рішення місцевого Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області №7537/13-02 від 16.07.2012 року, де сума боргу складає 34 710,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 державної пенсії, виходячи із 6 мінімальних розмі рів пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, вста новленою ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.03.2010 року з ура хуванням раніше сплачених сум.
Рішенням апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року апеляційну скаргу УПФУ в Барвінківському районі Харківської області відхилено, рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 змінено. Зобов'язано УПФУ в Барвінківському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок державної та додаткової пенсії, призначеної відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком за період з 01 травня 2009 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В іншій частині рішення - залишено без змін. Рішення набрало законної сили.
У відповідності до довідки управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області від 16.07.2012 року №7537/13-02 заборгованість по виконанню вказаних вище рішень судів відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 31.07.2012 року складає 34 710,80 грн.
Отже, залишається невиплаченою державна та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 та рішення апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року у розмірі 34 710,80 грн. У зв'язку з чим просив задовольнити позов, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по даній справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія вказаної ухвали була надіслана та вручена відповідачу 06.06.2019, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Проте, відзиву на позов у встановлений судом строк до канцелярії суду не надходило, причин поважності його неподання відповідачем не повідомлено.
Згідно положень ч.4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії відповідно посвідчення серії НОМЕР_2 , що встановлено судовим рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10.
Позивач перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначену йому згідно ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 державної пенсії, виходячи із 6 мінімальних розмі рів пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, вста новленою ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.03.2010 року з ура хуванням раніше сплачених сум.
Рішенням апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 р. апеляційну скаргу УПФУ в Барвінківському районі Харківської області відхилено, рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 змінено. Зобов'язано УПФУ в Барвінківському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок державної та додаткової пенсії, призначеної відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком за період з 01 травня 2009 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В іншій частині рішення - залишено без змін.
Рішення набрало законної сили.
У відповідності до довідки управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області від 16.07.2012 року №7537/13-02 заборгованість по виконанню вказаних вище рішень судів відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 31.07.2012 року складає 34 710,80 грн.
Вважаючи, що відповідачем протиправно не виплачено нараховану державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 01.11.2011 року по 31.07.2012 року на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що за правилами ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд звертає увагу, що предметом спору у даній справі є наявність або відсутність правових підстав для нарахування та виплати позивачу у період з 01.11.2011 року по 31.07.2012 року основної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, визначених рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 12 травня 2010 року у справі №2-202/10 та рішенням апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон №796-XII), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із ст. 50 Закону № 796-XII у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам IIІ групи у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796-XII у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по IIІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Водночас, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року № 3491-VI (далі - Закон №3491-VI) розділ VІІ Прикінцеві положення Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п. 4, яким встановлено, зокрема, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік (положення пункту 4 розділу VІІ визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011).
Відтак, Законом №3491-VI Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На виконання п.7 Закону № 3491-VI 06 липня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" № 745, яка набрала чинності з 23 липня 2011 року, п. 1 і 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року № 1210 був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У подальшому, п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22 грудня 2011 року № 4282-VI (набрав чинності 01 січня 2012 року), п. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06 грудня 2012 року № 5515-VI (набрав чинності 01 січня 2013 року), установлено, що норми і положення ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України у 2012 та 2013 роках виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
Згідно з абзацом 8 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
З правового аналізу вказаних Законів та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та роз'яснень Конституційного Суду України випливає, що в період з 23 липня 2011 року по 31 грудня 2013 року визначення порядку та розмірів виплат вказаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року № 79-VIII, п. 63 якого, зокрема розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено п. 26, яким установлено, що норми і положення, зокрема, ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Разом з тим, вказаним судовим рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 12 травня 2010 року у справі №2-202/10 та рішенням апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року зобов'язано здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії та провести відповідні виплати.
Суд зазначає, що згідно долученої до матеріалів справи довідки управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області від 16.07.2012 року №7537/13-02 заборгованість по виконанню вказаних вище рішень судів відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 31.07.2012 року складає 34 710,80 грн. Виплата буде здійснюватись при надходженні коштів з державного бюджету України.
Жодних доказів здійснення виплати вказаної суми заборгованості станом на час розгляду справи представником відповідача до матеріалів справи не надано.
У зв'язку з викладеним суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльності Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 листопада 2011 року по 31 липня 2012 року на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 та рішення апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області №7537/13-02 від 16.07.2012 року, де сума боргу складає 34 710,80 грн.
Суд також акцентує увагу на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова ВС України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 р. (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Таким чином, суд приходить до висновку, що задля відновлення порушеного права позивача належним способом захисту є зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 листопада 2011 року по 31 липня 2012 року на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 та рішення апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області №7537/13-02 від 16.07.2012 року, де сума боргу складає 34 710,80 грн.
Стосовно вимоги про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.
В своєму ж позові про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, та не надав доказів того, що прийнята постанова суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись. Тому дана вимога позивача не підлягає задоволенню.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат у зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 40384269, адреса: 63701, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Петра Іванова. буд. 1) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.11.2011 року по 31.07.2012 року на підставі рішення місцевого Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 та рішення апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року, що підтверджується довідкою управління Пенсій ного фонду України в Барвінківському районі Харківської області №7537/13-02 від 16.07.2012 року, де сума боргу складає 34710 (тридцять чотири тисячі сімсот десять) грн. 80 коп.
Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.11.2011 року по 31.07.2012 року на підставі рішення місцевого Барвінківського районного суду Харківської області від 11 травня 2010 року у справі №2-114/10 та рішення апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-27159/2010 року, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області №7537/13-02 від 16.07.2012 року, де сума боргу складає 34710 (тридцять чотири тисячі сімсот десять) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.