Постанова від 26.06.2019 по справі 420/6699/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/6699/18

Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

при секретарі: Шатан В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 4 лютого 2019р. по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Євровагонсервіс" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2018р. ТОВ "Євровагонсервіс" звернулося в суд із позовом до ГУ ДФС в Одеській області, ДФС України, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №797196/41558040 від 15.06.2018р. про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №26 від 4.04.2018р., подану ТОВ "ЄВРОВАГОНСЕРВІС", днем її подання, 26.04.2018р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №797197/41558040 від 15.06.2018р. про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №27 від 4.04.2018р., подану ТОВ "ЄВРОВАГОНСЕРВІС", днем її подання 26.04.2018р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №797200/41558040 від 15.06.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №28 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №28 від 4.04.2018р., подану ТОВ "ЄВРОВАГОНСЕРВІС", днем її подання, 26.04.2018р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №797198/41558040 від 15.06.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №29 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №29 від 4.04.2018р., подану ТОВ "ЄВРОВАГОНСЕРВІС", днем її подання, 26.04.2018р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №797199/41558040 від 15.06.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №30 від 4.04.2018р., подану ТОВ "ЄВРОВАГОНСЕРВІС", днем її подання, 26.04.2018р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №797201/41558040 від 15.06.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №31 від 4.04.2018р., подану ТОВ "ЄВРОВАГОНСЕРВІС", днем її подання, 26.04.2018р..

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що між ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» (Виконавець) та ТОВ «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО Україна» (Замовник) 29.09.2017р. був укладений договір надання послуг за №ЄВС-17-1, за умовами якого виконавець від свого імені за дорученням замовника приймає на себе зобов'язання надавати послуги з організації поточного та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів замовника.

Згідно з п.4.1 договору надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017р. замовник ТОВ «Рейл Транзит Карго Україна» здійснює на розрахунковий рахунок Підрядника попередню оплату в розмірі не менш, ніж 50%.

В свою чергу, між ТОВ «Темп-Транс» (виконавець) та ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» (замовник) укладений договір надання послуг за №10/17від 26.12.2017р., за умовами якого виконавець від свого імені за дорученням замовника приймає на себе зобов'язання надавати послуги з організації поточного та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів замовника, що належать замовникові на праві власності, оренди або іншій законній підставі у вагоноремонтних підприємствах «Укрзалізниці», а замовник на умовах цього договору зобов'язується прийняти і сплатити послуги.

Відповідно до п.2.1.1 Договору надання послуг за №10/17 від 26.12.2017р. ТОВ «Темп-Транс» забезпечує наявність власного оборотного запасу запасних частин для проведення планового ремонту вагонів Замовника.

Згідно з п.101.10 ст.201 ПК України ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» за правилами першої події, а саме авансу, сплаченого відповідно до рахунку №40 від 2.04.2018р., було складено податкові накладні за №26, №27, №28, №29, №30, №31 від 4.04.2018р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанціями №1, які були отримані позивачем 26.04.2018р., податкові накладні за №26, №27, №28, №29, №30, №31 від 4.04.2018р. прийнято, але реєстрацію зупинено, та зазначено підстави зупинення, зокрема, вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена, ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

На виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України ТОВ «Євровагонсервіс» 8.06.2018р. направило в електронному вигляді до ДФС всі необхідні документи.

Однак, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 15.06.2018р. прийнято рішення:

- за №797196/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797197/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №27 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797200/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №28 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797198/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №29 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797199/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797201/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач вважає вказані рішення протиправними та незаконними, у зв'язку з чим звернувся в суд із відповідним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 4 лютого 2019р. адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ДФС відмовляючи в реєстрації податкових накладних ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» діяло з порушенням норм податкового законодавства України, оскільки товариством до ДФС були надані усі необхідні для реєстрації податкових накладних первинні документи.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 29.09.2017р. між ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» та ТОВ «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО Україна» (Замовник) укладено договір надання послуг за №ЄВС-17-1, за умовами якого виконавець від свого імені за дорученням замовника приймає на себе зобов'язання надавати послуги з організації поточного та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів замовника.

Також, 26.12.2017р. між ТОВ «Темп-Транс» (виконавець) та ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» (замовник) укладений договір надання послуг за №10/17, у відповідності до умов якого виконавець від свого імені за дорученням замовника приймає на себе зобов'язання надавати послуги з організації поточного та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів замовника, що належать замовникові на праві власності, оренди або іншій законній підставі у вагоноремонтних підприємствах «Укрзалізниці», а замовник на умовах цього договору зобов'язується прийняти і сплатити послуги. У відповідності до п.2.1.1 Договору надання послуг за №10/17 від 26.12.2017р. ТОВ «Темп-Транс» забезпечує наявність власного оборотного запасу запасних частин для проведення планового ремонту вагонів Замовника.

За результатами проведених господарських операцій, у квітні 2018р. ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за №26,27,28,29,30,31 від 4.04.2018р.. Разом із податковими накладними товариством були направлені відповідні документи на підтвердження здійснення господарських операцій.

У червні 2018р. TOB «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» направлено в електронному вигляді Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК №26,27,28,29,30,31 від 4.04.2018р., надано пояснення та відповідні документи господарських операцій.

В подальшому, 15.06.2018р. комісією, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення:

- за №797196/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797197/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №27 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797200/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №28 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797198/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №29 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797199/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- за №797201/41558040 про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 4.04.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставами для відмови у реєстрації вищезазначених податкових накладних у рішеннях комісії зазначено: «Ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг (зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)».

Перевіряючи правомірність дій та рішень податкового органу, з урахування підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Приписами п.201.10. ст.201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 цієї статті та/або п.192.1 ст.192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

В свою чергу положення п.201.16. ст.201 ПК України визначають, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному КМУ, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 цього Кодексу.

За правилами п.74.2. ст.74 ПК України в єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У відповідності до положень пп.201.16.1. п.201.16. ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Як вбачається із матеріалів справи, що, у квитанції №1, якою ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» повідомлено про зупинення реєстрації податкових накладних, податковим органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, однак в цій квитанції не вказано конкретного переліку документів, які необхідно надати платнику податків.

У відповідності до положень пп.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у пп. "в" пп.201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що на виконання вимог цієї норми ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» направлено до податкового органу документи на підтвердження операцій із контрагентами. Необхідно звернути увагу на те, що податковий орган у своїх квитанціях №1 не конкретизував, саме які документи позивач мав надати йому, а після отримання, наданих позивачем документів, ніяких додаткових документів від позивача не вимагав.

Як вбачається із оскаржуваних рішень, що податковий орган відмовив ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» у реєстрації податкових накладних з підстав «Ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг (зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)». При цьому документи, які не надано, не підкреслено всупереч тому, що зазначає фіскальний орган самостійно.

Так, в оскаржуваних рішеннях комісії ДФС не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення адміністративного позову ТОВ «ЄВРОВАГОНСЕРВІС» та зобов'язання ДФС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні товариства за №26,27,28,29,30,31 від 4.04.2018р., оскільки позивачем надано усі необхідні документи, які підтверджують факт здійснення господарських операцій за поданими податковими накладними, а податковим органом не доведено протилежне.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 4 лютого 2019р. - залишити без змін.

Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача 31211256026001; код класифікації доходів бюджету 22030106.) судовий збір у розмірі 15 858грн..

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення

Повний текст судового рішення виготовлений 3 липня 2019р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв