Справа № 420/3345/19
02 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гусева О.Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Водолей" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10 200, 00 грн.,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Водолей", в якому позивач просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "Водолей" 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ звітності банку 106.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач не сплачує суму штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн., у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду про примусове стягнення вказаних коштів.
Ухвалою суду від 07.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).
Ухвалою суду від 01 липня 2019 року було призначено розгляд справи в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 205 КАС України.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
До судового засідання відповідач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідачем не наданий відзив на позовну заяву.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Згідно статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30.06.1996 року державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30.06.1996 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
В структурі НКЦПФР утворено управління НКПЦФР у Південному регіоні як його відокремлений структурний підрозділ.
Повноваження щодо здійснення управління своєї діяльністю з питань регулювання ринку цінних паперів поширюються на територію Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей.
Основним завданням управління є забезпечення реалізації політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів, здійснення державного регулювання і контролю за випуском, обігом цінних паперів у регіоні, додержання законодавства в цій сфері, а також забезпечення подання позовів із примусового стягнення штрафних санкцій та представництво інтересів НКЦПФР у судах.
У відповідності до ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30.06.1996 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.
Таким чином, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в особі НКЦПФР у Південному регіоні.
Під час здійснення своєї діяльності управлінням НКЦПФР у Південному регіоні встановлено наступні порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку Приватного акціонерного товариства "Водолей":
1) не розкрило річну інформацію про емітента за 2015, 2016 та 2017 роки шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року. Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації Приватного акціонерного товариства "Водолей" за 2015, 2016 та 2017 роки у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР;
2) Приватне акціонерне товариство "Водолей" не розкрило річну інформацію про емітента за 2015, 2016 та 2017 роки шляхом її опублікування у одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року;
3) Приватне акціонерне товариство "Водолей" не розкрило річну інформацію про емітента за 2015, 2016 та 2017 роки, шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента цінних паперів, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР № 2826 від 03.12.2013 року.
Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації відповідача за 2015, 2016 та 2017 роки у програмно-технічному комплексі Система моніторингу фондового ринку.
Враховуючи достатність даних, які вказували на наявність правопорушень, постановами №48-ПД-1-Е, №49-ПД-1-Е, №50-ПД-1-Е від 13.02.2019 року у відношенні Приватного акціонерного товариства "Водолей" порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими зобов'язано керівника або повноваженого представника прибути до управління 25 лютого 2019 року для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєного правопорушення.
Про своєчасність відправлення постанов від 13.02.2019 року №48-ПД-1-Е, №49-ПД-1-Е, №50-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів № 1 від 14.02.2019 року.
25 лютого 2019 року у відношенні Приватного акціонерного товариства "Водолей" складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №31-ПД-1-Е, №32-ПД-1-Е, №33-ПД-1-Е для ознайомлення та отримання яких до управління представник та/або повноважений представник не з'явився.
Відповідно до пункту 8 Правил №1470 у разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самою дня, на який було викликано особу, за умови своєчасною повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановами від 28 лютого 2019 року №51-ПД-1-Е, №52-ПД-1-Е, №53-ПД-1-Е у відношенні Приватного акціонерного товариства "Водолей" розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 14 березня 2019 року.
Відповідно до пункту 9 Правил №1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Про своєчасність відправлення актів від 25.02.2019 року за №31-ПД-1-Е, №32-ПД-1-Е, №33-ПД-1-Е та постанов від 28 лютого 2019 року за №51-ПД-1-Е, №52-ПД-1-Е, №53-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів №1 від 01.03.2019 року.
Для участі у розгляді справи про правопорушення па ринку цінних паперів до управління керівник або представник Приватного акціонерного товариства "Водолей" не з'явився.
Відповідно до частини 3 пункту 1 розділу VI Правил №1470 у разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил №1470.
Відповідно до пункту 14 розділу І Правил №1470 постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні напери, вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Як зазначено судом, постанови направлені вчасно, позивач був проінформований про дату, час та місце розгляду справи, але не скористався правом участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів управлінням винесено наступні постанови про накладення санкцій та правопорушення на ринку цінних паперів.
Так, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №107-ПД-1-Е від 14.03.2019 року прийнята за порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР № 2826 від 03.12.2013 року (зі змінами), в частині не розкриття річної інформації емітента цінних паперів за 2015, 2016 та 2017 рік шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за нерозміщення, розміщення не у повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до постанови про накладення санкцій та правопорушення на ринку цінних паперів №243-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року до Приватного акціонерного товариства "Водолей" застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 грн.
Окрім того, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №107-ПД-1-Е від 14.03.2019 року прийнята за порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року, в частині не розкриття річної інформації про емітента за 2015, 2016 та 2017 рік шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до постанови про накладення санкції та правопорушення на ринку цінних паперів №108-ПД-1-Е від 14.03.2019 року до Приватного акціонерного товариства "Водолей" застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 грн.
Також, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №109-ПД-1-Е від 14.03.2019 року прийнята за порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР № 2826 від 03.12.2013 року в частині неподання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним річної інформації про емітента за 2015, 2016 та 2017 рік, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до постанови про накладення санкції та правопорушення на ринку цінних паперів №109-ПД-1-Е від 14.03.2019 року до Приватного акціонерного товариства "Водолей" застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 грн.
Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до Приватного акціонерного товариства "Водолей" складає 10200,00 грн.
Частиною третьою статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №107-ПД-1-Е, №108-ПД-1-Е, №109-ПД-1-Е від 14.03.2019 року не були оскаржені до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а ні до суду.
До теперішнього часу доказів сплати штрафних санкцій відповідачем не надано.
Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до П Приватного акціонерного товариства "Водолей" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139, 241-246,263 КАС України, суд, -
Задовольнити позовну заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Водолей" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10 200, 00 грн..
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Водолей" 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ звітності банку 106.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст Рішення складено та підписано суддею 02 липня 2019 року.
Суддя О.Г. Гусев
.