Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
02 липня 2019 р. Справа №200/8146/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Україна», про стягнення коштів на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
Позивач, Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Україна», в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму боргу на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 по працівникам підприємства в розмірі 961 041,65 грн за період з 1 грудня 2017 року по 31 травня 2019 року.
До позовної заяви Селидовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області додано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлені вимоги майнового характеру, доказів сплати судового збору до позову не додано; разом із цим позивачем заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що у бюджеті Пенсійного фонду України на 2019 рік не передбачені видатки на сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон України «Про судовий збір).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 2 зазначеної статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.
Враховуючи, що позивач є суб'єктом владних повноважень, тобто, є особою, яка не включена у перелік осіб, стосовно яких може бути прийняте рішення про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, а також про зменшення розміру судового збору та звільнення від його сплати, а предметом позову не є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю, - суд не має правових підстав для прийняття рішення про звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” доведено до відома суддів апеляційних, окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів довідку про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України “Про судовий збір”, якою у розділі «Відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати» зазначено, що якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” від 22 травня 2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 1 вересня 2015 року, зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Беручи до уваги зазначене, суб'єкти владних повноважень, яким не надані пільги щодо сплати судового збору статтею 5 Закону України «Про судовий збір» (у чинній редакції), мають бути забезпечені Кабінетом Міністрів України відповідним фінансуванням.
З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволені клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору.
При вирішенні питання щодо розміру сплати судового збору суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1921,00 грн.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою, ставка судового збору встановлена в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, за подання даного адміністративного позову позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 14 415,62 грн.
З огляду на викладене вище, керуючись ст.ст. 133, ч. 1 ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3-5, 8 Закону України «Про судовий збір», суд -
У задоволенні клопотання Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Україна», про стягнення коштів на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом:
надання суду належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову вимоги майнового характеру в розмірі 14 415,62 грн (чотирнадцять тисяч чотириста п'ятнадцять грн 62 коп) за наступними реквізитами: отримувач: Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030101, р/р 34318206084034, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО банку: 899998, код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу - *;101; реквізити позивача, призначення платежу - судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа);
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Волгіна