Рішення від 02.07.2019 по справі 188/833/19

Справа № 188/833/19

Провадження № 2-о/188/38/2019

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2019 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Бурди П.О.,

при секретарі судового засідання Власенко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Петропавлівка заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Петропавлівському району та місту Першотравенську Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, про встановлення факту народження дитини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - заявник) звернулася до суду з заявою про встановлення факту народження дитини, в якій просить встановити факт народження дитини жіночої статі у м. Севастополь, Україна.

В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території у м. Севастополь, Україна, її донька ОСОБА_2 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_3 , народила доньку ОСОБА_4 . Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по Петропавлівському району та місту Першотравенську Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (далі - ВДРАЦС) вона не може, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнятий для здійснення реєстрації народження відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Заявник в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи без його участі, заяву підтримала та просила її задовольнити. До заяви заявник додала у якості належного доказу оптичний CD - диск з відеозаписом новонародженої дитини.

Представник заінтересованої особи відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Петропавлівському району та місту Першотравенську Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання справи в його відсутність.

Вивчивши та дослідивши надані заявником докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з ч. 1 ст.4, ч. 2 ст.5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1ст. 5 ЦПК України).

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Згідно з листом Верховного Суду України від 01 січня 2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» про встановлення факту народження особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події народження.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

Відповідно до п. 1 гл. 2 розд. ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України № 545 від 08.08.2006, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи, засвідчене печаткою закладу (установи) Міністерства охорони здоров'я України.

Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положеннями частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що м. Севастополь, АРК Крим є тимчасово окупованою територією України.

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначає, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та Законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної республіки Крим та м. Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Судом встановлено, що заявник є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , має індивідуальний реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Заявник 15.12.1989 уклала шлюб з ОСОБА_5 та змінила своє прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу сері НОМЕР_3 , виданим відділом ЗАГС м. Першотравенськ Дніпропетровської області.

Заявник є матір'ю ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , їхні родинні стосунки підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим відділом ЗАГС Петропавлівського виконкому, де матір'ю ОСОБА_8 записана ОСОБА_9 .

ОСОБА_8 та ОСОБА_3 16.11.2013 зареєстрували шлюб. ОСОБА_8 взяла собі прізвище свого чоловіка « ОСОБА_10 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Нахімовського районного управління юстиції у м. Севастополь.

ОСОБА_2 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_6 , виданий 11.12.2013 Петропавлівським РС ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, має індивідуальний реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .

ОСОБА_3 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_8 , виданий 17.07.2003 Алуштинським МВ ГУ МВС України в АРК Крим, має індивідуальний реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 .

Подружжя Логвіненко вже має доньку ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_10 , виданим 14.06.2016 Петропавлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

25 травня 2019 року о 15 годині 05 хвилин, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Севастополь, Автономної республіки Крим, Україна в пологовому будинку № 2 АДРЕСА_2 . Севастополь донька заявника народила дівчинку вагою 3700 г. У якості доказу заявник надала суду медичне свідоцтво про народження серії НОМЕР_11 , видане 25.05.2019 пологовим будинком № 2 м. Севастополь РФ та довідку про народження № Р-01586, видану 06.06.2019 відділом ЗАГС Гагарінського району м. Севастополя Управління ЗАГС м. Севастополь, РФ.

26.06.2019 за № 217/14.39-143 відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Петропавлівському району та місту Першотравенську Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації народження її онуки у зв'язку з тим, що заявником для підтвердження факту народження дитини пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

З дослідженого відеозапису судом встановлено, що є дійсно новонароджена дитина, а особи на відео візуально схожі на осіб, копії сторінок паспортів громадян України яких надані заявником і знаходяться в матеріалах справи. Цей відеозапис підтверджує викладені в заяві обставини.

Встановлення факту народження дитини необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини в Україні та отримання свідоцтва про її народження встановленого зразку.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно з ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Відповідно до ч. 1 ст.144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з п. 14 розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні якщо дитина народилась у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини за заявою будь-кого з них.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/ або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч.2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» гарантії прав, свобод ті законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом Україні «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Відповідно до абз. 15 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.

Таким чином, при тому, що донька заявника не має можливості іншим способом захистити своє право на реєстрацію новонародженої дитини, з метою захисту законних прав та інтересів доньки заявника, яка є громадянкою України, та новонародженої дитини, яка має бути зареєстрована невідкладно після народження і з моменту народження має право на ім'я та набуття громадянства, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження донькою заявника 25.05.2019 дівчинки вагою 3700 г у м. Севастополь, Україна.

Згідно з п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Керуючись ст.ст. 4, 78, 81, 263-265, 293, 315, 317, 319, 354, 430 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Петропавлівському району та місту Першотравенську Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, про встановлення факту народження дитини задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказавши її місце народження - місто Севастополь, Україна, в шлюбі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , шлюб зареєстровано відділом державної реєстрації актів цивільного стану Нахімовського районного управління юстиції у м. Севастополі, актовий запис про шлюб № 876.

Рішення звернути до негайного виконання незалежно від набрання ним законної сили.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя П. О. Бурда