Рішення від 01.07.2019 по справі 520/5078/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

01.07.2019 р. справа №520/5078/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом

ОСОБА_1

до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області

про1) визнання протиправним та скасування рішення № 126221 від 11.05.2019 року Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії; 2) зобов'язання Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області за бажанням позивача, починаючи з 25.04.2019 року, провести перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 25.04.2019 року № 1- р(ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), зважаючи на неконституційність раніше діючого обмеження, визначеного словосполученням «дійсної строкової», яке визнано неконституційним та втратило чинність з 25.04.2019 року, тобто виключено з редакції ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з подальшим перерахунком пенсії в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня кожного відповідного наступного року з урахуванням бажання позивача щодо обчислення державної (основної) пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, як норми прямої дії, а не відповідно до інших норм цього Закону чи підзаконних актів, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії та інших обмежень щодо виплати заборгованості,-

встановив:

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2019р. прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у справі. Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 13.06.2019р. У період з 10.06.2019р. по 27.06.2019р. суддя знаходилась у щорічній відпустці, 28.06.2019р. - 30.06.2019р. - вихідні дні.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що райУПФУ протиправно відмовлено у призначенні заявнику пенсії у порядку ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній енергетичній станції під час проходження спеціальних військових зборів.

Відповідач, Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Підставами заперечень проти позову є доводи про те, що заявник брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не як військовослужбовець дійсної строкової служби.

Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи заявник брав у період з 03.06.1986р. по 18.07.1986р. як учасник спеціальних військових зборів.

Відповідно до висновку №9954 від 17.03.2005р. заявник одержав захворювання, пов'язане з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС. У відповідності до довідки МСЕК серія ААА №466102 від 21.12.2016р. набув статусу інваліда 2 групи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Судом з'ясовано, що заявник одержує пенсію у порядку Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

03.05.2019р. заявник звернувся із заявою довільної форми до Зміївського ОУПФУ Харківської області з приводу проведення перерахунку пенсії позивача з 25.04.2019р. пенсії у порядку ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».

За наслідками вирішення порушеного заявником питання владний суб'єкт рішенням від 11.05.2019р. №126221 відмовив у призначенні пенсії.

Як з'ясовано судом, фактичною підставою для відмови послугувало судження владного суб'єкта про те, що заявник брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не як військовослужбовець дійсної строкової служби, а як особа, призвана на спеціальні військові збори.

Перевіряючи відповідність закону оскарженої відмови владного суб'єкта суд зазначає, що до відносин, які склались на підставі установлених судом обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

У розумінні ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" заявник під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС діяв саме як військовослужбовець, бо проходив спеціальні військові збори.

При цьому, суд звертає увагу на рішення Конституційного Суду України №1-р(II)/2019 від 25.04.2019, згідно з яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, на момент вчинення владним суб'єктом оскарженої відмови мотиви владного управлінського діяння райУПФУ не відповідали вимогам діючого закону.

Враховуючи вищенаведне суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення владного органу № 126221 від 11.05.2019 року та зобов'язання Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області провести пенсійне забезпечення ОСОБА_1 з 25.04.2019р. у порядку ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" шляхом призначення пенсії на підставі рішення суду з урахуванням рішення Конституційного суду України № 1-р(II)/2019 від 25.04.2019р. по справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19).

У решті вимог позов не підлягає до задоволення, оскільки матеріали справи не містять доказів існування у владного суб'єкта наміру допускати порушення закону у процедурі перерахунку та виплати пенсії. Суд зазначає, що дані вимоги 1) заявлені на майбутнє, 2) стосуються правовідносин, котрі ще не склались у часі, 3) стосуються правовідносин, відносно яких відсутні докази обрання владним суб'єктом наперед певного варіанту правової поведінки.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України України в частині здійснення перерахунку пенсії позивача.

Підстав для застосування вимог ст.382 КАС України суд не вбачає.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст. 139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 126221 від 11.05.2019 року.

Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (ідентифікаційний код - 41248550; місцезнаходження - Харківська обл., м.Зміїв, вул.Гагаріна,15, 63404) провести пенсійне забезпечення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ; місцезнаходження - АДРЕСА_1 ; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 25.04.2019р. у порядку ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" шляхом призначення пенсії на підставі рішення суду з урахуванням рішення Конституційного суду України № 1-р(II)/2019 від 25.04.2019р. по справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19).

У решті вимог - позов залишити без задоволення.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева