Справа № 420/3119/19
01 липня 2019 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в спрощеному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Головного управління національної поліції в Одеській області (ЄДРПОУ 40108740, місцезнаходження: 65014, Одеса, вул. Єврейська 12) про визнання протиправною бездіяльності та стягнення недосплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з поліції,-
24 травня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення недосплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з поліції.
В обґрунтування свої позовних вимог позивач зазначив, що він до 18.09.2017 року займав посаду старшого слідчого відділення розслідувань злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Суворовського відділу поліції в м. Одесі ГУ МВС України в Одеській області і виконував свої функціональні обов'язки на службі.
Підставою для видання наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 18.09.2017 року № 1483 о/с слугували рапорт ОСОБА_1 від 13.09.2017 року, подання начальника Суворовського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області від 13.09.2017 року та свідоцтво про хворобу № 332/2, видане ВЛК ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 28.08.2017 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року по адміністративній справі № 1540/4650/18 адміністративний позов до Головного управління Національної поліції в Одеській області задоволено у повному обсязі, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно. Дане рішення набрало законної сили 16 січня 2019 р.
Посилаючись на ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 10 Порядку обчислення вислуги років, признання та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, позивач стверджував, що при звільненні з органів внутрішніх справ ГУМВС в області мало нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
На виконання рішення суду від 06.11.2018 року позивачу нараховано на його картковий рахунок індексацію грошового забезпечення за період служби в поліції у розмірі 2809, 00 грн.
Проте позивач вважає, що відповідачем невірно розрахована сума індексації грошового забезпечення за період служби в поліції.
20.06.2019 р. через канцелярію суду за вх. №22197/19 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого відповідач зазначає, що згідно до наказу ГУНП в Одеській області від 06.10.2017 року №1602 о/с, яким внесено зміни до наказу ГУНП в Одеській області від 18.09.2017 року №1483 о/с позивачу для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби зараховано 25 років 04 місяці 23 дні.
Таким чином при звільненні, ОСОБА_1 Головним управлінням Національної поліції була нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні з розрахунку 50% місячного грошового забезпечення (10302,53) за кожний повний календарний рік служби (25 років) у відповідності до ст..9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 -12 від 09.04.1992 року, в розмірі 128781,63 грн.
Статтею 94 частиною 1 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції » визначено склад грошового забезпечення поліцейських (далі Постанова №988). Пунктом 1 Постанови №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальне звання, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу , надбавки, доплати які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно до Закону України від 03.07.1991 № 1282 - XII «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. У зв'язку з викладеним слід зазначити що індексація грошового забезпечення не віднесена до складових грошового забезпечення, а тому не входить в розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні. Індексація це відшкодування особам подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, відповідач зазначає, що одноразова грошова допомога при звільненні ОСОБА_1 розрахована та виплачена відповідно до чинного законодавства.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 07.11.2015 року, ОСОБА_1, на підставі заяви, відповідно до пунктів 9 та 12 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію", призначено в порядку переатестування та установлення посадового окладу згідно зі штатним розписом, на посаду старшого інспектора-чергового Суворовського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області з присвоєнням спеціального звання - "майор поліції", про що було видано наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області від 26.11.2015 року № 303 о/с.
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 25.07.2017 року № 1204 о/с ОСОБА_1 призначений на посаду старшого слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Суворовського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 18.09.2017 року № 1483 о/с, майора поліції ОСОБА_1, старшого слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Суворовського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції з 18.09.2017 року за п. 2 ч. 1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Підставою для видання наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 18.09.2017 року № 1483 о/с слугували: рапорт від 13.09.2017 року, подання начальника Суворовського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області від 13.09.2017 року та свідоцтво про хворобу № 332/2, видане ВЛК ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 28.08.2017 року.
Згідно наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 06.10.2017 року № 1602 о/с, яким внесено зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 18.09.2017 року № 1483 о/с ОСОБА_1 було оголошено вислугу років на день звільнення (18.09.2017 року) а саме: у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років - 25 років 04 місяці 23 дні; для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 25 років 94 місяці 23 дні; на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) - 05 років 08 місяців 02 дні; усього для призначення пенсії - 31 рік 25 днів. Підставою для видання наказу слугувала заява від 29.09.2017 року щодо невірного розрахунку вислуги років на день звільнення та розміру грошової компенсації за невикористану відпустку.
З метою захисту своїх прав щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з боку Головного управління Національної поліції в Одеській області під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року по адміністративній справі № 1540/4650/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області задоволено у повному обсязі, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно, зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно. Дане рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року по адміністративній справі № 1540/4650/18 набрало законної сили 16 січня 2019 року згідно ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2019 року.
Одеським окружним адміністративним судом 12.02.2019 року видано виконавчий лист № 1540/4650/18, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 1540/4650/18 від 06 листопада 2018 року по зобов'язанню Головного управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити мені, ОСОБА_1, індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно.
28 лютого 2019 року судове рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року по справі № 1540/4650/18 Головним управлінням Національної поліції в Одеській області було виконано. 28 лютого 2019 року на картковий рахунок позивача в АТ "Ощадбанк" були перераховані грошові кошти, нарахованої індексації грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно в розмірі 2809,00грн. Розмір виплати індексації грошового забезпечення (2809,00 грн.) з боку відповідача підтверджено самим відповідачем у листі № 14/Л-99 від 29.03.2019 року.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
На виконання вимог ст. 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII "Про Національну Поліцію", тобто з 07 листопада 2015 року.
Вказаний наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799.
Зазначеним наказом затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, п.3 якого визначено, що до складу грошового забезпечення входять:1) посадовий оклад;2) оклад за спеціальним званням;3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, індексація не є складовою грошового забезпечення та не має включатись у відповідну довідку.
Отже, в частині невключення у довідку індексації, відповідач діяв правомірно, позов у цій частині є безпідставним.
Відповідно до приписів до абзацу 5 пункту 5 Порядку, перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону № 2262 виплата зазначеної в частині першій цієї статті одноразової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Відповідно до Закону № 2262 та на виконання постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09 квітня 1992 року № 2263-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнята постанова «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова КМУ № 393).
На час виникнення спірних правовідносин Постанова КМУ № 393 діяла у редакції від 04 жовтня 2015 року.
Згідно з абз. 3 п. 10 Постанови КМУ № 393 особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільняються зі служби виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до абз. 8 п. 10 Постанови КМУ № 393 строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Абз. 1 п. 14 Постанови КМУ № 393 визначено, що одноразова грошова допомога, передбачена п. 10 цієї постанови, виплачується Міністерством внутрішніх справ за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для його утримання.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова КМУ № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Постанови КМУ № 1294 виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» від 31 грудня 2007 року № 499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896, затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція № 499).
Відповідно до абз. 1 п. 1.6. Інструкції № 499 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується за місцем служби і виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків органу, підрозділу, закладу чи установи МВС на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Судом встановлено, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ через рапорт ОСОБА_1 від 13.09.2017 року, подання начальника Суворовського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області від 13.09.2017 року та свідоцтво про хворобу № 332/2, видане ВЛК ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 28.08.2017 року, що не оспорюється сторонами у матеріалах наданих до суду.
Отже, спірним у цій справі є питання обчислення розміру грошового забезпечення для нарахування одноразової грошової допомоги, що підлягає виплаті позивачеві.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 2262-XII особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Тобто, за приписами статті 9 Закону № 2262-XII та пункту 10 Порядку № 393 одноразова грошова допомога розраховується саме з місячного грошового забезпечення.
Відповідно до пунктів 1.3 та 3 Інструкції № 499 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.
Зокрема, суд зауважує, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно. Дане рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року.
Вказане рішення суду є рішенням зобов'язального характеру, та відповідно виконано відповідачем у повному обсязі, а саме Головним управлінням Національної поліції в Одеській області виконано та перераховано грошові кошти нарахованої індексації грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 року по 18.09.2017 року включно в розмірі 2809,00грн.
Тому у суду відсутні підстави брати до уваги відомості розрахунків позивача в сумі 4 735, 59 грн, на чому наполягає позивач в мотивувальній частині позову.
Вказані розрахунки позивача не підтверджуються жодним доказом чи відомостями станом на дату винесення вказаного рішення.
Враховуючи, що сума індексації грошового забезпечення під час служби в поліції в розмірі 2809,00 відповідачем перерахована на рахунок позивача, що не заперечується сторонами, підстави для додаткового стягнення сум одноразової грошової допомоги відсутні, а заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для його розподілу відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення недосплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з поліції - відмовити.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Повний текст рішення складено та підписано 01.07.2019 року.
Суддя Л.М. Токмілова
.