01 липня 2019 року Справа № 160/3763/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 23.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення раніше призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 90% до 80% відповідних сум грошового забезпечення з обмеженням максимальним розміром пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості позивачу до пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
2. Ухвалою суду від 26.04.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/3763/19.
3. 16.05.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов із засвідченими копіями пенсійної справи та доказом направлення документів позивачу.
щодо строків розгляду справи
4. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
5. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор'яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
7. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8. Відповідно до Закону позивачу було призначено пенсію за вислугою років з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга складає 39 років).
9. Відповідно до частини третьої статті 63 закону, усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
10. Починаючи з січня 2018 року, на виконання відповідної Постанови КМУ на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшла довідка від компетентного органу про розмір грошового забезпечення військовослужбовців за аналогічною посадою, яку позивач займав на день звільнення, тобто оновлена довідка з урахуванням збільшених розмірів складових грошового забезпечення, зокрема посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років.
11. На виконання наданої вказаної оновленої довідки позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного розміру посадового окладу, але всупереч вимогам законодавства зменшено основний розмір пенсії з 90% до 80% відповідних сум грошового забезпечення (з 01.01.2018 року), що, в свою чергу, призвело до зменшення розміру пенсії.
12. У зв'язку з незгодою з діями відповідача позивач вважає, що його права на отримання пенсії у збільшеному розмірі, внаслідок її перерахунку за новими зміненими розмірами посадового окладу у складі грошового забезпечення у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, що визначається виключно на законодавчих (а не підзаконних) підставах, має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018, оскільки це передбачено статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
13. Пунктом другим Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
14. Застосування відповідачем обмеження граничного розміру пенсії є неправомірним.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
15. Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
16. Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
17. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
18. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
19. Не можна казати про звуження змісту та обсягу прав і свобод гарантованих Конституцією України, так як частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ не визнавалась неконституційною.
20. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.
21. Пенсія позивачу була призначена з 01.11.2009 на підставі статті 21 та статті 23 Закону № 2262-ХІІ по інвалідності у розмірі 80% від грошового забезпечення як інваліду 2 групи за 37 років вислуги.
22. Заяв від позивача про перехід на інший вид пенсії або призначення іншого виду пенсії за Законом 2262-ХІІ, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надходило.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
23. 21.09.1998 позивач звернувся до Кіровського районного військового комісаріату з заявою про призначення пенсії (а.с.74).
24. Згідно з витягу із протоколу № 165 засідання Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед України при Дніпропетровській обласній державній адміністрації від 18.06.2003 вирішено встановити ОСОБА_1 з 14.04.2003 пенсії за особливі заслуги перед Україною за вислугу років. До призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців....» встановити надбавку згідно із Законом «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (а.с.84).
25. 31.03.2005 ОСОБА_1 звернувся до обласного військового комісаріату з заявою про призначення пенсії по інвалідності, зазначив, що отримує пенсію за вислугу років (а.с.68).
26. З 01.06.2005 виплата пенсії за вислугу років призупинена через перехід на пенсію по інвалідності (а.с.85).
27. З 01.10.2006 позивачу виплата пенсії по інвалідності призупинена (а.с.71).
28. Київським міським військовим комісаріатом видана довідка у березні 2008 році № 144110 (а.с.62) про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії на ім'я ОСОБА_1 про те, що грошове забезпечення з 01.01.2008 за посадою ком. корпуса ПВО, яку він займав на день звільнення зі служби 11.09.1998 становить:
- посадовий оклад 2 140 грн;
- оклад за військовим званням генерал-лейтенант 145 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% 914 грн;
- за виконання особливо важливих завдань 50% 1 599,50 грн;
- робота з таємн. виробами, носіями, док.20% 428 грн;
- офіцер, прапор. класу майстер 5,5% 117,70 грн;
- премія 10% 214 грн;
- всього 5 558,20 грн.
29. ІНФОРМАЦІЯ_1 видана довідка від 07.03.2008 № 144110 (а.с.64) про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії на ім'я ОСОБА_1 про те, що грошове забезпечення з 01.01.2008 за посадою ком. корпуса ПВО, яку він займав на день звільнення зі служби 11.09.1998 становить:
- посадовий оклад 1 540 грн;
- оклад за військовим званням генерал-лейтенант 145 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% 674 грн;
- за виконання особливо важливих завдань 50% 1 179,50 грн;
- робота з таємн. виробами, носіями, док. 20% 308 грн;
- офіцер, прапор. класу майстер 5,5% 84,70 грн;
- премія 10% 154 грн;
- всього 4 085,20 грн.
30. У березні 2008 року здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2008 основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 3 268,16 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 3 676,68 грн, підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 / Упорядкування структури грошового забезпечення/ (а.с.63).
31. 23.04.2008 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2008, з 01.01.2008, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн (а.с.60, 61).
32. 30.05.2008 ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою в якій просив здійснити запит до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо пересилки його пенсійної справи (а.с.47)
33. Супровідним листом здійснено запит пенсійної справи позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (а.с.46).
34. У червні 2008 року супровідним листом № 17256/12 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві направило пенсійну справу позивача Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
35. Пенсійна справа отримана Управлінням 02.07.2008 (а.с.45).
36. Відповідно до протоколу за пенсійною справою № 0401002238 (Міноборони) від 02.07.2008 пенсію призначено у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.44).
37. У 2008 році позивачу перераховано пенсію з 01.10.2008, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (а.с.52).
38. У зв'язку з підвищенням соціального захисту непрацюючих, у жовтні позивачу перераховано пенсію:
- з 01.04.2009, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 5 383,58 грн, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198 / Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.53);
- 01.07.2009, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 5 390,28 грн, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198 / Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.54);
- з 01.10.2009, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 5 404,48 грн, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198 / Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.55).
39. 20.10.2009 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою в якій просив переслати його пенсійну справу до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, у зв'язку із переїздом до нового місця проживання (а.с.57).
40. Листом від 26.10.2009 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що за заявою пенсіонера ОСОБА_1 , який отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.11.2009 припинено виплату пенсії у зв'язку зі зміною місця проживання: АДРЕСА_1 (а.с.56).
41. Супровідним листом від 30.10.2009 № 22918/12 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві запитало пенсійну справу позивача у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (а.с.58).
42. 12.11.2009 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про поновлення пенсії по інвалідності у відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.35).
43. Відповідно до протоколу за пенсійною справою ФА-2601008976 (Міноборони) від 20.11.2009 пенсію призначено у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.34).
44. У грудні 2011 року позивачу перерахована пенсія з 01.01.2012, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2012 рік» (а.с.95).
45. Київським міським військовим комісаріатом видана довідка від травня 2012 року № 148512 (а.с.94) про грошове забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.2007 для нарахування (перерахунку) пенсії, підстава: перерахунок пенсії з 01.07.2012 ПКМУ 355 від 23.04.2012 на ім'я ОСОБА_1 про те, що грошове забезпечення з 01.04.2012 за посадою ком. корпуса ПВО, яку він займав на день звільнення зі служби 04.09.1998 становить:
- посадовий оклад 2 140 грн;
- оклад за військовим званням генерал-лейтенант 145 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% 914 грн;
- за виконання особливо важливих завдань 50% 1 599,50 грн;
- служба в умовах режимних обмежень 20% 428 грн;
- офіцер, прапор. класу майстер 5,5% 117,70 грн;
- премія 90% 1 926 грн;
- всього 7 270 грн.
46. 30.06.2015 ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Козака Ю.І. в якій просив запитати його пенсійну справу з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (а.с.100)
47. 14.07.2015 позивачу здійснено перерахунок пенсії:
- з 01.01.2010, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підстава перерахунку: Закон України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» (а.с.96);
- з 01.07.2010, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік» (а.с.97);
- з 01.01.2013, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік» (а.с.98).
48. Відповідно до протоколу за пенсійною справою ФД - 0401016017 (міноборони) від 01.08.2015 позивачу призначена пенсія у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.101).
49. Позивачу перерахована пенсія з 01.08.2015, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 4 446,56 грн за розрахунком за вислугу років основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 5 002,38 грн, підстава перерахунку: уточнення початку строку виплати пенсії (а.с.102).
50. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка № ФД92822 від 12.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно якої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою «командир корпусу протиповітряної оборони», становить (а.с.103):
- посадовий оклад 9 870 грн;
- оклад за військовим званням (генерал-лейтенант) 1 620 грн;
- надбавка за вислугу років (50%) 5 745 грн;
- усього 17 235 грн.
51. У березні з 01.04.2018 відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу (а.с.104):
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 9 870 грн; окладу за військовим званням 1 620 грн; процентна надбавки за вислугу років (50%) 5 745 грн; премія 0% 0,00 грн; всього 17 235 грн.;
- основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 13 788 грн. З урахуванням доплати: 17 235 грн; збільшення основного розміру пенсії (25%) 3 447 грн; підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 31) 580,80 грн; інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с 50 грн; особливі заслуги (25%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 31) 363 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 18 228,80 грн; з урахуванням попередньої суми пенсії 8 060,56 та підвищення 5 084,12 (50% від 10 168,24 грн.) 13 144,68 грн;
- згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 10 168,24 грн. З них виплачується:
-- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 5 084,12 грн;
-- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення 7 626,18 грн;
-- з 01.01.2020 100% від підвищення 10 168,24 грн.
- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
52. 27.03.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії (а.с.107):
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 9 870 грн; окладу за військовим званням 1 620 грн; процентна надбавки за вислугу років (50%) 5 745 грн; премія 0% 0,00 грн; всього 17 235 грн.;
- основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення у розмірі 13 788 грн. З урахуванням доплати: 17 235 грн; збільшення основного розміру пенсії (25%) 3 447 грн; підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст. 7) (з 01 по 31) 580,80 грн; інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с 50 грн; особливі заслуги (25%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 31) 363 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 18 228,80 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії 13 730 грн, попередньої суми пенсії 8 060,56 грн та підвищення 5 669,44 грн.
53. 30.01.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою в якій просив провести перерахунок пенсії у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідної постанови Кабінету Міністрів України з урахуванням основного розміру пенсії в розмірі саме 90% грошового забезпечення (а.с.10).
54. Листом № 792/П-09 від 13.02.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь на звернення позивача (а.с.11-12) в якому, зокрема, зазначено:
- Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» також внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХП, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70 відсотків сум грошового забезпечення;
- 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103);
- відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року;
- оскільки розмір пенсії по другій групі інвалідності від травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, є більшим ніж максимальний розмір пенсії за вислугу років, перерахунок пенсії з 01.01.2018 Вам проведено виходячи з розміру 80% від грошового забезпечення, як передбачено пунктом «а» статті 21 Закону № 2262;
- основний розмір пенсії 80% складає 13 788 грн;
- загальний розмір пенсійної виплати став складати 18 228,80 грн;
- перерахунок пенсії Вам проведено з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії відповідно до статті 43 Закону № 2262 - XII. якою передбачено, що розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
- враховуючи викладене максимально можливий розмір пенсійної виплати нараховано Вам в сумі 13 730 грн;
- розмір пенсії до перерахунку складав 8060,56 грн;
- розмір підвищення пенсії складає 13 730 грн - 8060,56 грн = 5 669,44 грн;
- з 01.01.2018 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачується в розмірі 50%, а саме: 5669,44 грн х 50% = 2 834,72 грн;
- загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 складав: 8 060,56 грн + 2 834,72 грн = 10 895,28 грн;
- відповідно до 3акону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.07.2018 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність збільшився до 1 435 грн, а з 01.12.2018 до 1 497 грн. У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, збільшився максимально можливий розмір пенсійної виплати. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.07.2018 став складати 11 205,28 грн, з 01.12.2018 - 11 515,28 грн;
- з 01.01.2019 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачується в розмірі 75%, а саме: 6 909,44 грн х 75% = 5 182,08 грн;
- загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2019 складає 13 242,64 грн;
- для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103 у розмірі 90% від грошового забезпечення підстави відсутні.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
55. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
56. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
57. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
58. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
59. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
60. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
61. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 року № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
62. Згідно зі статтею 18 Закону № 2262-ХІІ Пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
63. Пунктом «а» статті 21 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, зокрема, в таких розмірах:
- особам з інвалідністю внаслідок війни I групи II групи - 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
64. Згідно зі статтею 23 Закону № 2262-ХІІ в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13).
65. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
66. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
67. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
68. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 80% відповідних сум грошового забезпечення
69. Суд зазначає, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до статей 21, 23 Закону № 2262-ХІІ.
70. Основний розмір пенсії позивача складав: 80% грошового забезпечення за розрахунком за вислугу років 90% грошового забезпечення (вислуга років 37), що вбачається з матеріалів пенсійної справи.
71. Пояснюючи зменшення розміру пенсії з 90% до 80% грошового забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у листі № 792/П-09 від 13.02.2019 зазначило, що оскільки розмір пенсії по другій групі інвалідності від травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, є більшим ніж максимальний розмір пенсії за вислугу років, а саме 70% грошового забезпечення, перерахунок пенсії з 01.01.2018 проведено виходячи з розміру 80% від грошового забезпечення, як передбачено пунктом «а» статті 21 Закону № 2262.
(щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70%)
72. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
73. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
74. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
75. Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 90% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
76. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
77. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України Козюбри М. І. стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
78. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії максимального розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 90% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
79. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.
80. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
81. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18).
82. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
83. Частиною п'ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
84. Таким чином, суд зазначає, що при здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення, що в свою чергу призвело до отримання позивачем пенсії по інвалідності у розмірі 80%, замість отриманих раніше 90%.
щодо застосування обмеження максимальним розміром пенсії
85. Суд зазначає, що у первісній редакції статті 43 Закону № 2262-ХІІ було зазначено:
- пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що його одержували військовослужбовці до призову на військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається у порядку, встановленому Законом України «Про пенсійне забезпечення»;
- військовослужбовцям строкової служби, які до призову на військову службу та після звільнення з військової служби не працювали і не перебували на військовій службі за контрактом, та членам їх сімей пенсії встановлюються у мінімальних розмірах, передбачених відповідно статтями 22 і 37 цього Закону;
- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, грошова компенсація замість продовольчого пайка, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
86. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI (набрання чинності 01.01.2008) статтю 43 Закону № 2262-ХІІ було вперше доповнено, зокрема, частиною:
- максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
87. За результатами розгляду справи № 1-28/2008 рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, внесені зміни Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI до статті 43 Закону № 2262-ХІІ.
88. Статтею 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) (у первісній редакції), який набрав чинності 01.10.2011 визначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
89. Зазначена норма є чинною та неконституційною не визнавалась.
90. Згідно з частиною другою Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI (у первісній редакції) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
91. Суд зазначає, що ОСОБА_1 пенсія первісно призначена у 1998 році, до набрання чинності Закону № 3668-VI, таким чином на нього не розповсюджується обмеження пенсії максимальним розміром.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
92. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
93. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
94. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення у повному обсязі.
щодо строку (тривалості) порушеного права позивача на соціальний захист
95. Позивач у позовній заяві зазначає, що про порушення своїх прав дізнався лише у лютому 2019 року, після того як отримав лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.02.2019 № 792/П-09 з відмовою у здійсненні перерахунку.
96. Суд зазначає, що право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
97. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
98. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
99. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
100. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
101. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
102. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
103. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
104. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
105. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
106. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення раніше призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 90% до 80% відповідних сум грошового забезпечення з обмеженням максимальним розміром пенсії.
107. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості позивачу до пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
108. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
109. Повне рішення складено 01.07.2019.
Суддя І.О. Верба