Постанова від 24.06.2019 по справі 742/1725/19

Провадження № 3/742/572/19

Єдиний унікальний № 742/1725/19

Постанова

Іменем України

24 червня 2019 року м. Прилуки

Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коваленко А.В. , розглянувши матеріали, що надійшли від Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , раніше протягом останнього року до адміністративної відповідальності не притягувався, за ч.1 ст.183-1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення №3247879 від 02.05.2019 року, складеного державним виконавцем Прилуцького МР ВДВС ГТУЮ у Чернігівській області Дриг Л.В. вбачається, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме: рішення суду гр. ОСОБА_1 не виконується. Боржник не сплачує аліменти з 01.09.2006 по теперішній час, що призвело до виникнення заборгованості сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців та станом на 01.04.2019 року складає 65700 грн. 21 коп., чим гр. ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.183 -1 КУпАП.

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, вважаю, що такий підлягає направленню на доопрацювання, з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.183-1 КУпАП, особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Згідно вимог ч.1 ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.278 КУпАП орган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Згідно вимог ст.280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.ч.1-4 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

З аналізу ст.256 КУпАП вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів, складається по встановленій формі й повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до ст.278 КУпАП орган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

20 травня 2019 року постановою судді Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Короткої А.О. матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП повернуто Прилуцькому міськрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області на доопрацювання(а.с.14)

10 червня 2019 року після доопрацювання матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП надійшли до Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області(а.с.1)

Як вбачається з матеріалів справи, 30 грудня 2005 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Прилуцького районного управління юстиції Нестеренко Є.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання виконавчого листа №2-2431/2005 від 18.11.2005 виданого Прилуцьким міськрайонним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів(а.с.13).

Згідно з розрахунку заборгованості по аліментах по виконавчому листу №2-2431 від 18.11.2005 виданого Прилуцьким міськрайонним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів у розмірі 1 / 4 частини його заробітку на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.8,9).

Проте, в порушення зазначених нормативних актів, протокол про адміністративне правопорушення № 3247879 від 02.05.2019 року, складеного головним державним виконавцем Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Дриг Л.В. відносно ОСОБА_1 не містить ані пояснень правопорушника, ані його підпису чи відповідного запису про відмову вчинити такий підпис. Протокол не містить відомостей про роз'яснення останньому прав й обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. До того ж в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження отримання ОСОБА_1 . виклику для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.

Направлення державним виконавцем на адресу боржника повідомлення про передачу протоколу №3247879 від 02.05.2019 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не є підтвердженням дотримання вимог ч.2 ст.256 КУпАП.

Так, відповідно до п."а" ч.3 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього. Положення Конвенції стосуються й обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, що випливає з практики Європейського суду з прав людини, який приймає до свого провадження і заяви щодо рішень судів про накладення на осіб адміністративних стягнень, оскільки вважає, що в силу суворості санкцій такі справи за суттю є кримінальними, а адміністративні покарання фактично носять кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції (п.55 рішення у справі "Гурепко проти України"; п.21 рішення у справі "Надточій проти України").

Відповідно до п.12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Оскільки жодних доказів того, що протокол №3247879 від 02.05.2019 року отримано ОСОБА_1 матеріали справи не містять, а відтак вищезазначені обставини унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, тому матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області для доопрацювання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.254-257, 268, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Направити адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП на доопрацювання Прилуцькому міськрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Коваленко