Рішення від 31.05.2019 по справі 826/13307/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

31 травня 2019 року №826/13307/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., при секретарі судового засідання Ігнатову І.Ю., за участі представника позивача Нізоли Н.М., представника відповідача Кальковця В.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Баядера Логістик» до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Баядера Логістик», (далі - позивач), з позовом до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, (далі - відповідач), про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.10.2017 року № 0000815016.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста 20 червня 2018 року в адміністративній справі №826/13307/17 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 червня 2018 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 21 лютого 2019 року вказані вище рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 червня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.04.2019 прийнято до провадження адміністративну справу №826/13307/17, яку вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, та призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні. Ухвалою суду від 17.05.2019 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні.

Позов мотивовано відсутністю правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій на підставі абз.2 ст.1 Указу Президента від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», оскільки наказом №1 від 05.01.2016 було встановлено ліміт залишку готівки в касі у сумі 450 000,00 грн., при цьому копії відомостей про виплату грошей з підписами одержувачів підтверджують факт видачі та отримання відповідними особами грошових коштів у вказаних сумах.

Відповідач заперечив проти позовних вимог, посилаючись на правомірність оскаржуваного рішення з огляду на встановлені під час перевірки обставини відсутності підписів одержувачів коштів у видаткових касових ордерах та суперечливі дані щодо суми, яку погоджено керівником позивача для видачі.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби було проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Баядера Логістик» податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.03.2017, за наслідком чого складено акт від 21.09.2017 №63/28-10-50-16-06/35871504 (далі - Акт перевірки).

В Акті перевірки зафіксовано встановлене порушення позивачем, зокрема, п.2.8 гл.2, п.3.5 гл. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637.

На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000815016 від 05.10.2017 про застосування штрафних санкцій на підставі абз.2 п.1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995 на суму 2 293 477,62 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320 (у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції, далі - Положення №637), розроблено відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України" та визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Пунктом 1.2 глави 1 Положення №637 визначено, що ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Відповідно до п.2.8 глави 2 Положення №637, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.

Згідно з п.5.2 глави 5 Положення №637, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Главою 3 Положення №637 визначено порядок оформлення касових операцій та передбачено наступне.

Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів (п.3.1).

Пунктом 3.4 встановлено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

За вимогами п.3.5, у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Відповідно до п.7.24 глави 7 Положення №637, у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.

У Акті перевірки зафіксовано, що ліміти залишку готівки в касах підприємства в періоді, що перевірявся на ТОВ «Баядера Логістик» встановлювались згідно з наказами по підприємству від 23.01.2014 року № 14, від 13.10.2015 року № 11, від 01.04.2016 року № 6, від 15.04.2016 року № 8, від 30.04.2016 року № 10.

Відповідно до наказу про встановлення ліміту від 13.10.2015 №11 на структурному підрозділі в м. Києві за період з 13.10.2015 року по 01.04.2016 року підприємством встановлено ліміт у розмірі 380 000,00 грн. Перевіркою перевищення лімітів залишку готівки у касі структурного підрозділу ТОВ «Баядера Логістик» в м.Києві виявлено видаткові касові ордери, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувачів, а саме: від 05.01.2016 №30, від 05.01.2016 №31, від 08.01.2016 №59, від 09.01.2016 №65, від 11.01.2016 №100, від 11.01.2016 №99, від 15.01.2016 №196, від 16.01.2016 №201, від 18.01.2016 №228, від 19.01.2016 №251, від 20.01.2016 №276, від 21.01.2016 №316, від 22.01.2016 №326, від 23.01.2016 №339, від 25.01.2016 №377, від 26.01.2016 №409, від 27.01.2016 №428, від 06.02.2016 №640, від 09.02.2016 №696, від 10.02.2016 №701, від 11.02.2016 №740, від 12.02.2016 №748, від 15.02.2016 №793, від 16.02.2016 №823, від 17.02.2016 №843, від 23.02.2016 №929, від 09.03.2016 №1175, від 09.03.2016 №1174, від 09.03.2016 №1172 (т.1 а.с.86). Таким чином, контролюючим органом встановлено понадлімітні залишки за кожний відповідний день, та перевищення ліміту готівки в касі підприємства на загальну суму 1 146 738,81 грн.

Разом з тим, з наданого позивачем до матеріалів справи копії наказу директора ТОВ «Баядера Логістик» №1 від 05.01.2016 вбачається, що ліміт залишку готівкових коштів підприємства у м.Києві було встановлено у сумі 450 000,00 грн.

Єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі - установи) встановлено Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18 червня 2015 року № 1000/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 червня 2015 року за № 736/27181. Вказаними Правилами передбачено, зокрема, наступне.

Службовий документ, отриманий установою або створений нею, у тому числі для внутрішнього користування, вважається внесеним до документаційного фонду установи з моменту його реєстрації. Окремо реєструються: розпорядчі документи з основних питань діяльності установи (пп.1, 2 п.1 розділу 3).

Відповідно до пп.7 п.3 розділу ІІІ, в установах може застосовуватись одна з трьох форм реєстрації документів - журнальна, карткова та автоматизована (з використанням спеціальних комп'ютерних програм). Журнальну форму реєстрації документів доцільно використовувати лише в установах з обсягом документообігу до 600 документів на рік, використовуючи форми журналів, наведені в додатках 5 - 7 до цих Правил.

Зазначений наказ, як і інші накази підприємства позивача, у т.ч. і «Про встановлення ліміту залишку готівки в касі» від 01.04.2016 №6, від 15.04.2016 №8, від 30.04.2016 №10, був зареєстрований у журналі реєстрації наказів з основних питань ТОВ «Баядера Логістик» за 2016 рік, що встановлено судом з наявного у матеріалах справи витягу з вказаного журналу (т.2 а.с.184-187).

Відповідач, заперечуючи надання позивачем до перевірки копії наказу №1 від 05.01.2016, та враховуючи вимоги ч.2 ст.77 КАС України, якою обов'язок доказування правомірності свого рішення покладено на відповідача - суб'єкта владних повноважень, не довів зазначеної обставини жодними належними та допустимими доказами. Натомість вказані посилання відповідача спростовуються зафіксованими у п.2.7 Акту перевірки відомостями, де зазначено, що в ході перевірки на адресу ТОВ «Баядера Логістик» було надано листи за зазначеним переліком (т.1 а.с.17-18) з проханням про надання документів; підприємством були надані в повному обсязі всі необхідні для проведення перевірки документи.

Таким чином, враховуючи те, що у період з 05.01.2016 по 09.03.2016 включно ліміт залишку готівки в касі був встановлений наказом ТОВ «Баядера Логістик» №1 від 05.01.2016 у сумі 450 000,00 грн., факт перевищення ліміту готівки в касі підприємства на загальну суму 1 146 738,81 грн. (у відповідності до таблиці, наведеної в Акті перевірки - т.1 а.с.87) - відсутній.

Крім того, суд приймає до уваги наявні у матеріалах справи копії відомостей на виплату грошей від 05.01.2016 №1, від 05.01.2016 №2, від 08.01.2016 №3, від 09.01.2016 №4, від 11.01.2016 №5, від 15.01.2016 №6, від 16.01.2016 №7, від 16.01.2016 №8, від 19.01.2016 №9, від 20.01.2016 №10, від 21.01.2016 №11, від 22.01.2016 №12, від 23.01.2016 №13, від 25.01.2016 №14, від 26.01.2016 №15, від 27.01.2016 №16, від 06.02.2016 №17, від 09.02.2016 №18, від 10.02.2016 №19, від 11.02.2016 №20, від 12.02.2016 №21, від 15.02.2016 №22, від 16.02.2016 №23, від 17.02.2016 №24, від 23.02.2016 №25, від 09.03.2016 №26, від 09.03.2016 №27, від 09.03.2016 №28 (т.2 а.с.12-67) за формою, згідно з додатком 1 до Положення №637, у вставних аркушах до яких міститься підпис одержувача готівкових коштів з каси.

Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995, встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

- за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день (абз.2 п.1).

З огляду на те, що за наслідком розгляду справи судом встановлено відсутність підстав для додавання до залишку готівки в касі в день, у якому було оформлено видаткові касові ордери, відсутність підпису в яких встановлена відповідачем, а також, незалежно від вказаного, відсутність факту перевищення ліміту готівки в касі підприємства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій на підставі абз.2 п.1 Указу Президента №436/95 від 12.06.1995.

А відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Позивач, в силу положень ч.1 ст.77 КАС України, довів суду наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.

Відповідач, всупереч вимог частини 2 статті 77 КАС України, не довів відповідність оскаржуваного рішення вимогам ч.3 ст.2 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За змістом статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

З огляду на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Баядера Логістик» до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС від 05.10.2017 року № 0000815016

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Баядера Логістик» (02088, м.Київ, вул.Харченка Євгенія, будинок 42, код ЄДРПОУ 35871504) за рахунок бюджетних асигнувань Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС (61052, м.Харків, вул. Благовіщенська, 30, код ЄДРПОУ 39440996) сплачений ним судовий збір у сумі 34 402,17 грн. (тридцять чотири тисячі чотириста дві гривні 17 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко

Рішення у повному обсязі складено 10 червня 2019 року