18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
26 червня 2019 року
м. Черкаси справа № 925/344/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - Житнікова Т.А. за довіреністю, відповідача - Пилипенко Р.Б. адвокат за ордером, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Виконавчого комітету Черкаської міської ради до приватного акціонерного товариства "Черкасиавтотранс" про визнання договору укладеним,
Заявлено позов про визнання договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 27.02.2019 (без протоколу розбіжностей) укладеним.
По справі оголошувалась перерва з 20.06.2019 по 26.06.2019.
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
Позивач обґрунтував заявлені вимоги тим, що 28.12.2018 було проведено конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси, переможцем якого за об'єктом конкурсу № 13 (автобусний маршрут № 21 «Вул. Героїв Дніпра - Вул. Пацаєва») визнано Приватне акціонерне товариство «Черкасиавтотранс».
Відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Черкаси від 28.12.2018 № 4, вирішено, по об'єкту конкурсу № 13 у зв'язку з відсутністю автобусів, що відповідають умовам міських перевезень укласти договір на 1 (один) рік відповідно до ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач, рішенням від 19.02.2019 № 185, визначив відповідача переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси за об'єктом конкурсу № 13 (автобусний маршрут № 21 «Вул. Героїв Дніпра - Вул. Пацаєва»).
Відповідачу було надано договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 27.02.2019 (далі - Договір) для підписання. Але, як зазначив позивач, листом від 06.03.2019 № 1-46 (вх. № 5024-01-19 від 06.03.2019) відповідач повідомив позивача про те, що договір підписаний із протоколом розбіжностей, зокрема:
- в редакції позивача: п. 7 1. Договір вступає в силу з моменту його
підписання і діє до 22.02.2020;
- в редакції відповідача: п. 7.1. Договір вступає в силу з моменту його
підписання і діє до 22.02.2024.
Позивач посилаючись на положення ч. 7 ст. 181 Господарського кодексу України вважає, що існує необхідність у врегулюванні розбіжностей та укладення Договору в судовому порядку.
Позивач зазначив, що умови організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси та Договір затверджені рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.11.2018 № 1029, і від часу прийняття цього рішення та розміщення його у газеті «Черкаський край», оскаржень чи зауважень до умов конкурсу; змісту Договору від відповідача не надходило.
На думку позивача, пропозиції відповідача не можуть бути прийняті, оскільки редакція Договору, запропонована ним, не відповідає нормам чинного законодавства, а саме: п. 7.1. суперечить ч. 6 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» та рішенню виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.11.2018 № 1029 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси».
Відповідач у відзиві на позов заперечував проти заявлених позовних вимог посилаючись на те, що у позивача не було жодних правових підстав не укладати із переможцем конкурсу (відповідачем) договір на перевезення пасажирів вказаним маршрутом терміном на п'ять років.
Відповідач зазначив, що після затвердження 19.02.2019 результатів проведення конкурсу на адресу відповідача надійшла пропозиція щодо укладення відповідного договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 27.02.2019 р., в розділі 7 якого було визначено строк дії договору лише до 22.02.2020 (тобто, на один календарний рік). Але, на думку відповідача, наведене положення розділу 7 проекту договору про перевезення пасажирів на міському маршруті №21 загального користування в м. Черкаси не відповідало приписам ч.ч. 7, 8 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки відповідачем було надано до конкурсної документації відомості на транспортні засоби, які відповідали умовам рішення позивача від 13.11.2018 р. №1029.
05.03.2019 відповідач в порядку п. 4 ст. 181 ГК України надіслав позивачу протокол розбіжностей до договору від 27.02.2019, разом із підписним примірником договору про перевезення пасажирів автомобільним транспортом. В цьому акті розбіжностей було внесено письмову позицію відповідача стосовно укладення договору до 22 лютого 2014 року (тобто укладення договору терміном на 5-ть років).
Проте, як зазначив відповідач, позивач не вжив жодних заходів стосовно врегулювання розбіжностей стосовно терміну, на який укладається із ПрАТ «Черкасиавтотранс» договір на перевезення пасажирів міським автобусним маршрутом №21 в м. Черкаси та не врахував обставин щодо наявності у відповідача належним чином оформленого сертифікату на транспортні засоби, які в повній мірі відповідають вимогам рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.11.2018 р. за №1029 «Про організацію конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси».
Відповідач зауважив, що виконавчий комітет Черкаської міської ради є органом місцевого самоврядування, а згідно з ч.4 ст.179 ГК України право на затвердження типових договорів надано Кабінету Міністрів України, або у випадках передбачених законом, іншим органам державної влади. При цьому, до проекту рішення про визначення ПрАТ «Черкасиавтотранс» переможцем конкурсу за об'єктом конкурсу №13 заступником начальника юридичного управління Черкаської міської ради Мазур О.М. подано письмові зауваження, в яких вказано застереження з приводу необхідності укладення із відповідачем договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом терміном на 5-ть календарних років.
Таким чином, відповідач вважає, що договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на автобусних маршрутах загального користування не можна вважати ні типовим договором, ні договором приєднання, а тому суб'єкти спірних правовідносин, незважаючи на адміністративно-правовий характер договору, не обмежені його умовами та не позбавлені права визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення.
Одночасно, відповідач подав до суду клопотання про закриття провадження у справі, оскільки зважаючи на характер правовідносин у цій справі стосовно укладення адміністративного договору та суб'єктивний склад учасників спору (наявність суб'єкта владних повноважень), вказаний спір не підлягає вирішенню в порядку судочинства на підставі п.1 ч.1 ст.231 ГПК України.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти заявлених вимог та просив суд закрити провадження у справі в порядку п.1ч.1ст.231 ГПК України.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та клопотання про закриття провадження у справі, приходить до наступного.
За припасами ч.ч.1, 2 ст. 908 ЦК України перевезення пасажирів здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відносини з перевезення пасажирів регулюються спеціальним щодо даного виду правовідносин Законом України "Про автомобільний транспорт".
Договір про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування укладається організатором за результатами проведеного конкурсу та відповідно є єдиною підставою для здійснення перевезень на маршрутах загального користування.
На виконання вимог ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Цим порядком не затверджено форми договору про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Ст. 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачені умови, які повинні бути врегульовані в договорі на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах. При цьому, частиною 4 названої статті передбачено, що у договір можуть бути включені інші питання за згодою сторін.
За приписами ч.1 ст.42 Закону України "Про автомобільний транспорт" договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виконавчий комітет Черкаської міської ради є органом місцевого самоврядування, а згідно з ч.4 ст.179 ГК України право на затвердження типових договорів надано Кабінету Міністрів України, або у випадках передбачених законом, іншим органам державної влади.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.11.2018 № 1029 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси» затверджено умови організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси, які опубліковані у газеті «Черкаський край» від 28.11.2018.
28.12.2018 проведено конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси. Переможцем за об'єктом конкурсу № 13 (автобусний маршрут № 21 «Вул. Героїв Дніпра - Вул. Пацаєва») визнано Приватне акціонерне товариство «Черкасиавтотранс».
Відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Черкаси від 28.12.2018 № 4, вирішено, по об'єкту конкурсу № 13 у зв'язку з відсутністю автобусів, що відповідають умовам міських перевезень укласти договір на 1 (один) рік.
Ст.20 ГПК України визначено предметну юрисдикцію господарських судів.
Відповідач - ПрАТ «Черкасиавтотранс» є суб'єктом господарювання, який згідно ліцензії серія АД №033721 17.04.2012 має право на надання послуг з перевезення вантажів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом та займається господарською діяльністю за допомогою рухомого складу автобусного парку.
Позивач - виконавчий комітет Черкаської міської ради є суб'єктом владних повноважень, який чинним законодавством наділений владними (управлінськими) функціями щодо укладення із перевізниками договорів на перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування.
Відповідно до п.16 г) ч.І ст.4 КАС України адміністративний договір - спільний правовий акт суб'єктів владних повноважень або правовий акт за участю суб'єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону для врегулювання питань надання адміністративних послуг.
За приписами ч.1 ст.31 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року №2344-111 (далі - Закон №2344-111), відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Відповідно до положень ст.7 Закону №2344-111 забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
В даному випадку перевезення населення (окремих категорій пасажирів, включно з пільговиками) автобусними маршрутами загального користування є однією із адміністративних послуг, яка підпадає під державне регулювання.
Відповідно до ч.1 ст.42 Закону №2344-111 договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Суд вважає, що між ПрАТ «Черкасиавтотранс» та виконавчим комітетом Черкаської міської ради спірний договір про перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси «вул. Героїв Дніпра - вул.Пацаєва» №21 укладається у відповідності з приписами з метою надання адміністративних послуг, зокрема, щодо перевезення пільгових та інших категорій населення.
Визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на термін від трьох до п'яти років (частина перша статті 43, частина п'ята статті 44 Закону №2344-111).
Згідно із п. 53 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081, організатор перевезень на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах не пізніше десяти робочих днів з дня опублікування свого рішення на офіційному веб-сайті укладає з переможцем конкурсу договір згідно з обов'язковими та додатковими (за наявності) умовами конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.
Відповідно до п.4 ч.І ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Приписами ст.ст. 4, 20 ГПК України передбачено, що господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам ст. 4 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Відтак, суд приходить до висновку, що між сторонами виник спір з приводу укладення адміністративного договору на перевезення пасажирів міським автобусним маршрутом загального користування, в частині терміну дії вказаного правового акту.
За змістом п.1 ч.1 ст. 231 ГПК господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, а відкрите провадження у справі підлягає закриттю, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Отже, враховуючи вище викладені норми законодавства, суд приходить до переконання, що вказаний спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства і підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
За приписами п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідне клопотання щодо повернення судового збору до суду не подане. Отже, повернення судового збору без відповідного клопотання не допускається.
Згідно ч. 2 ст. 231 ГПК України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Роз'яснити позивачу, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.231 та ст.234 ГПК України, Господарський суд Черкаської області
Закрити провадження у цій справі.
Ця ухвала може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суду Черкаської області протягом десяти днів з дня її підписання суддею.
Суддя Довгань К.І.