Постанова від 16.11.2009 по справі 2-а-2396/0514/09

2-а-2396/0514/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Добропілля 16 листопада 2009 р.

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Канурної О.Д.

при секретарі Черкасової О.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля про визнання відмови незаконною, зобов'язання провести перерахунок державної пенсії, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС та зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю,

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2009 року ОСОБА_1 звернувся в Добропільський міськрайонний суд Донецької області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області про визнання відмови незаконною, зобов'язання провести перерахунок державної пенсії, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС.

11.11.2009 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з уточненням позовних вимог до УПФУ в м. Добропілля про про визнання відмови незаконною, зобов'язання провести перерахунок державної пенсії, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС та зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю.

В обґрунтування своїх позовних вимог, які підтримав в судовому засіданні ОСОБА_1 вказав, що являється учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії, інвалідом третьої групи, і перебуває з травня 2009 року на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області, пенсія по інвалідності складає 1832 грн.

Він звертався до Пенсійного фонду України в м. Добропілля з заявою про перерахунок йому основної і додаткової пенсії у відповідності до ст.ст.49, 50, 54, 67 ОСОБА_3 України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але отримав 01.10.2009 року відмову.

Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що розмір пенсій для інвалідів 3 групи, для яких встановлений зв'язок захворювання з Чорнобильською катастрофою не має бути нижче шести мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 вищевказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, назначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, яка заподіяна здоров'ю в розмірі:

- по третій групі інвалідності - 50 % мінімальної пенсії за віком.

Просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля щодо перерахунку йому пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з розрахунку шестикратного розміру мінімальної пенсії незаконною, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля нарахувати та сплатити на його користь недоплачену пенсію починаючи з вересня 2009 року з розрахунку шестикратного розміру мінімальної пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати УПФУ в м. Добропілля нарахувати та сплатити на його користь недоплачену додаткову пенсію, починаючи з вересня 2009 року з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком.

Представник відповідача - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області ОСОБА_2, діюча на підставі доручення, позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала і суду пояснила, що частиною 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, які є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2008 року - 470 грн., з 01.04.2008 року - 481 грн., з 01.07.2008 року - 482 грн., з 01.10.2008 року - 498 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 складає 1853,30 грн., що забезпечує рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

Пунктом 3 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для окремих категорій громадян ОСОБА_3 України можуть встановлюватись умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Одним з таких ОСОБА_3 і є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 49 вищевказаного Закону пенсії особам, віднесеним до категорії 1, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Розміри пенсій, визначені ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" яка передбачає, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. При цьому частиною 4 цієї статті встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Стаття 50 цього Закону передбачає встановлення особам, віднесеним до 1 категорії щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі: інвалідам 3 групи - 50% мінімальної пенсії за віком.

Позивач вимагає встановлення йому основного розміру пенсії та додаткової пенсії, виходячи з мінімального розміру пенсії, який встановлено частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

При цьому, частиною 3 цієї статті передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацем першим частини 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Тобто ця норма забороняє застосовувати мінімальний розмір пенсії, встановлений цією статтею, для визначення розмірів пенсій, у т.ч. і відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи, що Закони України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мають рівну юридичну силу, відсутні підстави для застосування норм, зазначених в першому, ігноруючи норми іншого.

З метою реалізації прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на соціальний захист Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 1 від 03.01.2002р., (зі змінами, внесеними постановами КМУ від 13 липня 2004 року №894 з 1 вересня 2004 року), відповідно до п.2 якої, розрахунок додаткових пенсій та пенсій, передбачених ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провадиться виходячи з розміру 19.91 грн., ( з 01.09.2004р. - 22.30 грн.), постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293 вказані розміри пенсій збільшено в 3,5 рази (учасники ліквідації аварії в 1986 році) та в 2,5 рази (інші учасники ліквідації аварії).

Постанова КМУ № 1 від 03.01.2002 року прийнята на виконання вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи Конституційну норму щодо обов'язкового виконання постанов КМУ (ст. 117 Конституції України), міським управлінням Пенсійного фонду при визначенні розміру пенсії позивача були правомірно застосовані вище вказані постанови КМУ.

Просить суд в позовних вимогах ОСОБА_1 відмовити.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області та отримує пенсію згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 19.12.1991 року, як інвалід 3 групи, що підтверджується посвідченнями серії А № 088297, серії Б № 397048 (а.с. 8,9).

Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду в м. Добропілля від 01.10.2009 р., позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, виходячи з мінімального розміру пенсії, який встановлений ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 4-5).

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Частиною 1 ст. 33 вищевказаного Закону визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності.

Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Положення зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з настанням інвалідності або втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30 жовтня 1997 року № 523 (із змінами та доповненнями).

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищається розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Законом України № 2505-04 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» встановлено мінімальний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в таких розмірах: з 01.01.2008 року - 47- грн., з 01.04.2008 року - 481 грн., з 01.07.2008 року - 482 грн., з 01.10.2008 року - 498 грн.

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Суд не приймає доводи відповідача в тій частині, що відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19,91 грн. (з 01.09.2004 року - 22,30 грн.), визначеним постановою КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1.

Вказаною постановою визначено лише порядок обчислення і виплати пенсії, а не розмір, а тому дії відповідача не відповідають вимогам діючого законодавства и як наслідок є протиправними.

Крім того, суд приймає до уваги, що стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає встановлення особам, віднесеним до категорії 1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі інвалідам 3 групи - 50% мінімальної пенсії за віком.

З метою реалізації права осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист КМУ була прийнята постанова № 1 від 03.01.2002 року (із змінами, внесеними постановою Кабінета Міністрів України від 13.07.2004 року № 894, з 01.09.2004 року).

Відповідно до п. 2 вказаної постанови, - розрахунок додаткових пенсій та пенсій, передбачених ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провадиться виходячи із розміру 19,91 грн.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 року № 4 в пункті 13 надається роз'яснення щодо правомірності застосування п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 при визначенні підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначення розміру підвищення виходячи з розрахункової величини 19,91 грн. А розміри цих підвищень, як і мінімальні розміри пенсій інвалідів-чорнобильців, визначались виходячи з мінімального розміру пенсії.

В статті 16 Конституції України передбачено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу є обов'язком держави. Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком. Закони мають вищу юридичну силу у порівнянні з нормативними актами Кабінета Міністрів України.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3, ч. 2 ст. 6, статтею 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22,23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язаннь, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ст. 8 КАС України.

Суд, з огляду на частину 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, якою принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини зазначає, що по спорам даної категорії, де судами було встановлено порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зазначено у рішенні суду по справі "Проніна проти України".

Враховуючи, що постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26.08.2009 року зобов'язано УПФУ в м. Добропілля Донецької області провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 за травень, червень, липень, серпень 2009 року (а.с. 11-13), суд вважає, що позовні вимоги позивача повинні бути задоволені і пенсія йому повинна бути перерахована з вересня 2009 року із розрахунку шести прожиткових мінімумів, а також додаткова пенсія в розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком з вересня 2009 року.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мити» за № 7-93 від 21.01.1993 року, громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 16, 50, 55, 67, 121, 124 Конституції України, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003р., Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991р., Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп; ст. ст. 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 17-23, 48, 58, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області - про визнання відмови незаконною, зобов'язання провести перерахунок державної пенсії, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС та зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю, задовольнити.

Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м.Добропілля Донецької області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з вересня 2009 року у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області провести з вересня 2009 року перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації аварії на Чернобильськой АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи у відповідності з ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунка шість прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 даного ОСОБА_3 з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області провести перерахунок з вересня 2009 року ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунка 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 даного ОСОБА_3 з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий суддя О.Д.Канурна

Справа № 2-а-129/0514/2009

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

м. Добропілля 27 лютого 2009 р.

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Садчикова Д.В.

при секретарі Влащенко І.М.

за участі позивача ОСОБА_5

представника відповідача ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Управління пенсійного Фонду України в Добропільському районі «про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити певні соціальні виплати, як дитині війни», -

ВСТАНОВИВ:

Зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, пов'язаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини,

На підставі викладеного, ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та керуючись ст.ст. 2,6,8,9,11,86,94,99,159,161,163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_5 до Управління пенсійного Фонду України в Добропільському районі «про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити певні соціальні виплати, як дитині війни» - задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Добропільському районі щодо невиплати ОСОБА_5 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року,

Визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Добропільському районі щодо виплати не в повному обсязі ОСОБА_5 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, починаючи з 22 травня 2008 року по 30.11.2008 року.

Зобов'язати у правління Пенсійного фонду України в Добропільському районі здійснити виплату ОСОБА_5 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 735,30 гривень та з 22 травня 2008 року по 30.11.2008 року у сумі 680,80 гривень, а разом 1416,10 гривень.

В іншій частині позовних вимог слід відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Складено одноособово в одному примiрнику в нарадчiй кiмнатi.

Головуючий: суддя Д.В. Садчиков