2-а-1778/0514/2009
25 грудня 2009 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді,- ОСОБА_1
при секретарі - Коверченко М.О.
за участю:
позивача,- ОСОБА_2.
представника відповідача, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля «про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії»,-
В липні 2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області, про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В своєму адміністративному позові ОСОБА_2 посилався на те, що з 01 вересня 1999 року йому призначена пенсій за ст.. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». 09 січня 2009 року він звернувся до керівництва Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля із заявою про перерахунок пенсії згідно п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». 26 березня 2009 року звернувся до Фонду із проханням роз'яснити застосування оптимізації заробітної плати при перерахунку пенсії. Після звернення була надана довідка про заробітну плату для проведення перерахунку. Відповідно до даної довідки в розрахунку заробітної плати не проведено оптимізацію. Також листом від 21 квітня 2009 року № 116(109)с-02-01-03 його повідомили що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до деякий законодавчих актів внесено зміни і пункт 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» викладено в іншій редакції, яка не передбачає проведення оптимізації при здійсненні перерахунку пенсії за періоди після призначення пенсії. Вважає що перерахунок пенсії проведений з порушенням чинного законодавства і неправомірно. Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченим Конституцією і чинним законодавством.
Дійсно пунктом 10 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 року внесені зміни в частину 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», однак рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 1-28/2008 данні зміни визнані неконституційними і скасовані.
З 23 травня 2008 року частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» продовжує діяти , тільки без урахування змін і доповнень, передбачених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 року. Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Заробітна плата для перерахунку пенсій прийнята відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» . Абзацем 3 частини 1 ст. 40 цього Закону передбачено, що за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
В судовому засіданні просив суд ухвалити рішення, яким задовольнити його позовні вимоги, визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля щодо відмови у перерахунку пенсії з застосуванням оптимізації заробітної плати та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля здійснити перерахунок пенсій з 09 січня 2009 року з проведенням оптимізації показника заробітної плати.
Представник відповідача УПФУ в м. Добропілля, за дорученням спеціаліст юрисконсульт ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала пояснивши судові, що згідно ч. 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсій. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацем 3 частини 1 ст. 40 Закону.
Просить суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи позивача, заперечення відповідача, суд вважає що позов слід задовольнити. Свій висновок суд обґрунтовує наступним.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем слід розглядати із застосуванням норм Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 19 частина 2 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в управління ПФУ в м. Добропілля, як отримувач пенсії , згідно ст.. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01 вересня 1999 року, що підтверджується копією посвідчення № 14316. 21 квітня 2009 року на його звернення було відмовлено в перерахунку пенсії з застосуванням оптимізації: виключення періоду до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. Відмову відповідача не може вважатися правомірною, оскільки пунктом 10 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 року внесені зміни в частину 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», однак рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 1-28/2008 ці зміни визнані неконституційними.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їхні окремі положення, визнані неконституційними, втрачають чинність від дня постанови Конституційним судом України рішення про їхню неконституційність.
З 23 травня 2008 року частина 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» продовжує діяти, тільки без урахування змін і доповнень, передбачених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 року. Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Частиною 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.
Абзацем 3 частини 1 ст. 40 цього Закону передбачено, що за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
На підставі п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» від 21.01.1993 року № 7-93 Пенсійний фонд України звільняється від сплати державного мита.
На підставі викладеного, ст. 3, ч.2 ст.19, ч.3 ст. 51 ст. 152 Конституції України, ст.. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та керуючись ст..ст.2, 6, 8, 9, 11, 86, 94, 99,159, 161, 163 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля «про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії» - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4, з застосуваннями оптимізації заробітної плати: виключення періоду до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 09 січня 2009 року з виключення з періоду за який враховується заробітна плата (дохід), періоду до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Складено одноособово в одному примірнику в нарадчій кімнаті.
Головуючій: суддя підпис ОСОБА_1