"28" травня 2019 р. Справа № 363/1881/19
28 травня 2019 року суддя Вишгородського районного суду Київської області Рудюк О.Д., розглянувши матеріали, які надійшли від Вишгородського відділу поліції ГУ національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого АДРЕСА_1 , за ст.124 та ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №056771 від 20.04.2019 року, що 15.04.2019 року о 15 годині 45 хвилин в м. Вишгород пр. Шевченка, 2-Д водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем «Хюндай Соната» д.н.з. НОМЕР_1 не врахував бокового інтервалу та здійснив зіткнення з автомобілем «Сузукі гранд Вітара» д.н.з. НОМЕР_2 , що призвело до механічного пошкодження обох транспортних засобів.
Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №056772 складеного 20.04.2019 року, що 15.04.2019 року в м. Вишгород по пр. Шевченка, 2-Д водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем «Хюндай Соната» д.н.з. НОМЕР_1 будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди покинув місце скоєння.
Вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення має бути повернутий до органу, яким його було направлено до Вишгородського районного суду Київської області - для належного оформлення, виходячи з наступного.
Пунктом 2 частини 1 статті 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ і до нього висуваються певні вимоги.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Згідно п.7 ч.2 інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 01.12.2015 року №1496/27941, документування адміністративних правопорушень, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №056772 відносно ОСОБА_1 вбачаються виправлення занесенні до протоколу, а саме виправлено число вчинення адміністративного правопорушення, що є недопустимим відповідно до інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 01.12.2015 року №1496/27941.
Крім того, як вбачається з доданої схеми місця ДТП яка сталася 15.04.2019 року, дорожній номерний знак автомобіля «Хюндай Соната» зазначено НОМЕР_3 , а в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №056771 дорожній номерний знак автомобіля «Хюндай Соната» НОМЕР_1 , таким чином є незрозуміло який дорожній номерний знак має автомобіль, яким керував ОСОБА_1 .
Зазначені недоліки перешкоджають правильному вирішенню питання про притягнення осіб до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 зазначено, що протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, повертаються відповідному органу для належного оформлення.
За таких обставин вважаю, що адміністративний матеріал має бути повернутий до Вишгородського відділу національної поліції в Київській області - для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 23, 38, 122-4, 124, КУпАП, -
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП №363/1881/19 та за ст.122-4 КУпАП №363/1882/19 об'єднати в одне провадження та присвоїти №363/1881/19.
Об'єднаний адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП та ст.122-4 КУпАП повернути до Вишгородського відділу національної поліції в Київській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Д.Рудюк