Постанова від 27.06.2019 по справі 2140/1869/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2019 р.м. ОдесаСправа № 2140/1869/18

Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Кравченка К.В.

За участю: секретаря - Бабак В.С.

представника третьої особи - Здоровєйщевої Т.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Херсонської міської ради Херсонської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо не видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок відповідно до заяв від 21.08.2018 року; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видати витяги (станом на дату подачі заяв - 21.08.2018 року) з технічної документації, затвердженої рішенням Херсонської міської ради «Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона» від 27.04.2000 року №186 на земельні ділянки: кадастровий номер 6510136900:01:001:1952 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1); кадастровий номер 6510136900:01:001:1634 (місце розташування: м. Херсон, вул. Ладичука); кадастровий номер 6510136900:01:001:2023 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1).

В обґрунтування позову зазначено, що рішенням XVIII сесії Херсонської міської ради VII скликання від 27.12.2017 року №1168 затверджено проекти землеустрою та передано Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» в оренду земельні ділянки для будівництва, розміщення, експлуатації та обслуговування основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд. З метою виконання обов'язку із внесення орендної плати за земельні ділянки позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявами, в яких просив надати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок. Розглянувши вказані заяви, відповідачем відмовлено у їх задоволенні, посилаючись на те, що судовими рішеннями скасовано рішення Херсонської міської ради, якими затверджувалась технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона. Позивач вважає таку відмову протиправною та необґрунтовано, у зв'язку із чим вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року адміністративний позов задоволено. Суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо невидачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок відповідно до заяв від 21.08.2018 року, а саме: на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1952 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1); на ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 :01:001:1634 (місце розташування: м. Херсон, вул. Ладичука); на ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 :01:001:2023 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1). Зобов'язав Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видати витяги (станом на дату подачі заяв - 21.08.2018 року) з технічної документації, затвердженої рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 року №186 «Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона», а саме: на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1952 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1); на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1634 (місце розташування: м. Херсон, вул. Ладичука); на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:2023 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1).

В апеляційній скарзі Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, рішенням XVIII сесії Херсонської міської ради VII скликання від 27.12.2017 року №1168 затверджено проекти землеустрою та передано Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» в оренду земельні ділянки для будівництва, розміщення, експлуатації та обслуговування основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд.

21.08.2018 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявами, в яких просив надати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за кадастровими номерами 6510136900:01:001:1952 (місце розташування земельної ділянки: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1); 6510136900:01:001:1634 (місце розташування земельної ділянки: м. Херсон, вул. Ладичука); 6510136900:01:001:2023 (місце розташування земельної ділянки: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1) (а.с. 22-24).

Розглянувши вказані заяви, Управління відмовило у їх задоволенні, про що повідомило позивача своїми листами від 27.08.2018 року за №32-21-0.172-827/0/208-18, №32-21-0.172-828/0/208-18, №32-21-0.172-829/0/208-18 (а.с. 25-27).

Як на підставу у не видачі заявлених витягів відповідач послався на відсутність належним чином розробленої та затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона.

Так, Управління зазначило, що постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 24 січня 2012 року по справі №2-а-6907/11, яка набрала законної сили 16.04.2013 року, визнано протиправним та скасовано рішення Херсонської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона» від 31.03.2011 року №178.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року по справі № 821/299/16 визнано неправомірним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року №1238 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона».

Також, відповідач зазначив, що рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 року №186 «Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона» затверджено матеріали грошової оцінки земель м. Херсона, строк дії якої вичерпано.

Разом з цим, відповідачем вказано, що поняття грошової оцінки не є тотожним поняттю нормативної грошової оцінки земель, введеного з прийняттям ЗУ «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року №1378-IV.

Не погоджуючись із відмовою у видачі витягів з технічної документації, посилаючись на протиправну бездіяльність відповідача у забезпеченні підприємства необхідними даними для врахування під час орендної плати за земельні ділянки, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії в судовому порядку.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що поняття грошової оцінки та нормативної грошової оцінки земель є за своєю суттю тотожними і направлені саме для цілей, визначених в ст. 1 ЗУ «Про оцінку земель».

Разом з цим, оскільки не надання позивачу витягу про грошову оцінку чи про нормативно грошову оцінку призведе до недоотримання податку на землю, а відповідач не виконав передбаченого законом обов'язку щодо надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність бездіяльності відповідача та вбачав всі підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати позивачу відомості про грошову оцінку земельних ділянок, визначеної на підставі попереднього рішення місцевої ради.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову вважає правильними, проте такими, що не у повній мірі відповідають нормам матеріального і процесуального права, з огляду на наступне.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначає Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року №1378-IV.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

За приписами ст. 5 Закону України від 11.12.2003 року №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно із ст. 15 Закону України від 11.12.2003 року №1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.

Згідно із ст. 18 Закону України від 11.12.2003 року №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Частиною 2 ст. 20 Закону України від 11.12.2003 року №1378-IV визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За правилами ст. 23 Закону України від 11.12.2003 року №1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Підставою для відмови у затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів або розташування земель чи земельних ділянок на території іншої територіальної громади. Рішення про відмову в затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок має містити посилання на конкретні норми законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів, яким суперечить відповідна технічна документація.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.

Витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Тобто витяг складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради.

Разом з цим, Постановою Кабінету Міністрів від 14.01.2015 року №5 утворено Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області як юридичну особу публічного права територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 року №835 «Деякі питання надання державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» визначено, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відноситься до переліку адміністративних послуг, що надаються територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на безоплатній основі.

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженого Наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року №308, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Підпунктом 4 п. 4 Положення від 17.11.2016 року №308 визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань надає адміністративні послуги згідно із законом у відповідній сфері.

Згідно із п. 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року №213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Таким чином, Управління Держгеокадастру виконує функції адміністратора з видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, але не є уповноваженим органом з визначення відповідних даних.

При цьому, колегія суддів враховує, що в силу приписів ст. 18 Закону України від 11.12.2003 року №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок має бути переглянута не пізніше 10 років.

Отже, під час видачі відповідних витягів дані про оцінку землі не можуть бути застосовані згідно рішення міської ради, прийнятого ще 2000 році.

Водночас, апеляційний суд враховує, що позивач як заінтересований суб'єкт не вжив заходів щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, у тому числі бездіяльність чи інші дії компетентного органу з приводу не визначення оцінки землі на відповідній території не оскаржував.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про відсутність обставин за цим позовом, що порушують права та інтереси позивача, що в свою чергу виключає підстави для задоволення позовних вимог.

З огляду на наведене, оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - задовольнити.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Херсонської міської ради Херсонської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 27.06.2019 року.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

К.В. Кравченко