Справа № 560/1020/19
іменем України
27 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про визнання протиправними дій та скасування рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання. Також просить зобов'язати Відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради вчинити реєстраційні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у листопаді 2018 року він як власник квартири АДРЕСА_1 , звернувся до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради з заявою про зняття з реєстрації місця проживання колишнього власника вказаної квартири - ОСОБА_2 .
Відповідач листом від 20.11.2018 року відмовив у задоволені заяви про зняття з реєстрації ОСОБА_2 , оскільки за наявною у нього інформацією за вказаною адресою також зареєстроване місце проживання неповнолітніх дітей колишнього власника. Позивач, не погоджуючись з діями та рішенням відповідача, звернувся до суду.
06 травня 2019 року відкрите провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження. Суд залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 .
14 травня 2019 року відповідачем поданий відзив на адміністративний позов, де зазначається про незгоду з позовними вимогами з посиланням на те, що згідно з обліковими даними відділу реєстрації місця проживання станом на 10.05.2019 року разом з ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_2 зареєстровані його малолітні діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а також його брат ОСОБА_5 , що підтверджується довідкою про реєстрацію від 10.05.2019 року.
Оскільки місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу, а у рішенні Хмельницького міськрайонного суду по справі №2-294/10 про виселення ОСОБА_2 відсутня інформація про його малолітніх дітей, зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 на даний час неможливо.
11 червня 2019 року від позивача отримана відповідь на відзив. Заперечення на відповідь на відзив та пояснення третьої особи до суду не надійшли.
Дослідивши обставини справи та докази, суд встановив наступне.
22 квітня 2010 року Хмельницький міськрайонний суд прийняв заочне рішення (а.с. 8-9) по справі № 2-294/10, яким позов акціонерного комерційного банку "Форум" (повним процесуальним правонаступником якого є ПАТ «БАНК ФОРУМ») про розірвання кредитного договору № 0120/07/17-N від 16.06.2007 року задоволено частково. Рішенням суду розірвано кредитний договір, укладений 16.06.2007 року між акціонерним комерційним банком "Форум" та ОСОБА_2 .
Вирішено в рахунок погашення заборгованості перед акціонерним комерційним банком "Форум" на загальну суму 32 713,59 дол. США та 6408,13 грн. звернути стягнення на предмет іпотеки - трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності ОСОБА_2 , шляхом проведення прилюдних торгів. Також, вирішено виселити ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 з вказаної квартири без надання іншого житла.
Рішення вступило в законну силу 29.07.2010 року.
У подальшому Хмельницький міськрайонний суд ухвалою від 12 січня 2018 року (а.с. 10) на підставі договору про відступлення права вимоги, укладеного між банком та ОСОБА_1 , задоволив заяву ОСОБА_1 про заміну попереднього стягувача у виконавчому провадженні, відкритому щодо примусового виконання виконавчого листа у справі № 2-294/10, а саме акціонерного комерційного банку "Форум" - на нового стягувача, яким є ОСОБА_1 .
02.08.2018 року ОСОБА_1 , як стягувач у справі № 2-294/10 відповідно до положень/умов Кредитного Договору № 0120/07/17-N від 16.06.2007 року та Іпотечного договору, який посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Бережною Л.П. та зареєстрований за № 3826, задовольнив свої кредиторські вимоги за рахунок предмету іпотеки, набувши та зареєструвавши право власності на вищезазначену квартиру АДРЕСА_1 . Копії документів, якими підтверджується перехід права власності на вказану квартиру, є у справі ( а.с. 11, 14-16)
Судом встановлено, що у листопаді 2018 року ОСОБА_1 подано заяву до відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_2 - колишнього власника квартири АДРЕСА_1 , на яку позивач набув право власності, яке на даний час ніким не оспорюється.
Листом № 5265 від 20.11.2018 року відповідач відмовив у задоволені заяви про зняття з реєстрації ОСОБА_3 , оскільки за вказаною адресою разом з колишнім власником зареєстроване місце проживання його двох малолітніх дочок - ОСОБА_9 з 29.10.2012 року та ОСОБА_10 з 10.06.2014 року.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України", Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №207 (надалі також «Правила») та іншими нормативно правовими актами.
Відповідно до пункту 3 Правил №207 реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється органом реєстрації на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та пункту 26 Правил зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;
підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.
Відповідно до пункту 9-1 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;
у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;
для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Як вбачається зі змісту відмови відповідача, у ній не наведена жодна з передбачених Порядком підстав для відмови у знятті з реєстрації місця проживання особи.
Частиною 1 ст. 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Згідно із частиною 1 статті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Відповідно до статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Як вбачається з матеріалів справи та письмових доказів, між колишнім власником квартири ОСОБА_3 та новим власником - ОСОБА_1 відсутній будь-який спір про право цивільне.
Також ОСОБА_3 не надав суду будь-які заперечення стосовно предмету спору. Крім того, суд звертає увагу на те, що діти колишнього власника квартири були зареєстровані у квартирі, права на яку набув новий власник (позивач ), уже після того, як було прийняте та вступило в силу рішення суду про виселення їх батька.
Разом з тим, суду не надано жодних належних доказів того, що існують будь-які перешкоди реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за іншою адресою, оскільки він не позбавлений права зареєструвати місце проживання за будь- якою іншою адресою.
Посилання відповідача на п. 4 ст. 29 Цивільного кодексу України є недоречним, оскільки ця норма визначає поняття місця проживання особи, яка не досягла віку 10 років, однак не перешкоджає вирішити питання про зняття з реєстрації повнолітньої особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.
Згідно зі ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У той же час, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних доказів, які підтверджують правомірність прийнятого рішення, відтак позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради у вирішенні заяви ОСОБА_1 про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , викладену листом №5265 від 20.11.2018 року.
Зобов'язати відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради вирішити питання про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 , відповідно до заяви ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (вул. Пилипчука, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 36450818)
Головуючий суддя І.С. Козачок