Рішення від 20.06.2019 по справі 620/966/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року Чернігів Справа № 620/966/19

Чернігівський окружний адміністративний суд

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Заєць Ю.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що видана відповідачем довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 22.03.2018 складена без дотримання вимог частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, а тому Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області повинна видати довідку про розмір грошового забезпечення на підставі даних, зазначених у грошовому атестаті всіх складових грошового забезпечення, що були застосовані при обчисленні пенсії та враховані при перерахунку пенсії 01.04.2012, а саме посадовий оклад, оклад за званням (полковник), надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень та премія.

Представник відповідача подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач, по-перше, до відповідача з питанням щодо видачі йому довідки про включення нових (раніше не зазначених) видів грошового забезпечення не звертався, по-друге, при підготовці довідки від 22.03.2018 Ліквідаційна комісія керувалась вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. При цьому вказує, що до 27.03.2019 були відсутні законодавчі підстави для виготовлення довідки зі змістом, на якому наполягає позивач у позові, оскільки існує відповідний алгоритм дій, визначений пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, які має вчиняти відповідач для виготовлення таких довідок. Складання довідок про грошове забезпечення на власний розсуд громадян або за їх бажанням, є перевищенням службових повноважень.

Ухвалою суду 24.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 20.06.2019 залучено другого відповідача - сектор соціально-гуманітарних питань ДУ Територіального медичного об'єднання МВС України по Чернігівській області (а.с. 57)

18.06.2018 від другого відповідача - сектору соціально-гуманітарних питань ДУ Територіального медичного об'єднання МВС України по Чернігівській області надійшов відзив, в якому зазначено, що видача довідок про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, віднесено до повноважень Міністерства внутрішніх справ, тому вимоги позивача є безпідставними.

Заслухавши позивача та представника Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, з урахуванням вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та від 30.08.2017 № 704 а.с.23, відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку № П/С 101/01087 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, до складу якого включено посадовий оклад в розмірі 9110,00 грн., оклад за військовий званням полковник вн.сл. в розмірі 1480,00 грн., 45% надбавку за вислугу років в розмірі 4765,50 грн. Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 15355,50 грн. (а.с. 23).

25.03.2019 позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області із заявою, в якій просив повідомити, чому у довідці про розмір грошового забезпечення № П/С 101/01087 від 22.03.2018 не вказані складові грошового забезпечення, що були зазначені при обчисленні пенсії у 2012 році.

27.03.2019 відповідачем на звернення позивача надана відповідь № 30/М-34 пк, в якій повідомлено, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Чинне законодавство уповноважує УМВС України в Чернігівській області визначати розмір грошового забезпечення пенсіонерів МВС виключно в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та легких інших осіб». Відповідно до зазначеної статті прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». З урахуванням змін, внесених цією постановою, пунктом 5 Постанови 45 визначено перелік складових, які мають бути внесені до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Зазначені показники станом на 01.03.2018 внесені до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку Вашої пенсії з 01.01.2018 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Внесення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії будь-яких інших (додаткових) видів грошового забезпечення не передбачене чинним законодавством.

Не погоджуючись з позицією відповідача, викладеною в листі № 30/М-34 пк, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області щодо видачі недостовірної довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії, що призвело до порушення Закону України № 2262-ХІІ та змінило умови, норми і порядок нарахування пенсії ОСОБА_1 та погіршило її зміст, суд зазначає таке.

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення відповідач не має.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад складає посадовий оклад 9110,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник вн. сл. 1480,00 грн., 45% надбавка за вислугу років 4765,50 грн. (а.с. 23).

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області при видачі довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки діяв у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.03.2019 у справі № 240/6263/18.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідачів надати нову довідку до Головного Управління Пенсійного фонду Україні в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на підставі зазначених у грошовому атестаті всіх складових грошового забезпечення, що були застосовані при обчисленні пенсії, та враховані при перерахунку пенсії 01.04.2012, а саме: посадовий оклад -9110 грн.; оклад за звання (полковник) - 1480 грн.; надбавка за вислугу років - 45 % (4765 грн.); надбавка за виконання особливо важливих завдань - 83%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%; премія міліції - 104%, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи.

У свою чергу відповідно до частини другої статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Слід вказати, що звертаючись до суду з вимогою про зобов'язання відповідачів надати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на підставі зазначених у грошовому атестаті всіх складових грошового забезпечення, що були застосовані при обчисленні пенсії, та враховані при перерахунку пенсії 01.04.2012, а саме: посадовий оклад -9110 грн.; оклад за звання (полковник) - 1480 грн.; надбавка за вислугу років - 45 % (4765 грн.); надбавка за виконання особливо важливих завдань - 83%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%; премія міліції - 104%, то такі є передчасними, і не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів відповідного звернення до відповідачів щодо їх видачі, а йому в цьому відмовлено.

Крім того, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) видаються Міністерством внутрішніх справ та віднесено до повноважень Міністерства внутрішніх справ, до якого позивач також не звертався.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову повністю.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 26.06.2019.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідачі: Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (просп. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651), Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області (проспект Миру, 217, м. Чернігів, 14029).

Суддя І.І. Соломко