Рішення від 16.02.2010 по справі 10/129-3099

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"16" лютого 2010 р.Справа № 10/129-3099

Господарський суд Тернопільської області

У складі судді Півторака М.Є.

За участю секретаря судового засідання Клим Т.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Фінансового управління Гусятинської районної державної адміністрації, смт. Гусятин, вул. Суходільська, 4 Тернопільської області

до відповідача 1: Гусятинської селищної ради, смт. Гусятин, вул. Пушкіна, 1 Тернопільської області

до відповідача 2: Гусятинського районного комунального бюро технічної інвентаризації, смт. Гусятин, пр. Незалежності, 19 Тернопільської області

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління агропромислового розвитку Гусятинської РДА, смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7 Тернопільської області

За участю представників:

Позивача: не прибув ;

Відповідача1: Янцевича В.М. -заступника Гусятинського селищного голови , доручення № 402 від 21.10.2008 року;

Відповідача 2: не прибув.

Третьої особи: Лозинського Я.П. - головного спеціаліста по контролю за використанням бюджетних коштів, доручення від 21.10.2008 р.

В судовому засіданні присутнім представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20,22,27,28, Господарського процесуального кодексу України.

У зв'язку з відсутністю клопотання представників сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

Суть справи: Фінансове управління Гусятинської районної державної адміністрації, смт. Гусятин звернулася до господарського суду з позовом до Гусятинської селищної ради, смт. Гусятин та Гусятинського районного комунального бюро технічної інвентаризації, смт. Гусятин про :

-визнання недійсним п. 1 рішення четвертої сесії п'ятого скликання Гусятинської селищної ради від 06 грудня 2006 року “Визнати право власності на 12/100 частини приміщення адміністративного приміщення в особі Міністерства фінансів України за Гусятинським районним фінансовим управлінням, яке знаходиться за адресою вул. Суходільська, 7;

-визнати право державної власності в особі Міністерства фінансів України на об'єкт нерухомого майна, а саме: 10 (десять кабінетів площею 151,60кв.м) четвертого поверху адміністративного приміщення та один гараж, що знаходиться за адресою смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7 Тернопільської області, що знаходиться на балансі фінансового управління Гусятинської районної державної адміністрації смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7 Тернопільської області; витрати по сплаті державного мита покласти на відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач посилається на умови Договору про дольову участь в будівництві адміністративного будинку Гусятинської районної станції захисту рослин , укладеного 24 листопада 1976 року між Гусятинським районним управлінням сільського господарства та Гусятинським районним фінансовим відділом , інші документи , які знаходяться в матеріалах справи .

Вказує , що прийняте 06 грудня 2006 року рішення четвертої сесії п'ятого скликання Гусятинської селищної ради № 194 “ Про розгляд відношення Гусятинського фінансового управління “, яким визнано право власності на 12/100 частин приміщення адміністративного приміщення , що знаходиться за адресою смт. Гусятин вул. Суходільська , 7 в особі Міністерства фінансів України за Гусятинським районним фінансовим управлінням , порушено його права.

Ухвалою від 08 жовтня 2008 року порушено провадження у справі та призначено її до розгляду о 16 годин 30 хвилин 21 жовтня 2008 року.

У відзиві на позов № 401 від 20.10.2008 року Гусятинська селищна рада заперечує позовні вимоги повністю. Вважає , що договір , укладений між Гусятинським районним фінансовим відділом та Гусятинським районним управлінням сільського господарства 24.11.1976 року не може бути підставою для визначення часток адміністративного будинку по вул. Суходільській , 7 в смт. Гусятин ; у вказаному договорі не зазначено істотних умов , а саме загальної вартості будівництва , загальної площі ( з поділом на корисну та допоміжну і службову ) , розміру дольової участі всіх забудовників ( пайовиків ) у відсотковому чи пропорційному поділу , строку дії договору та порядку прийому-передачі часток пайовикам . Також позивачем не надано належних доказів виконання ним зобов'язань фінансового характеру на виконання умов договору ; доказів правонаступництва фінансового відділу . Вважає , що надання позивачу у власність тільки приміщень службових кабінетів ( корисну площу ) приведе до порушення прав та охоронюваних законом інтересів інших співвласників приміщення адмінбудинку . Просить в позові відмовити.

Гусятинське районне комунальне бюро технічної інвентаризації у відзиві від 21 жовтня 2008 року вказує на те, що згідно поданих матеріалів та відповідно до інструкції "Про порядок визначення ідеальних частково в спільній власності", затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР від 10.04. 1958р. №60-5/349, було проведено розрахунок часток відповідно до вкладених коштів у будівництво адміністративного будинку, згідно якого Фінансовому управлінні Гусятинської райдержадміністрації належить 12/100 частини, що складає119,6 кв. м. -без площі спільного користування, в спільному користуванні 48,3 кв. м., разом 167,9 кв. м. Просить справу розглядати без їхньої присутності.

Ухвалою господарського суду від 28 жовтня 2008 року залучено до участі у справі № 10/109-3099 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Управління агропромислового розвитку Гусятинської районної державної адміністрації, смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7 Тернопільської області.

У відзиві на позов №301 від 10 листопада 2008 року Управління агропромислового розвитку Гусятинської райдержадміністрації посилається на те, що в Договорі від 24.11.1976р. не зазначено його істотних умов , а саме: загальної вартості будівництва, загальної площі (з поділом на корисну, допоміжну і службову), розміру дольової участі всіх забудовників (пайовиків) у відсотковому чи пропорційному поділу, строку дії договору та порядку прийому-передачі часток пайовикам, а тому даний договір не може бути підставою для визначення часток власності адміністративного будинку по вул. Суходільська, 7 в селищі Гусятин. Погоджується з правильністю розрахунків щодо частки, яка належить Фінансовому управлінні Гусятинської райдержадміністрації, які виконані Гусятинським районним комунальним , а тому просить в позові відмовити.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 23 грудня 2008 року призначено у справі №10/129-3099 судову будівельно -технічну експертизу ; визначено перелік питань , які поставлені на розгляд експерту .

Проведення будівельно-технічної експертизи доручено Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, м. Тернопіль, вул. Крушельницької, 18 (тел. 52-35-50) До закінчення проведення судової експертизи провадження у справі №10/129-3099 -зупинено.

Тернопільське відділення Київського науково-дослідного інституту 21 грудня 2009 року повернуло до господарського суду Тернопільської області справу № 10/129-3099 з супровідним листом № 19/5-723 від 16.12 2009 року , в якому зазначено , що судова будівельно -технічна експертиза не була проведена у зв'язку з неоплатою .

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від поновлено провадження у справі та призначено судове засідання за участю представників сторін о 14 год.15 хв. 16 лютого 2010 року .

Представник позивача у судове засідання 16.02.2010 року не прибув .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін господарський суд встановив наступне:

Відповідно до ч. 1 статті 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі -підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що суперечать законодавству.

Позивач по справі: Фінансове управління Гусятинської районної державної адміністрації, місцезнаходження якого смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7 Тернопільської області, зареєстроване як юридична особа Гусятинською районною державною адміністрацією 12.10.2000 року, і включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 02316173, ( Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, що підтверджується також Довідкою № 112 Управління статистики у Гусятинському районі ), а тому наділене правом на звернення до суду з позовом за захистом свої прав та охоронюваних законом інтересів.

Згідно статті 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», для забезпечення діяльності місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів за ними на праві управління закріплюється майно, що є державною власністю.

Статтею 326 Цивільного кодексу України встановлено, що від імені та в інтересах держави Україна на право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Відповідно до статті 54 Господарського процесуального кодексу України, звертаючись з позовом до господарського суду, позивач самостійно визначає в позові предмет позову та його підстави, тобто, ті обставини, якими він обґрунтовує поданий позов; розглядаючи справу, господарський суд не може вийти за межі зазначених у позові предмету та підстав, за винятком випадків, прямо передбачених процесуальним законодавством.

Фінансове управління Гусятинської райдержадміністрації визначило предметом позову визнання недійсним п. 1 рішення четвертої сесії п'ятого скликання Гусятинської селищної ради від 06 грудня 2006 року “Визнати право власності на 12/100 частини приміщення в особі Міністерства фінансів України за Гусятинським районним фінансовим управлінням, яке знаходиться за адресою вул. Суходільська, 7” та визнати право державної власності в особі Міністерства фінансів України на об'єкт нерухомого майна, а саме: 10 (кабінетів площею 151, 60 кв. м.) четвертого поверху адміністративного приміщення та один гараж, що знаходиться за адресою смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7 Тернопільської області, що знаходиться на балансі фінансового управління Гусятинської райдержадміністрації.

Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до статті 11 Цивільного Кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Як встановлено у судовому засіданні, 24 листопада 1976 року між Гусятинським районним управлінням сільського господарства, з одної сторони та Гусятинським районним фінансовим відділом, з другої сторони, було укладено Договір про дольову участь в будівництві адміністративного будинку Гусятинської районної станції захисту рослин.

Частиною 2 Договору сторони визначили, що районний фінансовий відділ зобов'язується перерахувати долю пайового внеску в сумі 60,0 тисяч крб. на рахунок фінансуючої організації в строк до 15.12.

1976 року.

Відповідно, районне управління сільського господарства ( ч. 3 Договору ) зобов'язувалося після закінчення будівництва закріпити за райфінвідділом 10 кімнат площею 150 кв. м. та один гараж для стоянки легкового автомобіля.

Згідно статті 638 Цивільного Кодексу України Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Дослідивши представлені позивачем документи, господарський суд вважає, що сторони досягли згоди щодо його умов.

Як вбачається із досліджених у судовому засіданні документів позивач у справі виконав ч.2 Договору від 24.11.1986 року і перерахував Гусятинському районному управлінню сільського господарства кошти в розмірі 60 000 крб.

Згідно п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (17/17-456-ЕП) , який набрав чинності з 01.01.2004 року , його норми застосовуються до цивільних відносин , що виникли після набрання ним чинності . Щодо цивільних відносин , що виникли після набрання ним чинності , положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків , що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності .

Оскільки права і обов'язки сторін щодо об'єкту спільної часткової власності не припинено , то за таких обставин , спірні правовідносини регулюються положеннями Цивільного кодексу України ( 17/17-456-ЕП).

Відповідно до статей 328,331 ЦК України ( 17/17-456-ЕП) право власності виникає або з правочинів , або з інших підстав , зокрема , на новостворене нерухоме майно з моменту завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію.

Матеріалами справи підтверджується , що Розпорядженням № 435 від 20.10.1997 року голови Гусятинської районної державної адміністрації було затверджено Акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту , в якому зазначено, що адмінбудинок Гусятинського управління сільського господарства по вул. Суходільська , 7, готовий до введення в експлуатацію .

Відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. ст. 24, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та Законами України та приймають рішення у межах наданих їм повноважень.

У відповідності до статей 10, 25, 26 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні ” від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР (із послідуючими змінами та доповненнями) селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

З досліджених у судовому засіданні документів вбачається, 06 грудня 2006 року четверта сесія п'ятого скликання Гусятинської селищної ради прийняла рішення №194 "Про розгляд відношення Гусятинського районного фінансового управління", яким вирішила визнати право власності на 12/100 частини адміністративного приміщення в особі Міністерства фінансів України за Гусятинським районним фінансовим управлінням, яке знаходиться за адресою вул. Суходільська, 7 (п.1 рішення); передати на баланс Гусятинського районного фінансового управління приміщення адміністративного будинку, а саме 4 поверх по вул. Суходільська, 7 і гараж для стоянки легкового автомобіля (п. 2 рішення).

Відповідно до довідки №169 від 01.12.2006р. Гусятинського районного комунального бюро технічної інвентаризації про розрахунок часток адміністративного будинку по вул. Суходільська, 7 смт. Гусятин Гусятинського району Тернопільської області згідно вкладених коштів при будівництві, частка яка належить Фінансовому управлінню Гусятинської районної державної адміністрації складає -119,6 кв. м.(11,6/100 частини), в спільному користуванні -48,3 кв. м., разом -167,9 кв. м.

З даними розрахунками щодо розподілу часток адміністративного будинку між усіма співвласниками з врахуванням вкладених коштів при будівництві приміщення по вул. Суходільська, 7 смт. Гусятин, погоджується і представник третьої особи - Управління агропромислового розвиту Гусятинської районної державної адміністрації.

30 січня 2007 року виконавчий комітет Гусятинської селищної ради прийняв рішення № 22 " Про розгляд відношення Гусятинського управління агропромислового розвитку Гусятинської райдержадміністрації " , п. 1 якого вказано : " Оформити свідоцтво про право власності на 87/100 частин адмінбудинку , що знаходиться в селищі Гусятин по вул. Суходільська № 7 за Гусятинським управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрації ".

На підставі рішення виконавчого комітету № 22 від 30.01.2007 року виконавчим комітетом Гусятинської селищної ради 16.03.2007 року видано Гусятинському управлінню агропромислового розвитку РДА Свідоцтво про право власності на нерухоме майно ( копія знаходиться в матеріалах справи ) , а Гусятинським РКБТІ видано Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно .

24 грудня 2008 року шістнадцята сесія п'ятого скликання Гусятинської селищної ради прийняла рішення № 868 " Про внесення змін у рішення 4 сесії 5 скликання № 194 від 06 грудня 2006 року " , яким :

Внесла зміни в рішення 4 сесії 5 скликання № 194 від 06 грудня 2006 року " Про розгляд відношення Гусятинського районного фінансового управління " , а саме : виключити пункт 2 , а пункт 1 викласти в слідучій редакції :

"1. Визнати право власності на 12/100 частини адміністративного приміщення , що становить 119,6 кв. м. -площі службових приміщень 4 поверху та 48,3 кв. м. -площі спільного користування в особі Міністерства фінансів України за Гусятинським районним фінансовим управлінням , яке знаходиться за адресою вул. Суходільська 7 селища Гусятин " .

Отже , на час розгляду позову в суді рішення №194 від 06.12.2006 року , правомірність ухвалення якого оспорюється позивачем , в його первинній редакції , змінене рішенням Гусятинської селищної ради 24.12.2008 року.

У поданому до господарського суду позові Фінансове управління Гусятинської РДА вказало відповідачем 2 Гусятинське районне комунальне бюро технічної інвентаризації смт. Гусятин і тим самим стверджує , що БТІ також порушує його права , не визнаючи за ним права власності на частину приміщення по вул. Суходільській , 7 в смт. Гусятин .

Зазначене твердження позивача протирічить приписам п. 10. статті 30 Закону України " Про місцеве самоврядування " та ч. 2 ст. 182 Цивільного кодексу України .

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та право чинів щодо нерухомості регулюється нормами Закону України “ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень “, що визначено у ст. 1 цього Закону.

Відповідно до п.1 ст. 4 Закону ( 922/9521 ) обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

В силу п. 4 ст. 5 Закону ( 922/9521), державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження майна.

Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності до ст. 7 Закону ( 922/9521) є відділення державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом ( центу державного земельного кадастру ).

У відповідності з п.5 Прикінцевих положень зазначеного Закону ( 922/9521 ), до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Таким чином Бюро технічної інвентаризації здійснює лише реєстрацію прав власності на нерухоме майно і не може бути відповідачем щодо вимог позивача про визнання права власності .

Отже , Гусятинське районне комунальне бюро технічної інвентаризації смт. Гусятин може бути відповідачем лише по тих позовах , які стосуються його прав та обов'язків , зокрема , про зобов'язання провести державну реєстрацію права власності , але не про визнання цього права . Відповідач Гусятинське РК БТІ фактично не оспорює право власності позивача , не посилається на свої права щодо цього майна , а відтак , не може бути належним відповідачем за позовом про визнання права власності , оскільки спір в цій частині не впливає на його права та обов'язки .

Такої ж правової позиції дотримується і Вищий господарський суд України , зокрема , у своїй постанові від 19 листопада 2009 року у справі № 41/52-09.

Відповідно до ч. 2 статті 357 Цивільного кодексу України ( 17/17-456-ЕП ) , якщо розмір часток у справі спільної часткової власності не встановлений домовленістю співвласників або законом , він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання ( виготовлення , спорудження ) майна.

Отже , визнаючи право власності за позивачем на частину будівлі по вул. Суходільська ,7 в смт. Гусятин , суд має врахувати приписи ч. 2 ст. 357 ЦК України ; визначити загальну вартість об'єкту будівництва та відповідно визначити частку позивача в ньому з урахуванням вкладу фінансового управління в об'єкт будівництва .

18.06.2007 року Міністерство з питань житлово-комунального господарства України наказом № 55 затвердило Інструкцію щодо проведення поділу , виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна ( зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.07.2007 року за № 505-2007-р) , яка визначає порядок проведення робіт з поділу , виділу та розрахунку часток житлових будинків , будівель , споруд , іншого нерухомого майна та застосовується бюро технічної інвентаризації при підготовці проектних документів щодо розрахунку часток об'єктів нерухомого майна .

Згідно п. 3.1. Інструкції розрахунок часток у спільній власності на об'єкти нерухомого майна виконується за заявами всіх співвласників об'єктів нерухомого майна .

01.12.2006 року Гусятинське районне комунальне бюро технічної інвентаризації підготувало Довідку про розрахунок часток адміністративного будинку по вул. Суходільська ,7 в смт. Гусятин згідно вкладених коштів при будівництві .

Як зазначено у Довідці № 169 будівельна вартість адміністративного будинку становить 515780 крб.

Будівництво адміністративного будинку здійснювало Гусятинське районне управління сільського господарства на суму 448580 крб. ; фінансове управління Гусятинської РДА на суму 60000 крб. та спілка адвокатів на суму 7200 крб. Вартість одного м. кв. загальної площі становить 357,238 крб. ; вартість спільного користування -148825,4 крб.

Таким чином , матеріали справи підтверджують , що при розрахунку часток в будівлі по вул. Суходільська , 7 в смт. Гусятин дотримано порядок з розрахунку часток об'єкту нерухомого майна , виходячи із загальної вартості об'єкта будівництва та частки вкладу Фінансового управління Гусятинської РДА .

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про визнання недійсним п. 1 рішення четвертого сесії п'ятого скликання Гусятинської селищної ради від 06 грудня 2006 року «Визнати право власності на 12/100 частини приміщення адміністративного приміщення в особі Міністерства фінансів України за Гусятинським районним фінансовим управлінням, яке знаходиться за адресою вул. Суходільська, 7»та визнання права державної власності в особі Міністерства фінансів України на об'єкт нерухомого майна, а саме: 10 (десять ) кабінетів площею 151,60 кв. четвертого поверху адміністративного приміщення та один гараж, що знаходиться на балансі фінансового управління Гусятинської райдержадміністрації смт. Гусятин вул. Суходільська, 7 Тернопільської області є такими , що не підлягають задоволенню.

Державне мито та інші судові витрати покладаються на позивача, згідно ст. 49 ГПК України.

На підставі наведеного, керуючись статтею19, 124 Конституції України, ст. 47 Закону України " Про місцеві державні адміністрації " , ст.1,4 Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень " , ст. ст. 1, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, ст.15,16, 326, 328,331,357 ЦК України, ст. 24,73 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні " , ст. 20 Господарського кодексу України , господарський суд ,-

ВИРІШИВ:

1.В позові відмовити .

2.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня його прийняття через господарський суд Тернопільської області.

3.Повний текст рішення складено та підписано 25 лютого 2010 року.

Суддя