Рішення від 26.04.2019 по справі 160/1721/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2019 року Справа № 160/1721/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа: П'ятихатський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.02.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа: П'ятихатський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області П'ятихатського районного сектору щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Нерудсталь, П'ятихатського району, Дніпропетровської області, у видачі паспорта громадянина України;

- визнати, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Нерудсталь, П'ятихатського району, Дніпропетровської області, є громадянкою України;

- зобов'язати Державну міграційну службу України в Дніпропетровській області П'ятихатського районного сектору видати паспорт громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Нерудсталь, П'ятихатського району, Дніпропетровської області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) зазначила, що не погоджується з діями відповідача щодо відмови у видачі їй паспорта громадянина України на її звернення від 15.02.2018 року. За поясненнями позивача, Державною міграційною службою України в Дніпропетровській області (далі - ДМС України в Дніпропетровській області, відповідач) при перевірці, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2017 року, було встановлено, що 27.06.2006 року Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 24.06.1988 року Красноіванівською сільською радою П'ятихатського району Дніпропетровської області на ім'я ОСОБА_1 , останній був виданий паспорт громадянина України, серії НОМЕР_2 . Позивачу було запропоновано звернутись до суду з питанням про встановлення юридичного факту, а саме: належності їй свідоцтва про народження та визнання належності її до громадянства України. При цьому, як зазначила позивач, у 1988 році її батько ( ОСОБА_2 ) отримав в Красноіванівській сільраді П'ятихатського району Дніпропетровської області свідоцтво про народження дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Приблизно в 2000 році її батько ( ОСОБА_2 ) втратив пакет з документами, серед яких було і свідоцтво про народження доньки ОСОБА_1 , проте, до правоохоронних органів він не звертався. Повторно свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 позивач отримала 19.10.2017 року. З урахуванням викладеного, позивач посилається, зокрема, на положення Закону України “Про громадянство”, показання свідків, які можуть підтвердити факт її належності до громадянства України, та звертається до суду з адміністративним позовом, оскаржуючи дії відповідача, якими було порушено її право на отримання паспорта громадянина України.

Ухвалою суду від 26.02.2019 року було відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні на підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, а також, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування.

Ухвалою суду від 26.02.2019 року відмовлено у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа: П'ятихатський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог про визнання того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Нерудсталь, П'ятихатського району, Дніпропетровської області, є громадянкою України.

У встановлений судом строк, відповідач заперечуючи проти позову, надав свій відзив на позов, який долучений до матеріалів справи.

В обґрунтування своїх заперечень проти позову відповідач зазначив, що не погоджується з позовними вимогами та вважає їх необґрунтованими, посилаючись на те, що ОСОБА_1 звернулась до П'ятихатського районного сектору ГУ ДМС України в Дніпропетровській області 25.01.2016 року з заявою про видачу паспорту вперше, в якій зазначила наступне: «Прошу видати паспорт вперше мені ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому що я проживаю без паспорта, не отримала його по досягненню 16 років, бо батьки віднеслись до цього безвідповідально та халатно. Закінчила 3 класи Нерудстальської ЗШ в 1995 році, ніде не навчалась, ніде не працюю. Прошу допомогти мені у видачі паспорта громадянина України.». З метою встановлення особи ОСОБА_1 були проведені перевірки за запитами до відділу ДРАЦ П'ятихатського РУЮ, Інгулецького РВ Криворізького МУ УМВС України у Дніпропетровській області, П'ятихатського РВ ГУМВС, відділів адресно-довідкових підрозділів ГУДМС, УДМС України всіх областей України, відділу ВДРВ П'ятихатської РДА. Після чого П'ятихатським РС ГУДМС України в Дніпропетровській області був складений висновок від 19.02.2016 року про закриття справи про отримання паспорта громадянина вперше, в якому вказано, що за результатами відповіді відділу ВДРВ П'ятихатської РДА від 01.02.2016 року № 4 - вих. громадянка ОСОБА_1 була зареєстрована в АДРЕСА_1 , а 07.07.2009 року вибула з даної адреси та на даний час, зареєстрованою не значиться. Згідно відповіді УДМС України у Сумській області від 10.02.2016 року №04/656-ПР, гр. ОСОБА_1 була документована паспортом громадянина України 27.06.2006 року НОМЕР_2 , виданим Зарічним РВ УМВС України у Сумській області. Також, 15.02.2018 року позивач зверталась вдруге до П'ятихатського районного сектору ГУ ДМС України в Дніпропетровській області з аналогічною заявою. Відповідно до вимог п.43 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2017 року №302 в редакції постанови КМУ від 26.10.2016 року №745, проведено процедуру встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні. В рамках означеної перевірки встановлено, що за обліками УДМС України в Сумській області гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Нерудсталь П'ятихатського району Дніпропетровській області, документована 27.06.2006 року Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 вперше. Підставою для документування було свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 24.06.1988 року Красноіванівської сільрадою П'ятихатського району Дніпропетровської області. Проте при зверненні з питання документування паспортом громадянина України вперше позивачем було надано свідоцтво про народження НОМЕР_4 , видане 19.10.2017 року П'ятихатським районним відділом ДРАЦС ГТУЮ у Дніпропетровській області. Враховуючи, що 27.06.2006 року Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області із заявленими ОСОБА_1 персональними даними, паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 документована інша особа, позивачу рекомендовано встановити факт, що має юридичне значення (належність наданих документів заявниці), тобто визначення належності до громадянства у судовому порядку. На підставі викладеного відповідач вважає, що відмова П'ятихатського РС ГУ ДМС України в Дніпропетровській області у видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 є законною та обґрунтованою, у зв'язку з тим, що позивач вже має паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданим Зарічним РВ УМВС України у Сумській області 27.06.2006 року.

15.04.2019 року до суду надійшла відповідь на відзив від позивача, згідно якої позивач не отримувала паспорт громадянина України в Зарічному РВ УМВС України у Сумскій області, що підтверджується наданим до суду довідкою П'ятихатського РС ГУДМС України в Дніпропетровській області про встановлення особи та копією довідки форми №1 про отримання ОСОБА_1 паспорту громадянина України де на фотографіях видно що це різні люди, також твердженням позивача, її батько ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 , які запевняють, що ОСОБА_1 з дня народження постійно проживала на території П'ятихатського району, та жодного разу не їздила в м. Суми. Також позивач вважає, що відмова в 2016 році П'ятихатським РС ГУДМС України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 в видачі паспорта громадянина України та пропущення строків оскарження не позбавляє права ОСОБА_1 повторно звернутись до П'ятихатського РС ГУДМС України в Дніпропетровській області з питанням видачі паспорта громадянина України.

Розгляд справи по суті відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато з 26.03.2019 року та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, прийшов до таких висновків.

ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Нерудсталь П'ятихатського району Дніпропетровської області, що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим повторно П'ятихатським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ІНФОРМАЦІЯ_3 ; батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_4 .

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 15.02.2018 року зверталась до П'ятихатського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області з приводу питання документування паспортом громадянина України вперше. До вказаної заяви додано свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , видане повторно П'ятихатським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 19.10.2017 року, в якому зазначено, що позивач народилась у селі Нерудсталь П'ятихатського району Дніпропетровської області.

Листом від 10.10.2018 року № 1256/1499 П'ятихатським районним сектором Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області повідомлено ОСОБА_1 про те, що за обліками УДМС України в Сумській області гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Нерудсталь П'ятихатського району Дніпропетровській області, документована 27.06.2006 року Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 вперше. Підставою для документування було свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 24.06.1988 року Красноіванівської сільрадою П'ятихатського району Дніпропетровської області. При зверненні з питання документування паспортом громадянина України заявником вперше надано свідоцтво про народження НОМЕР_4 , видане 19.10.2017 року П'ятихатським районним відділом ДРАЦС ГТУЮ у Дніпропетровській області. Враховуючи, що 27.06.2006 року Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області із заявленими ОСОБА_1 персональними даними, паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 документована інша особа, позивачу рекомендовано встановити факт, що має юридичне значення (належність наданих документів заявниці), тобто визначення належності до громадянства у судовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

06 грудня 2012 року набув чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Відповідно до частини першої статті 4 вказаного Закону, Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується, також, для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

Згідно з частиною 4 статті 4 вказаного Закону, порядок здійснення ідентифікації та верифікації встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 4 та 5 статті 21 вказаного Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону (тобто, центрами надання адміністративних послуг, державним підприємством, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру).

Частиною 2 статті 21 вказаного Закону визначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 302 від 25.03.2015 року «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Постанова № 302).

Згідно з пунктами 7, 8 та 9 Постанови № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

За приписами пункту 17 Постанови № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Відповідно до пункту 19 Постанови № 302 подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС у разі:

набуття особою громадянства України;

оформлення особі паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями;

оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку особі, яка надала рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи).

Заявник для оформлення паспорта подає такі документи: серед іншого, документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи.

Згідно пункту 43 Постанови № 302 у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС, навчальних закладів, військових частин, військових комісаріатів, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців.

Крім того, у виключних випадках за відсутності фотокартки особи та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, сусідів, які були зазначені у письмовому зверненні. За результатами їх свідчень складається акт встановлення особи за формою, встановленою МВС.

Строк проведення процедури встановлення особи не повинен перевищувати двох місяців.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 25.01.2016 року зверталась до П'ятихатського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області із заявою про отримання паспорта громадянина України, вперше.

За наслідком проведеної процедури встановлення особи, П'ятихатським районним сектором Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, складено висновок про закриття справи про отримання паспорта громадина вперше, затверджений 19.02.2016 року.

Згідно означеного висновку, за обліками УДМС України в Сумській області гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Нерудсталь П'ятихатського району Дніпропетровській області, документована 27.06.2006 року Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 вперше.

Вказані у висновку дані підтверджено листом УДМС України в Сумській області від 10.02.2016 року за № 04/656-ПР.

Вказаний висновок у встановленому законом порядку не скасований.

Також, в матеріалах справи наявна заява-анкета для отримання паспорту вперше від 22.05.2006 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Нерудсталь П'ятихатського району Дніпропетровській області (батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_4 ).

У вказаній заяві-анкеті значиться, що паспорт виданий 27.06.2006 року, серія НОМЕР_2 .

Отже, є офіційна інформація, що ОСОБА_1 вже отримувала паспорт громадянина України вперше, у зв'язку з чим, підстави для отримання паспорта громадянина вперше - відсутні.

А в результаті проведених заходів та на підставі наданих заявником документів не було отримано відомостей, які б дозволяли встановити її особу та її належність до громадянства України, відповідно до пункту 43 Порядку № 302.

Разом з тим, суд роз'яснює, що у разі, якщо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Нерудсталь П'ятихатського району Дніпропетровській області, паспорту громадянина України не отримувала, позивач має право встановити факт, що має юридичне значення (належність наданих документів заявниці, а саме: паспорт виданий Зарічним РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області 27.06.2006 року, серія НОМЕР_2 ), з метою встановлення особи в судовому порядку.

Що стосується надання позивачем довідки від 27.03.2018 року, виданої П'ятихатським районним сектором Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, то така довідка не є підтвердженням її особи та громадянства України, оскільки, не містить інформації про набуття громадянства.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до приписів статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частин 1, 3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з викладеного суд вважає, що позивачем не доведені обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у зв'язку із чим, вони є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа: П'ятихатський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Текст рішення у повному обсязі складений 26.04.2019 року.

Суддя І.О. Лозицька