Рішення від 21.06.2019 по справі 140/1342/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1342/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Любешівської селищної ради Любешівського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Любешівської селищної ради Любешівського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення Любешівської селищної ради Любешівського району Волинської області від 27.02.2019 №2-24/11 «Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових на території Любешівської селищної ради в нічний час».

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що прийняте Любешівською селищною радою Любешівського району Волинської області рішення про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових у стаціонарних об'єктах торгівлі та тимчасових спорудах, крім закладів ресторанного господарства, на території Любешівської селищної ради виходить за межі наданих відповідачу Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмову провадженні).

Ухвалою суду від 24.04.2019 в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову відмовлено.

20.05.2019 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача позовних вимог позивача не визнав та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що рішення було прийнято в межах повноважень відповідача визначених, зокрема, п.44-1 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з метою обмеження реалізації пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв у визначений рішенням час доби. Стверджує, що рішення було прийнято з дотриманням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», проект регуляторного акту та аналіз регуляторного впливу було опубліковано на офіційному веб-сайті відповідача. Таким чином, порядок та процедура прийняття оскаржуваного рішення також були дотримані органом місцевого самоврядування, а тому, вважає, що підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.

Розгляд справи по суті відповідно до ч.3 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 27.02.2019 Любешівською селищною радою прийнято рішення №2-24/11 «Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових на території Любешівської селищної ради в нічний час».

Вказаним рішенням встановлено заборону продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного), вин столових суб'єктами господарювання на території Любешівської селищної ради (крім закладів ресторанного господарства) з 22:00 до 08:00 щоденно, враховуючи вихідні дні та свята.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Повноваження органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних та тютюнових виробів».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Miсцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з положеннями статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 44-1 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських селищних, міських рад належить: встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-теритоpiальної одиниці.

Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі ї створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Право вживати заходи адміністративного, правового та економічного характеру щодо зменшення споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів передбачено статтею 151 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних та тютюнових виробів».

Статтею 15-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних та тютюнових виробів» передбачено, що обмеження шкідливого впливу споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється шляхом реалізації правових (законодавчих), економічних, медичних та адміністративних заходів, зокрема, створення економічних та правових умов, що сприяють зменшенню споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних та тютюнових виробів» сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Стаття 144 Конституції України встановлює, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що твердження позивача про те, що оскаржуване рішення сесії обмежує режим роботи суб'єктів господарювання, які здійснюють продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових на території об'єднаної територіальної громади є не обґрунтованими, оскільки цим рішенням встановлена заборона в певний проміжок часу саме на продаж слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових, а не встановлено режим роботи торговельних закладів.

В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення є численні звернення громадян об'єднаної територіальної громади щодо порушення громадського порядку та тиші в нічний час у місцях продажу алкогольних напоїв, ріст рівня злочинності (70% злочинів та адміністративних правопорушень на території селищної ради вчинено в нічний час в місцях продажу алкогольних напоїв, в тому числі, неповнолітніми особами), що свідчить про дотримання принципів розумності та пропорційності.

А тому, запроваджуючи обмеження на реалізацію алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території Любешівської селищної ради у період з 22.00 години вечора до 08.00 години ранку щоденно, відповідач діяв в інтересах громади, з метою захисту її членів від протиправних посягань з боку осіб, які перебувають в стані алкогольного сп'яніння, та забезпечення права кожного, хто проживає на території Любешівської селищної ради, на відпочинок у нічний час.

Таким чином, дії органу місцевого самоврядування при прийнятті оскаржуваного рішення узгоджуються з вимогами частини 2 статті 19 Конституції України, якою встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, межах повноважень у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Водночас, суд не бере до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 08.11.2017 по справі № 361/9354/14-а, оскільки вказана постанова була винесена до доповнення частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пунктом 44-1, який регулює спірні правовідносини з 22.03.2018.

Щодо самої процедури прийняття Любешівською селищною радою рішення №2-24/11 від 27.02.2019 «Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових на території Любешівської селищної ради в нічний час», судом встановлено наступне.

Відповідно статті 1 Закону України «Про до засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Абзацом 6 статті 1 вищезгаданого Закону встановлено, що регуляторний oрган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, влади, орган якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних, юридичних осіб, їх об'єднань. Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.

З матеріалів справи вбачається, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта було опубліковано 31.08.2018, проект регуляторного акта, аналіз регуляторного впливу оприлюднені 05.09.2018 на офіційному веб-сайті Любешівської селищної ради за посиланням http://ubeshivska.gromada.org.ua/ з метою одержання зауважень і пропозицій.

Відповідно до вимог частини 6 статті 9 вищезгаданого Закону строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.

Розробником проекту регуляторного акта був встановлений місячний термін для обговорення.

Згідно зі статтею 34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд до сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону.

Постійною комісією Любешівської селищної ради з питань фінансів, бюджету, планування, соціально-економічного розвитку, інвестицій міжнародного співробітництва було надано експертний висновок про те, що регуляторний акт - проект рішення селищної ради «Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових на території Любешівської селищної ради в нічний час» і аналіз його регуляторного впливу відповідають вимогам статей 4 та 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок підготовки пропозицій щодо удосконалення проектів регуляторних актів, які розробляються органами місцевого самоврядування» від 23.09.2014 №634 Любешівською селищною радою 16.11.2018 за №1947/04-04/2-18 скеровано до Державної регуляторної служби України проект оскаржуваного рішення, аналіз регуляторного впливу, експертний висновок, витяг з офіційного сайту про опублікування для проведення аналізу поданих документів на відповідність вимогам статті 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Листом від 27.12.2018 №12519/0/20-18 Державна регуляторна служба України повідомила орган місцевого самоврядування про відсутність пропозицій щодо удосконалення проекту рішення.

В подальшому, як встановлено судом, Любешівською селищною радою 27.02.2019 прийнято рішення №2-24/11 «Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива (крім безалкогольного), вин столових на території Любешівської селищної ради в нічний час». Разом з тим, органом місцевого самоврядування зобов'язано суб'єктів господарювання інформувати покупців про дію такого рішення шляхом розміщення інформаційних табличок.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Любешівською селищною радою дотримано порядок та процедуру прийняття оскаржуваного рішення.

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування прийнятим на законних підставах, у межах повноважень та відповідно до закону, а відтак підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Любешівської селищної ради Любешівського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, відсутні.

Керуючись статтями 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Любешівської селищної ради Любешівського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Любешівська селищна рада Любешівського району Волинської області, адреса: 44201, Волинська область, Любешівський р-н., смт. Любешів, вул. Бондаренка, 90-А.

Суддя Ю.Ю. Сорока