Постанова від 12.06.2019 по справі 643/16818/18

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 643/16818/18

Провадження № 22-ц/818/2088/19

12 червня 2019 року

м.Харків

Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Овсяннікової А.І.

суддів - Коваленко І.П., Сащенко І.С.

за участю секретаря - Чабан А.В.

учасники справи:

позивач Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради

відповідач ОСОБА_1

третя особа Харківська міська рада

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради на рішення Московського районного суду міста Харкова від 04 лютого 2019 року у складі судді Короткого І.П. по цивільній справі № 643/16818/18 за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2018 року Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова.

В обґрунтування позову зазначає, відповідно до декларації від 30 серпня 2016 року про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, ОСОБА_1 є замовником реконструкції нежитлових приміщень першого поверху №13-:-20 в літ. «А-16» під адміністративно-торговельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1 .

На дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництва відповідач не виконав покладеного на нього вимогами чинного законодавства обов'язку щодо укладення договору про пайову участь і не звернувся до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради із заявою з приводу укладення такого договору, кошти до бюджету м. Харкова на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова не сплатив.

Листами від 18 січня 2017 року № 38/0/114 -17 та від 06 березня 2017 року 153/0/114-17 відповідача проінформовано про необхідність звернення до ДЕКМ Харківської міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Відповіді на листи, підписаного договору або протоколу розбіжностей до нього від відповідача, а ні до Департаменту економіки та комунального майна, а ні до Харківської міської ради не надходило.

Просить визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_1 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради в такій редакції.

ДОГОВІР

про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова

м.Харків «__» _________ 201_р.

Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатєєва Михайла Івановича , що діє на підставі Положення про Департамент економіки га комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 року №7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання», з однієї сторони, та ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 ), іменований надалі «Замовник», з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників \ розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне

1.Предмет договору

1.1 Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху №13-:-20 в літ. "А-16" під адміністративно-торговельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1 .

2. Обов'язки сторін

2.1 «Замовник»;

2.1.1. Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу 24170000. рахунок НОМЕР_2 , МФО 899998. код ЄДРПОУ 37999649. банк Казначейство України (ЕАП) . одержувач УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 199838.10 грн.(сто дев'яносто дев'ять тисяч вісімсот тридцять вісім гривень 10 копійок), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.

2.1.2. Сплачує пайовий внесок таким чином: в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом 10 робочих днів з дня укладання даного договору.

2.2«Департамент»:

На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайової о внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.

3.Відповідальність сторін

3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовниками» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовники» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.

4.Час та дія договору

4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання с торонами своїх обов'язків за договором.

5. Зміна та розірвання договору

5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

5.3.Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

5.4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

6. Особливі умови

6.1 3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.

6.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.

6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.

6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права а обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.

6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.

6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.

7. Адреса та реквізити сторін

Від «Департаменту» Від «Замовника»

Заступник міського голови - директор ________

Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_1

________ М.І. Фатєєв ІН

НОМЕР_3 ,, АДРЕСА_2

Додаток до договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова

Розрахунок величини пайової участі при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху №13-:-20 в літ. "А-16" під адміністративно-торговельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1

1.Коефіцієнт відповідно до розміру пайової участі 10% 0,10

2.Загальна площа об'єкту 114,8 кв.м.

3.Загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта 1816710,00 грн.

4.Розмір пайової участі від загальної кошторисної вартості 181671,00 грн

5.Збільшення на 10% розміру пайової участі згідно п. 5.5. Порядку 18167,10 грн.

6.Величина пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова 199838,10 грн.

(усього до сплати коштів пайової участі за договором)

Відповідач ОСОБА_1 та третя особа Харківська міська рада в судове засідання не з'явились.

Рішенням Московського районного суду міста Харкова від 04 лютого 2019 року у задоволенні позову Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради відмовлено.

Рішення мотивовано тим, що позивачем не доведено наявність наміру відповідача щодо забудови земельної ділянки. У декларації від 30 серпня 2016 року про готовність об'єкта до експлуатації зазначається інформація про об'єкт як реконструкція нежитлових приміщень без зміни зовнішньої конфігурації. Вимогами чинного законодавства передбачено обов'язок укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту саме з наміром щодо забудови земельної ділянки як комплексом заходів по розміщенню об'єктів будівництва на земельній ділянці, а не з будівництвом як видом діяльності.

В апеляційній скарзі Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Реконструкція існуючої забудови наряду з новим будівництвом визначається законодавчими положеннями окремим видом забудови територій. Формулюванням "реконструкція існуючої забудови та територій" охоплюються правовідносини здійсненої відповідачем реконструкції, оскільки реконструкція приміщень будівлі передбачає реконструкцію земельної ділянки (території), на якій така будівля розташована. Проведені ОСОБА_1 роботи є саме такими будівельними роботами, за якими Законом передбачена обов'язкова пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить апеляційну скаргу відхилити, рішення суду залишити без зміни.

Законодавство, на яке посилається позивач як на обґрунтування своїх вимог, передбачає пайову участь замовника лише у разі забудови ним земельної ділянки, а не реконструкції вже існуючого приміщення.

Колегія суддів, вислухав суддю - доповідача, пояснення з'явившихся осіб, дослідив матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є замовником реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 13-:-20 літ. «А-16» під адміністративно - торгівельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1 .

30 серпня 2016 року Депармамент державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області зареєстрував декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, подану ОСОБА_1

Відповідно до частини четвертої статті 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства (частина перша статті 14 ЦК України).

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, врегульовані правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні.

Обов'язок замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту передбачений частиною другою статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (частина перша статті 40).

Шуміло І.М. є особою, щодо якої законом встановлено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.

Частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території (стаття 144 Конституції України).

Відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

На виконання вимог наведених норм рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 09 листопада 2011 року № 804 затверджено Порядок, який визначає умови та встановлює процедуру залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі (внеску) у розвитку інфраструктури замовниками будівництва на території м. Харкова (далі Порядок).

Відповідно до пункту 1.3 Порядку замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки в місті Харкові, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, крім випадків, передбачених чинним законодавством України та цим Порядком.

Згідно з частиною третьою статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Пунктом 1.4 Порядку визначено, що залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Відповідно до пункту 2.5 Порядку не пізніше ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію замовник будівництва зобов'язаний звернутися із заявою до департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова. До заяви необхідно додати визначені пунктом 2.6 Порядку документи.

Таким чином, обов'язок звернутись до органу місцевого самоврядування із заявою про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту законом покладено саме на замовника такого будівництва.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 є замовником реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 13-:-20 літ. «А-16» під адміністративно - торгівельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1 відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка була зареєстрована 30 серпня 2016 року.

Порядком пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, крім іншого, також передбачено і механізм залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова в разі ухилення від укладення договору (пункт 5).

Так, згідно з пунктом 5.1 Порядку в разі встановлення факту будівництва та введення об'єкта до експлуатації без укладення договору про пайову участь забудовника у розвитку інфраструктури м. Харкова Департамент економіки та комунального майна у десятиденний строк з дня встановлення такого факту надсилає замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням лист-повідомлення про необхідність укладення відповідного договору.

Пунктом 5.2 Порядку передбачено, що в листі-повідомленні департамент економіки та комунального майна повідомляє про порядок укладення договору про пайову участь, про строк, у який замовник має вжити передбачених Порядком заходів для добровільного укладення договору, та про передбачену цим Порядком і законодавством України відповідальність за ухилення від укладання такого договору.

У разі ухилення замовника від виконання вимог, вказаних у листі-повідомленні щодо укладання договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у добровільному порядку, департамент економіки та комунального майна відповідно до пункту 5.3 Порядку вчиняє такі дії:

1) на підставі наявної інформації та відповідно до цього Порядку проводить розрахунок величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури;

2) готує два примірники договору пайової участі у розвитку інфраструктури з додатками;

3) надсилає підписані два примірники договору з додатками замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням.

Із матеріалів справи вбачається, що 06 березня 2017 року управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради надіслало Шуміло І.М. для розгляду та підписання два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, що свідчить про вчинення департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради передбачених законодавством та Порядком дій, спрямованих на укладення договору.

Пунктом 5.6 Порядку передбачено, що замовник будівництва, який одержав проект договору з додатками, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до чинного законодавства (підписує, якщо юридична особа скріплює печаткою) та повертає один примірник договору з додатками департаменту економіки та комунального майна, або повідомляє департамент про прийняття умов договору (надсилає відповідний лист, факсограму тощо) у двадцятиденний строк після одержання договору.

Замовник будівництва, який після розгляду проекту договору не згоден з якимись його частинами, направляє департаменту економіки та комунального майна протокол розбіжностей (письмові вмотивовані зауваження) до договору, які департамент розглядає протягом двадцяти днів. У цей же строк департамент вживає заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та приймає рішення про зміну договору (пункт 5.7 Порядку).

ОСОБА_1 договір не підписав. Своїм правом щодо направлення до департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради відповідного протоколу розбіжностей або письмових мотивованих зауважень до договору не скористався.

Таким чином, договір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури між позивачем та відповідачем як до початку будівництва, так і після його закінчення всупереч вимогам закону не укладено.

Щодо посилання відповідача про те, що пайова участь виникає виключно в разі забудови земельної ділянки, а реконструкція, яку провів відповідач, стосувалася виключно існуючого приміщення , без забудови земельної ділянки в межах внутрішнього переобладнання та зміни цільового використання приміщень, - не відповідає вимогам закону, оскільки участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту, в силу вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", є обов'язковою для відповідача, як замовника будівництва у відповідному населеному пункті, а тому це обумовлює право відповідного органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання обов'язку щодо пайової участі, в тому числі в судовому порядку.

Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених ч. 4 цієї статті.

Згідно статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовником будівництва є фізична або юридична особа, що має намір забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому порядку відповідну заяву.

Територія - частина земної поверхні з повітряним простором та розташованими під нею надрами у визначених межах (кордонах), що має певне географічне положення, природні та створені в результаті діяльності людей умови і ресурси.

За змістом статей 2, 10 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», статей 4, 9 Закону «Про архітектурну діяльність» під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови.

Тобто, реконструкція існуючої забудови та територій, на ряду з новим будівництвом об'єктів, визначається вказаним законодавчим положенням окремим видом забудови територій.

ОСОБА_1 є замовником реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 13-:-20 літ. «А-16» під адміністративно - торгівельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1 .

Отже, реконструкція охоплюється законодавчим визначенням забудови, а виходячи із наведених положень законодавства, відповідач, який здійснив реконструкцію частини існуючої забудови, є замовником будівництва.

Таким чином, виходячи з тлумачення вказаних норм, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачений обов'язок замовника, який має намір щодо реконструкції існуючої забудови та територій укласти договір про участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.

При цьому, наведеним формулюванням "реконструкція існуючої забудови та територій" охоплюються правовідносини здійсненої відповідачем реконструкції, оскільки реконструкція будівлі або її частини передбачає реконструкцію земельної ділянки (території), на якій така будівля розташована.

До того ж, частиною 4 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено вичерпний перелік об'єктів, у разі будівництва яких замовник не залучається до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту:

1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;

3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;

4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;

5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;

6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;

7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;

8) об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;

9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);

10) об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.

Також п. 1.7. Порядку встановлено, що до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова не залучаються замовники у разі здійснення:

- будівництва об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

- будівництва будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;

- будівництва будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;

- будівництва індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;

- будівництва об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;

- будівництва об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;

- будівництва об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;

- будівництва об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);

- будівництва об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.

- будівництва об'єктів на територіях діючих промислових підприємств, якщо після введення їх до експлуатації не збільшується навантаження на інженерну та соціальну інфраструктуру міста;

- реконструкції квартир у багатоквартирних житлових будинках чи одноквартирних житлових будинках (прибудова, надбудова, об'єднання тощо), якщо після проведення будівельних робіт загальна площа квартири не перевищує 300 кв. м, фізичними особами;

- будівництва індивідуальних гаражів фізичними особами.

Проведені відповідачем у спірних правовідносинах роботи до вищевказаного переліку не належать.

Судова колегія враховує те, що участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є обов'язковою для замовника будівництва у відповідному населеному пункті, тому це зумовлює право відповідного органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання обов'язку щодо пайової участі, в тому числі в судовому порядку.

Загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину) визначені у статтях 3, 6, 203, 626, 627 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Правочин між фізичною і юридичною особою належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених частиною 1 статті 206 цього Кодексу.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх умов договору. Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642-643 ЦК України(пункт 2 частини 1 статті 208, частина 1 статті 638 ЦК України).

Частина 1 статті 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Цивільний кодекс України визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Зазначені положення узгоджуються з нормами частини 1 статті 203, частини 1 статті 215 ЦК України, відповідно до яких підставою недійсності правочинів є суперечність їх актам цивільного законодавства.

Аналіз частини 3 статті 6, частини 1 статті 630 ЦК України, Закону № 3038-У1, рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 09 листопада 2011 року № 804 свідчить, що умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Частиною першою статті 648 ЦК України передбачено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Частиною дев'ятою статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено істотні умови договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, якими є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін.

Крім того, невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до частини п'ятої статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Запропонований позивачем договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова відповідає типовому договору, тому укладення договору є обов'язком замовника.

За таких обставин рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового про задоволення позовних вимог Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Судові витрати підлягають перерозподілу згідно ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374 ч.1 п.2,376, 381-384 ЦПК України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради - задовольнити.

Рішення Московського районного суду міста Харкова від 04 лютого 2019 року - скасувати.

Ухвалити нове рішення.

Позовні вимоги позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова- задовольнити.

Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Харкова між ОСОБА_1 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради в такій редакції.

ДОГОВІР

про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова

м.Харків «__» _________ 201_р.

Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатєєва Михайла Івановича , що діє на підставі Положення про Департамент економіки га комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання», з однієї сторони, та ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 ), іменований надалі «Замовник», з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників \ розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.

1.Предмет договору

1.1 Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху №13-:-20 в літ. "А-16" під адміністративно-торговельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1

2. Обов'язки сторін

2.1 «Замовник»;

2.1.1. Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу 24170000. рахунок НОМЕР_2 , МФО 899998. код ЄДРПОУ 37999649. банк Казначейство України (ЕАП) . одержувач УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 199838.10 грн.(сто дев'яносто дев'ять тисяч вісімсот тридцять вісім гривень 10 копійок), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.

2.1.2. Сплачує пайовий внесок таким чином: в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом 10 робочих днів з дня укладання даного договору.

2.2«Департамент»:

На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайової о внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.

3.Відповідальність сторін

3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовниками» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовники» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.

4.Час та дія договору

4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання с торонами своїх обов'язків за договором.

5. Зміна та розірвання договору

5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

5.3.Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

5.4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду

6. Особливі умови

6.1 3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.

6.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.

6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.

6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права а обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.

6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.

6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.

7. Адреса та реквізити сторін

Від «Департаменту» Від «Замовника»

Заступник міського голови - директор ________

Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_1

________ М.І. Фатєєв ІН

НОМЕР_3 ,, АДРЕСА_2

Додаток до договору про пайову участь у розвитку

інфраструктури м. Харкова

Розрахунок величини пайової участі при реконструкції нежитлових приміщень першого поверху №13-:-20 в літ. "А-16" під адміністративно-торговельні приміщення з улаштуванням окремої вхідної групи по АДРЕСА_1 .

1.Коефіцієнт відповідно до розміру пайової участі 10% 0,10

2.Загальна площа об'єкту 114,8 кв.м.

3.Загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта 1816710,00 грн.

4.Розмір пайової участі від загальної кошторисної вартості 181671,00 грн

5.Збільшення на 10% розміру пайової участі згідно п. 5.5. Порядку 18167,10 грн.

6.Величина пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова

(усього до сплати коштів пайової участі за договором) 199838,10 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_4 , виданий 18 червня 2003 року Московським РВ ХМУ УМВС України в Харківській обл., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834. платіжні реквізити для перерахування коштів: реєстр, рахунок НОМЕР_6 , Банк ГУ ДКСУ у Харківській області. МФО банку: 851011) судовий збір у сумі 4405 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 червня 2019 року

Головуючий - А.І. Овсяннікова

Судді: І.П. Коваленко

І.С. Сащенко