19 червня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1462/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ, відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправними дій щодо відмови позивачу в зарахуванні до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах на підставі цього закону; 2) зобов'язати зарахувати позивачу до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», та призначити і виплачувати позивачу пенсію відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту його звернення за призначенням такої пенсії.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, а також зазначено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 12.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 20.02.2019 відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 необхідних 10 років пільгового стажу. Періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» відповідачем не зараховано до пільгового страхового стажу позивача, у зв'язку з відсутністю даних про сплату стразових внесків підприємством.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки із довідок про доходи, виданих ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» № 246, 247, 245 від 26.03.2019 вбачається, що позивач працював на зазначеному підприємстві гірником підземним, отримував заробітну плату, з якої в повному об'ємі проведено вирахування страхових внесків за період грудня 2010 року, а також за період з 01.06.2015 по 31.04.2016.
Так само, відповідно до довідок № 222/7.2 4/01-19 від 10.04.2019, № 221/7.2.4/01-19 від 10.042019, виданих ВП «Шахта «Бужанська ДП «Волиньвугілля» за періоди роботи з 01.01.2017 по 28.02.2019 підприємством виплачено позивачу заробітну плату, з якої в повному об'ємі проведено відрахування та сплату страхових внесків (ЄСВ). Факт незарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу у періоди, які зазначені відповідачем, до пільгового страхового стажу для призначення пенсії ОСОБА_1
На підставі вищенаведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
05.06.2019 від відповідача до суду надійшов відзив на позов. Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ вважає позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставним та таким, що не підлягають задоволенню, оскільки період роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2017 по 31.12.2018 не зараховано до страхового та пільгового стажу у зв'язку з несплатою роботодавцем за позивача єдиного соціального внеску, у зв'язку з чим підстави для призначення пільгової пенсії відсутні. Щодо інших періодів відповідачем не надано пояснень.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подали, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 12.02.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ рішенням від 20.02.2019 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 необхідних 10 років пільгового стажу. Пільговий стаж на посаді, який передбачений Списком №1 позивача становить 7 років 8 місяців 22 дні, загальний страховий стаж відповідно складає 16 років 3 місяці 23 дні. Підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах згідно статті 114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу.
З копій трудової книжки ОСОБА_1 серії УКР № 2595652 та довідок ДП «Шахта №1 «Нововолинська» від 26.03.2019 №№ 245, 246, 247 про доходи слідує, що позивач в період роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» працював гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, що передбачено Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1956 № 461, а також згідно довідок ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 10.004.2019 №№ 221/7.2.4/01-19, 222/7.2.4/01-19, 223/7.2.4/01-19 про доходи слідує, що позивач працює на ВП «Шахта «Бужанська» з 01.01.2017 по 31.03.2019 гірником підземним 3 розряду (до 09.03.2017 - гірником підземним 2 розряду), що передбачено Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1956 № 461.
Згідно з наказом «Про результати проведення атестації робочих місць на ВП «Шахта «Бужанська» № 24 від 26.01.2015 посада гірника підземного віднесена до переліку робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначено пенсійне забезпечення, передбачене Списком № 1.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV, застосовується з 01.10.2017).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17), оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Як слідує з рішення відповідача від 20.02.2019, останній відмовляючи позивачу в зарахуванні до страхового стажу для призначення пенсії періодів роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» виходив з того, що останніми не сплачено страхові внески за вказаний період.
З такими твердженнями суд не погоджується, враховуючи наступне.
З матеріалів справи слідує, що позивачу з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, а з 01.01.2017 по 31.01.2019 - на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу
Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періодів його роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди його роботи та відмовляти в призначенні позивачу пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 року в справі №803/829/18.
Разом з тим, судом також встановлено, що позивач із заявою про призначення пенсії звернувся до відповідача 12.02.2019 року, тобто у віці 50 років, загальний стаж останнього з врахуванням періодів роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», як встановлено судом, становить більше 25 років, більше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином, з врахуванням вимог статті 114 Закону №1058 позивач, має право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
Відтак, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в зарахуванні до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах на підставі цього закону; зобов'язання зарахувати позивачу до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», та призначити і виплачувати позивачу пенсію відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту його звернення за призначенням такої пенсії.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, необхідно стягнути на користь позивача всі здійснені ним і документально підтверджені судові витрати в сумі 768,40 грн. на підставі квитанції № 62 від 18.04.2019 (а. с. 2) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах на підставі цього закону.
Зобов'язати Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ВП «Шахта № 1 «Нововолинська», та з 01.01.2017 по 31.01.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», та призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту його звернення за призначенням такої пенсії.
Стягнути з Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45407, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 40442724) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, паспорт громадянина України НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф. А. Волдінер