Рішення від 03.06.2019 по справі 518/368/17

Миколаївський районний суд Одеської області

Справа№ 518/368/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2019 року Миколаївський районний суд Одеської області

у складі: головуючого - судді Парій І.О.,

з участю: секретаря - Товт Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Миколаївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області, треті особи: Ширяївська районна державна адміністрація Одеської області, відділ Держгеокадастру в Ширяївському районі Одеської області та Головне управління Держгеокадасту в Одеській області про припинення колективної власності на землю та визнання державного акту на право колективної власності таким, що втратив чинність.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області, треті особи: Ширяївська районна державна адміністрація Одеської області, відділ Держгеокадастру в Ширяївському районі Одеської області та Головне управління Держгеокадасту в Одеській області про припинення колективної власності на землю, площею 2,00 га зазначену у Державному акті на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №10 від 15.01.1996 року виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Україна», розташовану на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області (за межами населеного пункту). Визнати таким, що втратив чинність державний акт на право колективної власності на землю серії ОД зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 10 від 15.01.1996 року виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Україна», розташовану на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 вмотивував тим, що він 13 вересня 2011 року звернувся до голови Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області з заявою про надання земельної ділянки площею 2,00 га безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, із земель запасу, на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області. Розпорядженням голови Ширяївської районної державної адміністрації № 444 від 06.10.2011 року йому надано було дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області. Виробничо-комерційною фірмою «СТЕЛХЕН» розроблений проект із землеустрою щодо відведення йому зазначеної земельної ділянки. Розроблений проект відділом Держземагенством у Ширяївському районі був погоджений. Але, оформити належним чином право власності на земельну ділянку, площею 2,00 га він не може, оскільки вищезазначена земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення колишньої колективної власності колишнього КСП «Україна». Наявність зазначеного державного акту перешкоджає реалізувати йому своє право на отримання земельної ділянки площею 2,00 га..

Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву в якій просить суд розглянути справу в його відсутності, позовні вимоги підтримав (а.с.83).

Представник Ширяївської селищної ради Одеської області у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву в якій просить суд розглянути справу в його відсутності (53, 64, 97).

Представник Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області у судове засідання не з'явився, надав суду письмові пояснення в яких зазначає, що право колективної власності здійснюють загальні збори співвласників земельних часток (паїв), членів підприємства, збори уповноважених, або створений ними орган управління підприємства, якому передано окремі функції по господарському управлінню колективним майном. Державний акт на право колективної власності на землю, виданий КСП «Україна» 15.01.1996 року є чинним, оскільки відповідного рішення щодо долі не розпайованої частини землі не прийнято загальними зборами власників земельних часток (паїв) колишнього КСП «Україна» чи зборами уповноважених або створеного ним органу управління, якому передано функції по господарському управлінню колективним майном. Жодного рішення загальних зборів членів колишнього КСП «Україна», щодо розпорядження землями колективної власності на час розгляду справи не прийнято. Скасування Держаного акту на право колективної власності на землю буде порушувати права інших співвласників земельних часток (паїв), в зв'язку з чим просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог (а.с.78-81).

Представник третьої особи - відділу Держгеокадастру в Ширяївському районні Одеської області у судове засідання не з'явився.

Представник третьої особи - Головного Управління Держгеокадастру в Одеській області у судове засідання не з'явився.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

13 вересня 2011 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до голови Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2,00 га на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області.

Розпорядженням голови Ширяївської районної державної адміністрації № 444 від 06.10.2011 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області (а.с.13).

13 січня 2012 року виробничо-комерційною фірмою «СТЕЛХЕН» був розроблений проект із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки (а.с.7-8).

Відповідно до висновку відділу Держземагенства у Ширяївському районі №26 від 03.04.2013 року розроблений проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Ширяївської селищної ради (за межами населеного пункту) Ширяївського району Одеської області був погоджений (а.с.14-15).

Оформити належним чином право власності на земельну ділянку, площею 2,00 га ОСОБА_1 не може, оскільки вищезазначена земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення колишньої колективної власності колишнього КСП «Україна».

Відповідно до ч.3. ст.78 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно з ч.1 ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно ч.1 ст. 374 ЦК України субєктами права власності на землю (земельну ділянку) є фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.

Відповідно до ст. 378 ЦК України право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.

Згідно ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч.1 ст.393 ЦК України, передбачено, що правовий акт органу державної влади, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Розділом II «Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року №5308-VI врегульовано, що з дня набрання чинності цим Законом (з 1 січня 2013 року) землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.

Тобто, законодавець чітко визначив форми власності: державна, комунальна та приватна. Форма ж власності як "колективна" та поняття "землі колективної власності" відсутні в чинному законодавстві.

Відповідно до ч.4 ст.91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження», у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Згідно п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2013 року № 1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду державної реєстрації прав, проведеної до 01.01.2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент такої реєстрації, записів про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 01.01.2013 року, за відсутності державної реєстрації таких прав у Державному реєстрі прав державний реєстратор переносить до Державного реєстру прав записи про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, та вносить запис про скасування державної реєстрації прав.

Стаття 126 Земельного Кодексу України викладена в новій редакції, відповідно до якої право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно являє собою офіційне визнання та підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно п.п. 49-61 Порядку ведення Державного земельного кадастру, запис у Поземельній книзі скасовується Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.

У відповідності до ст. 121 Земельного Кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Отже, відповідно до ст. 121 Земельного Кодексу України ОСОБА_1 має право на безоплатну передачу земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі двох гектарів на одну особу.

Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне припинити право колективної власності на землю, площею 2,00 га зазначену у Державному акті на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №10 від 15.01.1996 року виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Україна», розташовану на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області ( за межами населеного пункту). Визнати таким, що втратив чинність державний акт на право колективної власності на землю серії ОД зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 10 від 15.01.1996 року виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Україна», розташовану на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області.

Керуючись ст.ст. 12, 19, 77, 81, 258, 259, 263,265, 268 ЦПК України , суд-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області, треті особи: Ширяївська районна державна адміністрація Одеської області, відділ Держгеокадастру в Ширяївському районі Одеської області та Головне управління Держгеокадасту в Одеській області про припинення колективної власності на землю та визнання державного акту на право колективної власності таким що втратив чинність - задовольнити.

Припинити право колективної власності на землю, площею 2,00 га зазначену у Державному акті на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №10 від 15.01.1996 року виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Україна», розташовану на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області ( за межами населеного пункту).

Визнати таким, що втратив чинність державний акт на право колективної власності на землю серії ОД зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 10 від 15.01.1996 року виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Україна», розташовану на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його отримання.

У відповідності до ч.1 ст.273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: І.О.Парій