Рішення від 11.06.2019 по справі 480/784/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2019 р. Справа № 480/784/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням 5%, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Законів України «Про Національну поліцію», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» у розмірі 55% грошового утримання, та сплатити різницю пенсійного забезпечення з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що в 2008 році він був звільнений з органів внутрішніх справ згідно з «Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України» за пунктом 64 «б» (через хворобу) на підставі свідоцтва про хворобу. З 2008 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ у розмірі 50% грошового забезпечення. Зазначає, що у 2015 році набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», тобто з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських. У зв'язку з викладеним, позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, оскільки його пенсія повинна складати 55% грошового забезпечення, так як він був звільнений через хворобу.

Ухвалою суду від 15.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

В той же час, з метою забезпечення повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи, ухвалою суду від 08.04.2019 вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, надіслав на адресу суду відзив, у якому зазначив, що вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки будь-яких змін в грошовому забезпеченні позивача не відбулося. Окрім того відповідач зазначає, що позивач був звільнений у запас, а тому, відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) його пенсія має складати 50 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 46).

Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 60, 61). У передостанньому судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до наказу начальника УМВС України в Сумській області №80 о/с від 20.06.2008 позивач був звільнений з органів внутрішніх справ, згідно з «Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України» за пунктом 64 «б» (через хворобу) на підставі свідоцтва про хворобу від 16.05.2008 №165 (а.с. 17,18-19).

З 21.06.2008 позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ у розмірі 50% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за пенсійною справою №1803000943 (МВС) від 21.06.2008 (а.с. 20).

18.02.2019 позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням додаткових 5%, встановивши основний розмір пенсії 55% грошового утримання, відповідно до вимог чинних Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про Національну поліцію», «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та сплатити різницю пенсійного забезпечення з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016.

У вказаній заяві позивач зазначає, що з 29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон №900-VIII від 23.12.2015), тобто з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських. Зокрема, п.15 Прикінцевих положень (абзац 2, згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб». На момент існування Закону України «Про міліцію», згідно статті 18, звільнення з ОВС здійснювалося відповідно до «Положення про походження служби рядовим і начальницьким складом ОВС», зокрема і ст. 64 п. б «через хворобу». На сьогодні Закон України «Про Національну поліцію» «звільняє» поліцейських відповідно до ст.77, зокрема п.2 «через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції. Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон України №2262-XII) регулюються розміри пенсій за вислугою років. Зокрема, пунктом «а» визначається додаткових 5% до пенсії пенсіонерам по хворобі (а.с. 21-22).

Позивач зазначає, що в його пенсійній справі є витяг з наказу від 20.06.2008 №80 о/с про його звільнення через хворобу, а отже, з 01.01.2016, як вважає позивач, він набув право на додаткові 5% до пенсії через непридатність до служби за станом здоров'я.

Листом від 01.03.2019 №291/Д-11 відповідач повідомив позивача про те, що розрахунок розміру пенсії позивача здійснений виходячи із 50% від суми грошового забезпечення враховуючи 20 років вислуги та підставу звільнення “у запас” згідно з п. “б” ст. 64 через хворобу, а підстави для обчислення пенсії виходячи із 55% від грошового забезпечення, як для звільнених у відставку, відсутні (а.с. 23).

Позивач не погоджуючись з наданою відповіддю звернувся до суду.

Суд, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, свою позицію обґрунтовує наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.

Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45 (далі - Порядок).

Порядком передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи (органи Міністерства оборони) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Відповідно до положень Порядку головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно Порядку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Особам із числа військовослужбовців внутрішніх справ довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія за вислугу років позивачу призначена з 21.06.2008 на підставі документів, наданих Міністерством внутрішніх справ України в Сумській області.

Відповідно до наданих документів позивач звільнений зі служби у запас згідно з п. 64 “б” "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України", через хворобу.

На день звільнення зі служби загальна вислуга років для обчислення пенсії складала 20 років 04 місяці 01 день. Пенсію за вислугу років позивачу призначено згідно з п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яким передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та мають вислугу 20 років і більше, пенсії за вислугу років призначаються у розмірі: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що позивач, обґрунтовуючи свої вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії, фактично вказує як підставу для вказаного перерахунку, набранням чинності Закону України №900- VIII від 23.12.2015, відповідно до п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого зазначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

У зв'язку з чим, позивач вважає, що на нього має поширюватись п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у новій редакції, а саме: пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) - звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".

Суд зазначає, що відповідно до вищевказаних норм, які регулюють спірні правовідносини, наведені позивачем обставини не можуть бути підставою для здійснення перерахунку пенсії, оскільки фактично не відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення позивача. Окрім того, суд звертає увагу на те, що позивач не був звільнений на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".

Окремо суд зазначає, що предметом розгляду даної справи є підстави для здійснення саме перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, вимог щодо визнання протиправними дії або рішень пов'язаних з призначенням пенсії позивачу, останній не заявляв.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, питання щодо повернення йому судових витрат у вигляді сплаченого судового збору судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 18 червня 2019 року.

Суддя С.М. Глазько