Рішення від 18.06.2019 по справі 400/2591/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2019 р. № 400/2591/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню "Миколаївгаз", вул.Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003

до відповідача:Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Іноземцевої Юлії Анатоліївни, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправним та скасування рішення про відмову від 27.09.2018 року № 43221014, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Миколаївгаз» (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Іноземцевої Юлії Анатоліївни № 43221014 від 27.09.2018 року про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він державному реєстратору було повідомлено відповідача про закриття відокремленого підрозділу при поданні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та надав копії відповідних документів, а також всі необхідні документи відповідно до п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державний реєстратор не прийняв до уваги документи та прийняв противоправне рішення.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому вказав на те, що відповідно до п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, державна реєстрація права власності у зв'язку з передачею у власність фізичним та юридичним особам майна, здійснюється у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи. Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів. Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відсутня будь-яка інформація щодо юридичної особи "Новоодеська експлуатація газового господарства", код ЄДРПОУ 24791970, що не дає змоги встановити факт припинення юридичної особи. Також, виявлено наявність розбіжностей між поданими на державну реєстрацію прав документами, стосовно адреси нерухомого майна, що не дає змоги встановити яке саме нерухоме майно передається у власність правонабувачу.

Представник позивача та відповідач надали суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, матеріали, що містяться у справі, суд встановив таке.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Миколаївгаз» звернулось до державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Іноземцевої Ю.А., з заявою про реєстрацію права власності на магазин, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

27.09.2018 року відповідачем прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та і обтяжень № 43221014, оскільки згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відсутня будь - яка інформація щодо юридичної особи «Новоодеська експлуатація газового господарства», що не дає змоги встановити факт припинення юридичної особи, а також виявлено наявність розбіжностей між поданими на державну реєстрацію прав та документами, стосовно адреси нерухомого майна, адже поданий витяг з рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Новоодеського району № 83 від 12.09.2018 року підтверджує надання поштової адреси, що не є підтвердженням надання адреси об'єкту нерухомого майна.

Приймаючи рішення у справі та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу 1 п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-VI (далі - Закон України № 1952), обов'язок державного реєстратора під час розгляду заяви про реєстрацію прав встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону України № 1952, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав, про відмову в державній реєстрації прав, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Пунктом 49 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що для державної реєстрації права власності у зв'язку з передачею у власність фізичним та юридичним особам майна у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи подаються:

1) документ, що посвідчує право власності юридичної особи на майно, що передається у власність фізичним та юридичним особам (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);

2) ліквідаційний баланс, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, та письмова заява таких осіб, яким передано нерухоме майно юридичної особи, що припиняється, про розподіл між ними такого майна або рішення відповідного органу про подальше використання зазначеного майна (у разі ліквідації юридичної особи);

3) передавальний акт, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття, приєднання або перетворення юридичної особи (у разі злиття, приєднання або перетворення юридичної особи);

4) розподільний баланс, затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про поділ юридичної особи або виділ з неї нової юридичної особи (у разі поділу юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи).

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України № 1952, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;

12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування (пункт 23 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень).

Тобто при винесенні рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, відповідач повинен був зазначити чіткий перелік обставин, що стали підставою для його прийняття з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

З матеріалів справи та додатків до неї вбачається, що позивачем надано всі необхідні документи, які передбачені законодавством для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, громадських формувань», у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

На виконання наведеної норми, позивач звернувся до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції у Миколаївській області, із повідомленням про закриття відокремленого підрозділу, відповідно до якого, у зв'язку прийняттям Наглядовою радою ПАТ «Миколаївгаз» рішення оформленого протоколом № 10/11-2014 від 10.11.2014 про закриття відокремленого підрозділу Новоодеське управління експлуатації газового господарства (код ЄДРПОУ 24791970).

На підставі наведеного повідомлення, державним реєстратором, 14.11.2014 року внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про закриття відокремленого підрозділу юридичної особи (арк. спр. 26)

Отже позивач виконав покладений на нього обов'язок, а також повідомив відповідача про закриття відокремленого підрозділу при поданні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 20.09.2018 року та надав копії відповідних документів.

Стосовно тверджень відповідача про розбіжність в документах щодо адреси об'єкта реєстрації, суд зазначає про таке.

Новоодеським районним споживчим товариством та Новоодеською експлуатацією газового господарства 28.04.2018 року було укладено договір купівлі - продажу № 2-24, який зареєстровано Вознесенським бюро технічної інвентаризації за реєстровим номером 17.

15.11.2011 року Районним комунальним підприємством «Новоодеське районне бюро технічної інвентаризації» виготовлено технічний паспорт на магазин, який знаходиться за адресою: м. Нова Одеса, вул. Торгова, 2-Г. Відповідно до Рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради № 83 від 12.09.2018 року встановлено поштову адресу - магазину № 8, м. Нова Одеса, вул. Торгова, 2-Г.

Крім цього відповідно довідки РКП «Новоодеське районне бюро технічного інвентаризації» за вих. № 220 від 13.09.2018 року, станом на 31.12.2012 року відповідно до даних РКП «Новоодеське районне бюро технічного інвентаризації» магазин № 8, який розташований за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано за Новоодеською експлуатацією газового господарства на підставі договору купівлі - продажу від 14.04.1998 року оформленого універсальною товарною біржою Віктон - Т № 2-24.

Отже враховуючи викладене, в процесі здійснення права власності позивачем, адреса майна придбаного за договором договір купівлі - продажу № 2-24 змінилась, про що було повідомлено Відповідача шляхом надання копії технічного паспорту на магазин, копії витягу з Рішення № 83 від 12.09.2018 року, копії довідки № 220 від 13.09.2018 року. Натомість Відповідач при прийняті рішення ці данні до уваги не взяв.

З аналізу вищевказаних норм законодавства у відповідача не було підстав для відмови у державній реєстрації прав, у зв'язку з тим, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відсутня інформація щодо юридичної особи «Новоодеська експлуатація газового господарства», а також виявлено наявність розбіжностей між поданими документами, стосовно адреси нерухомого майна.

У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню "Миколаївгаз" (вул.Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 05410263) до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Іноземцевої Юлії Анатоліївни (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 41210422) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Іноземцевої Юлії Анатоліївни № 43221014 від 27.09.2018 про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

3. Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню "Миколаївгаз" від 20.09.2018 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 41210422) на користь Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню "Миколаївгаз" (вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003 ідентифікаційний код 05410263) судові витрати в розмірі 1762,00 грн. сплачені за квитанцією № 9221 від 19.10.2018 року.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Мельник