справа№813/4017/17
про повернення заяви, клопотання, заперечення без розгляду
13 червня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання позивача про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу, відшкодування моральної шкоди,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України з позовними вимогами: визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 за листопад 2017року, в частині зняття 20% із суми премії та повернути позивачу незаконно зняті кошти в сумі 20% премії; стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду в сумі 25000,00грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2017 року відкрито провадження у справі.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року позов задоволено частково - визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 07.11.2017 №929 «Про преміювання військовослужбовців військової частини за їх особистий внесок у загальні результати служби та виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань військовослужбовцям за підсумками роботи у жовтні 2017 року» в частині виплати у зменшеному розмірі 80% максимальної суми премії фельдшеру-рятувальнику прапорщику ОСОБА_1 ; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України нарахувати та виплатити недоплачену премію у розмірі 20% максимальної суми премії за жовтень 2017року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивачем та відповідачем було подано апеляційні скарги.
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України повернуто скаржнику.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2017 року скасовано та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2018 року, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права і порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернулася з касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, у якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити у силі постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2018 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.
Ухвалою суду від 22 квітня 2019 року адміністративну справу прийнято до провадження.
12 червня 2019 року на електронну адресу суду надіслано клопотання позивача та її представника про залишення позову без розгляду. Вказане клопотання подано без дотримання його форми, визначеної частиною другою статті 160 та пункту 15 Розділу Перехідні положення КАС України, не підписане за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Тобто на адресу суду надійшла копія документа без засвідчення його ЕЦП у визначеному законодавством порядку, і відповідно встановити автентичність ЕЦП та перевірити його не можливо.
Відносини, які виникають у разі застосування ЕЦП та електронного документообігу, врегульовані Законом України «Про електронні довірчі послуги» від 5 жовтня 2017 року (набрав законної сили 07.11.2018 року) та Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22 травня 2003 року № 851-IV та іншими підзаконними нормативно-правовими актами.
Положення закону надають ЕЦП статус аналогу власноручного підпису, створюють правову основу для застосування ЕЦП і здійснення юридично значущих дій шляхом електронного документообігу. Тобто, електронний підпис:- засвідчує, що підписаний документ надходить від особи, яка його підписала;- є гарантією того, що підписаний документ не зазнав корегування з боку третіх осіб;- позбавляє особу, яка підписала документ, можливості відмовитися від зобов'язань, викладених у цьому документі.
Електронний цифровий підпис може використовуватись фізичними та юридичними особами - суб'єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
Накладання електронного цифрового підпису (підписування)- це операція, яка здійснюється відправником (підписувачем) документу із використанням його таємного ключа. При виконанні цієї операції на вхід відповідної програми подаються дані, які треба підписати, та таємний ключ підписувача. Програма створює із даних за допомогою таємного ключа унікальний блок даних фіксованого розміру (власне ЕЦП), який може бути справжнім тільки для цього таємного ключа та саме для цих вхідних даних. Тобто, ЕЦП - це своєрідний «цифровий відбиток таємного ключа і документа».
У подальшому ЕЦП, як правило, додається до вхідного документа (або розміщується в окремому полі документу) і така комбінація даних (документ + ЕЦП) утворює захищений електронний документ.
При підписанні документу внутрішнім підписом на ПК залишається оригінал документу і створюється новий документ, підписаний ЕЦП, з назвою, аналогічною початковому, і розширенням «.p7s».
Відповідно до п.п. 2.2.7 та 2.2.18 Інструкції з діловодства в адміністративних судах, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України № 174 від 17.12.2013 надсилання офіційного листа електронною поштою здійснюється за умови реєстрації документа та запису вихідного реєстраційного номера і дати документа у файл, що відповідає конкретному документу. Електронний лист є офіційним, якщо містить вкладення з текстом офіційного документа у вигляді файлу, скріпленого електронним цифровим підписом. Для підтвердження офіційного статусу документів, отриманих електронною поштою, не скріплених електронно-цифровим підписом, або отриманих каналами факсимільного зв'язку, повинні бути надані (надіслані) їх оригінали. До підтвердження оригіналами такі документи мають статус інформаційних.
Згідно з частиною десятою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.
Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" (частина перша статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Таким чином, надіслане позивачем та її представником електронною поштою на офіційну електронну адресу суду клопотання має статус інформаційний, оскільки не скріплене електронним цифровим підписом у визначеному законодавством порядку.
Відповідно до ч.2 ст.166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Обов'язкова письмова форма заяви про залишення позову без розгляду визначена п.5 ч.1 ст.240 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що дану заяву слід повернути заявнику без розгляду.
Керуючись ст.ст. 167, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, -
Клопотання позивача про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу, відшкодування моральної шкоди - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повне судове рішення складено 18.06.2019 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна