Ухвала від 18.06.2019 по справі 360/2491/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

18 червня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/2491/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (92900, Луганська обл., м. Кремінна, вул. Побєди, 1А) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12 червня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), у якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області щодо ненарахування та не виплати ОСОБА_1 , допомоги одинокій матері з 01.08.2014 по 31.12.2017 на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язати управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , допомоги одинокій матері з 01.08.2014 по 31.12.2017 на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області щодо ненарахування та не виплати ОСОБА_1 , державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2014 по 28.02.2018, в тому числі доплати до вищезазначеного розміру допомоги з 01.04.2015;

- зобов'язати управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2014 по 28.02.2018, в тому числі доплати до вищезазначеного розміру допомоги з 01.04.2015.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач разом із дітьми з січня 2018 року перебуває на обліку як внутрішньо переміщені особи в управлінні соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області.

19 січня 2018 року позивач звернулася до управління соціального захисту населення із заявою та документами для призначення допомоги одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та як малозабезпеченій сім'ї. Також, з січня 2018 року позивач неодноразово зверталася до різних державних органів щодо виплати заборгованості з серпня 2014 року по грудень 2017 року як одинокій матері на двох дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та як малозабезпеченій сім'ї з вересня 2014 року по 28 лютого 2018 року з трьома неповнолітніми дітьми.

Відповідно до відповіді УСЗН Кремінської районної державної адміністрації №765 від 20.02.2018, 31.01.2018 відбулося засідання районної комісії з питань призначення (відновлення)соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на якій було розглянуто заяву ОСОБА_1 та прийнято рішення про призначення соціальних виплат з місяця звернення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та згідно п. 54 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751. Призначення державних допомог сім'ям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250. Відповідно до пункту 54 вищевказаного Порядку у разі зміни місця проживання одержувача державної допомоги сім'ям з дітьми виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання або відбування покарання з місяця звернення. Відповідно до п. 8 Порядку призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Будь яких інших положень щодо повернення невиплачених сум допомоги сім'ям з дітьми та малозабезпеченим сім'ям чинним законодавством не передбачено. Отже, з огляду на вищезазначене повернути кошти ОСОБА_1 з 2014 року неможливо.

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики № 91-455-18/ВР від 18.04.2018, заявниці призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на двох дітей (2010 р.н. на 2013 р.н.) у розмірі 1 602, 00 грн - з 01.01.2018 по 30.06.2018, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5 146,12 - із 01.03.2018 по 31.08.2018.

В усіх подальших відповідях зазначалося, що для повернення коштів одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям з 2014 року не має законних підстав. Відповідно до листа відповідача № 1801 від 26.04.2019, будь-яка інформація щодо рішень про припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на 2 дітей одинокій матері з серпня 2014 року по грудень 2017 року в особовій справі отримувача допомоги відсутня.

Позивач вважає, що відповідач відмовляючи у виплаті допомоги одинокій матері та допомоги малозабезпеченій сім'ї, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань соціального захисту, а тому звернулася до суду для захисту своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Разом із позовною заявою позивач надала заяво про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якої зазначила, що жодних рішень щодо відмови у виплаті заборгованості з допомоги як одинокій матері та як малозабезпеченій сім'ї управлінням соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації не приймались. Крім того, позивач не маю юридичної освіти, не знаю особливостей законодавства, та весь цей час сподівалася, що відповідач виплатить заборгованість, яка виникла з 2014 року по допомозі на одиноку матір та як на малозабезпечену сім'ю, оскільки, в даному випадку Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації, покликане захищати права та законні інтереси громадян у сфері соціального забезпечення, а саме неповнолітніх дітей.

На підставі викладеного, позивач просила визнати причини пропуску строку для звернення до суду за захистом прав та законних інтересів ОСОБА_1 поважними та поновити строк оскарження бездіяльності Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації.

Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи зазначене суд вважає за необхідне вирішити питання щодо поновлення строку звернення до суду під час судового розгляду справи.

Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем.

Згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до положень частин першої, другої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Як вбачається з копій документів, доданих до позовної заяви, позивач є одинокою матір'ю, має статус внутрішньо переміщеної особи.

З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання та відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 768,40 гривень до ухвалення судового рішення у справі.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

З вищевикладених підстав суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12, статей 257, 263 КАС України вказана справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Відстрочити сплату судового збору у розмірі 768,40 грн за подання до суду позовної заяви до управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії в адміністративній справі № 360/2491/19 до ухвалення судового рішення у справі.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати суду:

- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів;

- інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в УСЗН Кремінської РДА Луганської області;

- завірену належним чином копію особової справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 );

- завірені належним чином копії всіх заяв, з якими ОСОБА_1 зверталась з приводу виплати допомоги одинокій матері та допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2014 по теперішній час.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяА.Г. Секірська