Рішення від 11.06.2019 по справі 813/824/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/824/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грень Н.М.

за участю:

секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові в порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області, із вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність органу владних повноважень, а саме - Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (вул. Генерала Григоренка, 3 м. Львів, код ЄДРПОУ 0852247) щодо ненадання повної інформації до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Золочівським PВ УМВС України у Львівській області 07 квітня 1998 року, номер картки платника податків НОМЕР_2 для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 01 січня 2016 року за №91-0348 від 01.05.2017;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області області (вул. Генерала Григоренка, 3 м. Львів, код ЄДРПОУ 0852247) надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Золочівським PВ УМВС України у Львівській області 07.04.1998, номер картки платника податків НОМЕР_2 , у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня і 1992 року №393” затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 з урахуванням набуття чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”, які були чинними на 01.01.2016, до якої включити:

- посадовий оклад;

- оклад за звання капітан міліції;

- надбавку за стаж служби (40% від розміру посадового окладу та окладу за

звання);

- надбавку за виконання особливо важливих завдань (50% від розміру посадового окладу, окладу за звання та надбавки за вислугу років);

- надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% від посадового окладу;

- премію (140%від суми грошового забезпечення).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2014 року. Пенсія призначена відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач в січні 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою в якій просив надати серед іншого копію довідки про розмір грошового забезпечення. На вказану заяву позивачем отримано лист - відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із додатком копії довідки виданої ліквідаційною комісією ГУМВСУ у Львівській області № 91-03048 від 01.05.2017. В довідці зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, Наказу МВС від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою начальник сектору державної служби по боротьбі з економічно злочинністю становить: посадовий оклад - 2950,00 грн; підвищений посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за звання майор- 2000,00 грн; стаж служби в поліції (40 %) - 1980,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) 442,50 грн; премія (2,54 %) - 173,99 грн; всього - 7546,46 грн.

Позивач з зазначеними показниками у довідці не погоджується так як, йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.ст.12, 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Зазначає, що розмір його пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року за № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Позивач вказує, що його грошове забезпечення для обчислення пенсії включало: посадовий оклад; оклад за звання майор міліції; надбавка за стаж служби в поліції 40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%; премія - 140%.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.

Ухвалою від 27.02.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 22.03.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 (№ 802/2196/17-а).

Ухвалою від 11.06.2019 поновлено провадження у справі.

Позивач в судове засідання не прибув, через канцелярію суду 04.06.2019 за вх. №1771 ел. подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити, виходячи з наступних підстав.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2014 року. Пенсія призначена відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

В січні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою в якій просив надати серед іншого копію довідки про розмір грошового забезпечення.

На вказану заяву позивачем отримано лист - відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із додатком копії довідки виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області № 91-03048 від 01.05.2017.

У вказаній довідці зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, Наказу МВС від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою начальник сектору державної служби по боротьбі з економічно злочинністю становить: посадовий оклад - 2950,00 грн; підвищений посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за звання майор- 2000,00 грн; стаж служби в поліції (40 %) - 1980.00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) 442,50 грн; премія (2,54 %) - 173,99 грн; всього - 7546,46 грн.

Позивач з зазначеними показниками у довідці не погоджується оскільки, в довідку № 91-03048 від 22.05.2017 року не включені додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та зменшено розмір премії із 140 % до 2,36 %.

При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 2 ст.51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Кабінет Міністрів України Постановою від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова №988 набрала чинності 02.12.2015. Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі, призначені за цим Законом, пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393” (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосування такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися для 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до приписів до абз.5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що відповідно до Довідки виданої ліквідаційною комісією ГУМВСУ у Львівській області №91-03048 від 01.05.2017 (а.с.23) розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою начальник сектору державної служби по боротьбі з економічно злочинністю становить: посадовий оклад - 2950,00 грн; підвищений посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за звання майор- 2000,00 грн; стаж служби в поліції (40 %) - 1980,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) 442,50 грн; премія (2,54 %) - 173,99 грн; всього - 7546,46 грн.

Отже, щодо твердження позивача про не відображення надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) то така надбавка не передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, відтак не може бути врахована при перерахунку пенсії позивачу.

Щодо твердження позивача про невідображення премії в розмірі 140%, то суд встановив, що відмовляючи в задоволенні позову у справі №802/2196/17-а, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, керуючись положеннями ст. 63 Закону № 2262-XII, абз. 5 та 7 п. 5 Порядку № 45, дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась поліцейським, а вказаний відповідачем у довідці № 15205 без дати розмір премії 2,32 % для перерахунку пенсії є середнім, що фактично сплачений поліцейським за відповідною посадою старшого слідчого в особливо важливих справах за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.

Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На виконання наведених вимог процесуального закону судом враховано правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у рішенні від 12.03.2018 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №802/2196/17-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799), яке залишено без змін Великою палатою Верховного Суду від 12.12.2018 (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799).

Так, Верховний Суд у зразковому рішенні від 12.03.2018 (справа №Пз/9901/1/18, 802/2196/17-а) зазначив наступне.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ”, до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи правовий висновок Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність не виплачувалася поліцейським на день виникнення права позивача на перерахунок пенсії, зважаючи на те, що вказаний відповідачем у довідці №91-01927 від 22.05.2017 (а.с.28) розмір премії 2,54 % є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується з вимогами абз. 5 п.5 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для включення до довідки про грошове забезпечення позивача за посадою надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та премії 140 %.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Із системного аналізу норм чинного законодавства та наявні у матеріалах справи докази суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно визначено складові грошового забезпечення позивача у довідці для перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати з сторін відповідно до ст. 139 КАС України не стягуються.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складений та підписаний 14.06.2019.