Рішення від 14.06.2019 по справі 360/1831/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

14 червня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1831/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Сєвєродонецький склопластик» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

25.04.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, ЛОВ ФСЗІ) до товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Сєвєродонецький склопластик» (далі - відповідач, ТОВ «НВП «Сєвєродонецький склопластик») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2018 рік у сумі 278 433,27 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 15.04.2019 по 22.04.2019 у розмірі 1 169,42 грн, разом 279 602,69 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 “Про реалізацію статей 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відповідач надав Звіт про зайнятість та працевлаштування за 2018 рік за формою 10-ПІ.

19.03.2019 позивачем від державної служби зайнятості одержано відповідь на запит, з якої вбачається, що відповідач у 2018 році подавав до служби зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, відмов підприємства у працевлаштуванні осіб з обмеженими фізичними можливостями за направленням центру зайнятості не було, замовлень щодо професійного навчання або підготовки не надходило від роботодавця.

Позивач вважає, що відповідач здійснив не всі можливі заходи для працевлаштування інвалідів, оскільки для виконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю, роботодавець має брати активну участь у заходах, що проводить державна служба зайнятості для працевлаштування осіб з інвалідністю (обов'язкові заходи для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю наведені в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов'язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”).

Враховуючи інформацію за звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік за формою 10-ПІ, згідно з якою у 2018 році відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлений статтею 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (далі - Закон № 875), ТОВ «НВП «Сєвєродонецький склопластик» нарахована адміністративно-господарська санкція у розмірі 278 433,27 грн, яку відповідач згідно з частиною четвертою статті 20 Закону № 875 мав сплатити до 15 квітня 2019 року, про що був повідомлений позивачем листом від 28.02.2019 № 03-10/184. Оскільки адміністративно-господарські санкції у встановлений законом строк відповідачем не сплачені, позивач просить стягнути їх з відповідача разом із нарахованою пенею з 15.04.2019 по 22.04.2019 в розмірі 1 169,42 грн.

На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 02.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 28.05.2019 (арк.спр. 1-2).

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав клопотання від 27.05.2019 за вх. № 28790/2019 (арк.спр. 36).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву від 14.03.2019 за вх. № 32053/2019 про розгляд справи без його участі (арк.спр. 91) та відзив від 28.05.2019 за вх. № 28879/2019 (арк.спр. 37-39), в якому, з посиланням на норми Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Закону України «Про охорону праці», Закону України «Про зайнятість населення», Господарського кодексу України зазначив, що з метою виконання Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 № 70, протягом 2018 року відповідач надавав інформацію Сєвєродонецькому міському центру зайнятості за формою 3-ПН, а позивачу - звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів. Крім того, протягом 2018 року відповідач брав участь у проведенні всіх «Ярмарок вакансій» для вирішення питання працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями, які проводилися Сєвєродонецьким міським центром зайнятості та за участю УПтаСЗН, а саме - 02.03.2018, 08.06.2018, 21.09.2018 та 30.11.2018. Протягом 2018 року відповідач самостійно намагався здійснити працевлаштування осіб з інвалідністю й іншими шляхами, зокрема, розміщення оголошень через засоби масової інформації, інтернет та дошки оголошень.

Протягом 2018 року відповідач здійснив підбір робочого місця працівникам на підприємстві, де настала інвалідність, а саме - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 І.

На думку відповідача, підприємством було виконано всі вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо вжиття заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, вжито всіх залежних заходів для недопущення невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2017 році, тому відсутні підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій.

На підставі викладеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності з частиною третьою статті 194 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Сєвєродонецький склопластик», код ЄДРПОУ 36221647, зареєстровано як юридична особа 09.01.2009, № запису 1 383 102 0000 002611, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.06.2019 за № 1005448218 (арк.спр. 87-90).

Відповідно до Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» у ЛОВ ФСЗІ 29.09.2011 № 44/129/514, що підтверджено довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 29.09.2011 № 1053 (арк.спр. 16).

На виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, відповідачем 18.02.2019 до ЛОВ ФСЗІ подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік, у якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) становить 339 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 11; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (осіб) - 14; фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн) - 31462,96; середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн) - 92808,14; сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн) - 278 433,27 (арк.спр. 17).

28.02.2019 за вих. № 03-10/184 позивачем на адресу керівника ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» направлено лист з проханням своєчасно здійснити сплату адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році до 15 квітня 2019 року, не допускаючи нарахування пені за звернення до суду за примусовим стягненням боргу (арк.спр. 18).

05.03.2019 позивач направив на адресу Сєвєродонецького міського центру зайнятості населення запит № 04-02/210, чи надавалися ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» до Сєвєродонецького міського центру зайнятості відомості про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які направлялися центром зайнятості, протягом 2018 року; чи здійснювалося замовлення до Сєвєродонецького міського центру зайнятості на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю (арк.спр. 19).

19.03.2019 за вх. № 1761 ЛОВ ФСЗІ отримано відповідь Сєвєродонецького міського центру зайнятості від 13.03.2019 № 13/04-782 з інформацією про надання протягом 2018 року звітності за формою 3-ПН, з зазначенням того, що замовлень до Сєвєродонецького міського центру зайнятості на професійне навчання або підготовки осіб з інвалідністю від ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» не було, відмов підприємства у працевлаштуванні інвалідів за направленням центру зайнятості не було (арк. спр. 21).

За несвоєчасну сплату ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» адміністративно-господарських санкцій за 2018 рік ЛОВ ФСЗІ нараховано підприємству пеню в сумі 1169,42 грн, про що зазначено у розрахунку суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів (арк.спр. 21).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 7 Закону № 875 законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Згідно із частиною першою статті 18 Закону № 875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про

виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з

урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону № 875).

Статтею 18-1 Закону № 875 визначено, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна.

Рішення про визнання особи з інвалідністю безробітною і взяття її на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання особи з інвалідністю на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 19 Закону № 875:

- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця(частина перша);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (частина друга);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону(частина третя).

Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають у:

а) виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць;

б) створенні для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

в) забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством;

г) наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;

д) звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, судом встановлено, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов'язок покладений на державну службу зайнятості.

Згідно з частиною першою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного

або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875).

Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» своєчасно подало до ЛОВ ФСЗІ звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік (арк.спр. 17).

Водночас, у відповідності із Порядком подання форми звітності № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» протягом 2018 року подавало до Сєвєродонецького міського центру зайнятості звітність форми № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”:

- від 29.01.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 42-43),

- від 28.02.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 44-45),

- від 29.03.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 46-47),

- від 27.04.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 48-49),

- від 29.05.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 50-51),

- від 27.06.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 52-53),

- від 27.07.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 54-55),

- від 28.08.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 56-57),

- від 28.09.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 58-59),

- від 29.10.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 60-61),

- від 29.11.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 62-63),

- від 28.12.2018 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-ї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 64-65).

Протягом 2018 року працевлаштувало осіб з інвалідністю з інвалідністю, зокрема, Кулешова Ігоря Анатолійовича, особу з інвалідністю 3 групи, прийнятий до ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» на посаду адміністратора системи, що підтверджується випискою з наказу від 22.09.2014 № 86 та довідкою МСЕК від 22.05.2018 (арк.спр. 66-67); Понаморенко Анатолія Івановича, особу з інвалідністю 2 групи, прийнятий на роботу до ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» на посаду помічника майстра 5 розряду відділення з виробництва та переробки неперервного скловолокна, переведений на посаду налаштувальника обладнання у виробництві склопластиків 5 розряду, що підтверджується виписками з наказу від 16.07.2010 № 113, від 20.01.2014 № 5 та довідкою МСЕК № 773778 (арк.спр.68-70).

Згідно із листом Сєвєродонецького міського центру зайнятості від 08.05.2019 № 13/06-1405 «Про надання інформації», направленим на виконання вимог ухвали суду від 02.05.2018, протягом 2018 року від ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» надходила інформація про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю за формою № 3-ПН «Інформація про попит на роботу силу (вакансії)», а саме: 29.01.2018 - 4 вакансії, 28.02.2018 - 4 вакансії, 29.03.2018 - 4 вакансії, 27.04.2018 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_1 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_2 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_3 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_4 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_5 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_6 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_7 - 4 вакансії, ІНФОРМАЦІЯ_8 - 4 вакансії. Відмов підприємства у працевлаштуванні інвалідів за направленням центру зайнятості не було.

Протягом 2018 року Сєвєродонецьким МЦЗ було проведено семінари: 17.01.2018 - на тему «Зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню», 22.08.2018 - на тему «Реалізація державної політики зайнятості шляхом плідної співпраці служби зайнятості з роботодавцями міста». Також проведено круглі столи на теми: «Удосконалення співпраці з метою працевлаштування осіб з інвалідністю» - 08.06.2018, «Підвищення ефективності зайнятості учасників АТО та інших соціально вразливих категорій населення» - 21.09.2018. В ході заходів представників підприємства ознайомлено з професійно - кваліфікаційним складом безробітних осіб з інвалідністю, надана інформація про працевлаштування з виплатою компенсації єдиного соціального внеску, про працевлаштування внутрішньо переміщених осіб з числа осіб з інвалідністю, про надання дотацій за рахунок коштів ФСЗІ зі створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих ДСЗ, Доведено інформацію щодо можливості працевлаштування осіб з інвалідністю з компенсацією ЄСВ та з числа ВПО, яким відповідно до чинного законодавства допомога по безробіттю не призначається. Також під час проведення заходів представникам підприємства надавались пропозиції щодо підвищення якості вакансій, можливості зміни професій або умов праці, враховуючи професійний склад осіб з інвалідністю, який перебуває на обліку центру зайнятості (арк.спр. 35).

Також судом установлено, що відповідачем вживалися інші заходи щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, а саме:

- участь у Ярмарку вакансій для осіб з інвалідністю 02.03.2018, 08.06.2018, 21.09.2018, 30.11.2018, які проводилися Сєвєродонецьким міським центром зайнятості (арк.спр. 31 зв.);

- участь у «Ярмарку кар'єри», який проводився Сєвєродонецьким міським центром зайнятості 07.06.2018 (арк.спр. 31 зв.).

Вищезазначене свідчить, що відповідачем вживалися залежні від нього заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади у підприємстві. Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідів при розгляді справи судом не встановлено.

Твердження представника позивача про невжиття відповідачем протягом 2018 року всіх обов'язкових заходів для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, наведених в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов'язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”, суд при вирішенні адміністративної справи не враховує, оскільки відповідальність, визначена статтею 20 Закону № 875, настає для роботодавців за не створення у необхідній кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не за невжиття заходів по пошуку інвалідів для працевлаштування, про які йдеться у зазначеному листі.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

У постанові від 26.06.2018 у справі № 806/1368/17 Верховний Суд зробив правовий висновок про те, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Отже, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

Зважаючи на вжиття ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, суд вважає, що позивач намагається покласти на відповідача відповідальність у вигляді фінансових санкцій та пені за відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства осіб з інвалідністю, які бажають працевлаштуватись, що є неприпустимим.

З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити повністю.

Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13396264, місцезнаходження: вул. Слов'янська, 28, м. Рубіжне, Луганська обл., 93003) до товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Сєвєродонецький склопластик» (код ЄДРПОУ 36221647, місцезнаходження: 93403, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Промислова, буд. 2) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя А.Г. Секірська