Рішення від 11.06.2019 по справі 480/1730/17

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 480/1730/17

Провадження № 2-а/480/1/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2019року м. Миколаїв

Миколаївський районний суд Миколаївської області в складі

головуючого судді Войнарівського М.М.,

за участю секретаря судового засідання Трифонової І.О.,

розглянувши в місті Миколаєві у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивував тим,що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії.У квітні 2008 року звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області за роз'ясненнями стосовно питання його права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, встановленого для призначення державних пенсій. Повідомленням від 08.05.2008 року Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області йому роз'яснено, що позивач буде мати право на пенсію лише після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років. Рішенням комісії з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі № 1 від 6 січня 2011 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком. В рішенні зазначено, що право на пенсію за віком позивач набуває при досягненні загальновстановленого пенсійного віку, тобто з 16 жовтня 2017 року. 28.03.2016 року позивач знов звернувся до Управління Пенсійного фонду України Миколаївському районі Миколаївської області про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Миколаївської області № 8/1 від 06.04.2016 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії Чорнобильській АЄС. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду зобов'язано відповідача Управління Пенсійного фонду України Миколаївській області призначити позивачу ОСОБА_1 , пенсію зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС з 28.03.2016 року. За даним рішенням суду відповідачем Управлінням ПФУ в Миколаївському районі Миколаївської області призначено позивачу пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС розпочато її виплату з 28.03.2016 року. Не погодившись з розрахунком та розміром призначеної пенсії позивач звернувся до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовною заявою до УПФУ Миколаївському районі Миколаївської області про проведення перерахунку призначеної пенсії. Постановою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 19.01.2017року, залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного суду від 22.05.2017 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Миколаївської області провести перерахунок раніше обчисленої пенсії позивача ОСОБА_1 ,визначивши для обчислення його пенсії середньомісячний заробіток за 12 місяців 1984 року. На думку позивача саме з вини органів Пенсійного фонду України, які, посилаючись на норми закону України, заперечували право на призначення позивачеві пенсії зі зниженням пенсійно віку, позивач вчасно не звернувся за призначенням пенсії. Після досягнення ним 55 річного віку до Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Миколаївської області з заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку позивач звернувся лише 28.03.2016 року. З тих підстав, що позивач не отримав своєчасно пенсійні виплати, на які на його думку він мав право з 16.10.2012 року, на теперішній час тому вважає,що має право отримати суми пенсії за минулий час. 21 серпня 2017 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області з заявою про виплату суми пенсій на виплату яких позивач мав право, але не отримав своєчасно, за минулий час, а саме за три роки до 28.03.2016 року, дня його звернення за призначенням пенсії.За повідомленням Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 20.09.2017 позивачу в цьому відмовлено, так як на погляд органу Пенсійного фонду України відсутні підстави для виплати пенсії за минулий час. Такі дії відповідача позивач вважає незаконними.

Позивач та його представник під час судового розгляду вимоги підтримали, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідачапід час судового розгляду, позовні вимоги не визнав та заперечував проти його задоволення.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно виданого 05.07.2002 року Миколаївською обласною державною адміністрацією посвідчення № НОМЕР_1 позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3.

Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони Російської Федерації від 08.12.2010 року № 422/2011, ОСОБА_1 в період проходження служби з 21.10.1982 року по 07.07.1986 року безпосередньо виконував регламентні роботи з ядерними зарядами (збірка, зберігання, технічне обслуговування, транспортування), підготовка до бойового використання ядерних боєприпасів і експлуатація бойових радіоактивних речовин, брав участь у споряджені ядерними зарядами бойових часин ракет для проведення відповідних випробувань і військових навчань.

28.03.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п/п 1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

06.04.2016 року своїм рішенням № 8/1 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком з посиланням на те, що згідно наданих документів на останнього не поширюються норми ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст. 15 Закону України „Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України „Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, особами, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 10 Закону).

Громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 2 грудня 1992 року прийняв Постанову №674, якою Затвердив Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Згідно із абз. 3 Преамбули даної Постанови громадянам, відносно яких застосовується цей Порядок, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії за зразками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. №501 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту першого Порядку, він визначає умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2 або 3 категорій, встановлених статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою встановлено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2016 року, вже вирішено питання стосовно визнання рішення Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку протиправним та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року починаючи з 28.03.2016 року.

Там чином вищезазначеною постановою,яка набрала заноної сили визначено право позивача на отримання грошової суми пенсії починаючи з 28.03.2016 року, тому підстави для виплати пенсії за минулий час,а саме до 28.03.2016 року відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 77, 139, 243-245, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця с.Петропавлівка, Красногвардійського району Оренбургської області; паспорт серія НОМЕР_3 ;зареєстрованого АДРЕСА_1 ) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області(ЄДРПОУ 41250753,юридична адреса: м.Миколаїв, пр.Богоявленський,55Е) про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя М. М. Войнарівський

11.06.2019