Справа № 2а-125/09
іменем України
15 жовтня 2009 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м Дніпропетровська в складі:
головуючого судді - Руденко В.В.
при секретарі - Криворучко Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної ради м. Дніпропетровська про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень, стягнення недоплаченої одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, моральної шкоди, суд, -
Позивач звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної ради м. Дніпропетровська про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень, стягнення недоплаченої одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також моральної шкоди.
Свою позовну вимогу мотивує тим, що вона є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виходячи з вищевикладеного позивач повинна була отримати допомогу при народженні дитини в сумі 10622 грн., але вона отримала 8500 грн. Тобто, недоплата складає 1963,80 грн.
Позивачка вважає, що відповідач, керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007 невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позивачці, гарантована державою соціальна державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до діючого законодавства України і повинна нараховуватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років Недоотримана позивачем допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007-2009 роках становить 8930,03 грн.
Крім того, вважає, що діями відповідача їй спричинено моральну шкоду, яку вона оцінює в 2000 грн.
Просить суд визнати дії відповідача по нарахуванню і виплаті державної одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку - незаконними, зобов'язати відповідача зробити перерахунок розміру призначеної допомоги та стягнути недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 8930,03 грн., а також недоотриману одноразову допомогу при народженні дитини у розмірі 1963,76 та моральну шкоду у розмірі 2000 грн.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та надала суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, пояснила, що виплата допомоги, передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» проводиться за рахунок коштів державного бюджету. Будь-які видатки держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються Законом про державний бюджет, на підставі якого відповідач робив нарахування та виплати зазначеної допомоги у 2007-2009 роках. Крім того, позивачем пропущений срок звернення до адміністративного суду
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши наявні докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що у позивача є неповнолітня донька - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження, у зв'язку з чим вона перебуває на обліку у управлінні праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно із ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років., який становить станом на 01 січня 2007 року - 434 грн., з 01квітня 2007 року у розмірі - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне:
• - абзац 3 частини 2 ст. 56 Закону: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
• - пункт 14 ст. 71 Закону: призупинити дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів, встановлених Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу з 15.10.2007 року по 31 грудня 2007 року слід керуватися ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Разом з тим, згідно із ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне:
- абзац 2 частини 2 ст. 56 Закону; допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
Відповідач проводив відповідні виплати в порядку та розмірах, встановлених ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено розмір допомоги при народженні дитини - 8500 гривень.
Крім того, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пунктом 23 розділу 2 частину першу ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в редакції, згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї, але не менше 130 гривень. Також, п.3 розділу 8 вищезазначеного закону викладено в редакції, згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%, з 1 січня 2009 року - 75%, з 1 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу, але не менше 130 грн. Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зазначена норма закону не була визнана неконституційною і є чинною з 1 січня 2008 року.
Таким чином, відповідач проводив відповідні виплати в порядку та розмірах, встановлених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Суд вважає, що Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» і Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та їх положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, бо є основними та головними (окрім Конституції) фінансовими нормативними актами розподілу доходів та видатків в країні. За цих обставин, положення цих законів яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є обов'язковим для застосування та вирішення справ у суді.
Таким чином, дії відповідача по призначенню допомоги при народженні дитини у розмірі 8500 грн. та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у 2008-2009 роках є правомірними, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Крім того, суд вважає, що позивачем не доведено спричинення діями відповідача моральної шкоди позивачу.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради підлягає частковому задоволенню: дії відповідача щодо нарахування, призначення та виплати позивачу щомісячної державної допомоги сім'ям з дітьми з 17 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати противоправними та зобовязати призначити, донарахувати та забезпечити виплату позивачці суми заборгованості по державній допомозі по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 17 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, розрахованої відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років на час її виплати у період липня-грудня 2007 року, з відрахуванням раніше отриманих позивачем сум допомоги у період з 17 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року , в іншій частині позову відмовити.
Заперечення відповідача щодо пропуску строку звернення з адміністративним позовом позивача до адміністративного суду, суд вважає необґрунтованими, так як строк звернення до суду відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України становить один рік з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Позивач в межах строку позовної давності скористалась досудовим порядком вирішення спору, звернувшись до відповідача 27.11.2008 року з заявою про здійснення перерахунку, 2.12.2008 року дізналась про рішення відповідача, тобто саме з цього часу повинен відраховуватися початок перебігу строку позовної давності, тобто позивач звернувся до суду з позовною заявою в межах строку, передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст., 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 122 ч.4, 159, 160, 163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень, стягнення недоплаченої одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради призначити, донарахувати та забезпечити виплату ОСОБА_1 суми заборгованості по державній допомозі по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 17 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, розрахованої відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років на час її виплати у період липня-грудня 2007 року, з відрахуванням раніше отриманих ОСОБА_1 сум допомоги у період з 17 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд шляхом подачі у десятиденний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження, і подання після цього у 20-ти денний строк апеляційної скарги з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції; або без подання заяви про оскарження шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення з подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Головуючий