Рішення від 07.06.2019 по справі 480/818/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2019 р. Справа № 480/818/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом мотивуючи вимоги тим, що засуджений до довічного позбавлення волі та відбуває покарання у Роменській ВК- 56. Рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області у справі №585/3075/17 встановлено факт його громадянства України. Як громадянин України, має право отримати паспорт громадянина України. Відповідач своєю бездіяльністю обмежує його право на отримання паспорта. Просить зобов'язати відповідача видати йому паспорт громадянина України.

У заяві, поданій в порядку усунення недоліків позовної заяви, позивач зазначив, що звертався у лютому 2016 року до відповідача із заявою про видачу йому паспорта громадянина України. З яких мотивів йому відмовлено у видачі паспорта йому не відомо.

У відзиві на позовну заяву відповідач із позовом не погодився. Вказав, що у серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання на території України станом на 13.11.1991, яка мотивована втратою паспорта після затримання та засудження, а відповідачем було відмовлено у видачі паспорта громадянина України у зв'язку з неподанням підтверджуючих особу та громадянство України документів. Рішенням Роменського міськрайонного суду від 15.05.2019 у справі №585/3075/17 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 на території України станом на 13.11.1991. Судовим рішенням не встановлено факту постійного проживання позивача на території України станом на 13.11.1991 року у неповнолітньому віці згідно п. 10 Порядку провадження за заявами та поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого указом Президента України від 27.03.2001 №215. Позивач не звертався із заявою про видачу паспорта громадянина України до уповноважених органів міграційної служби. Підстави для видачі паспорта позивачу відсутні, тому просить відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що в рішення Роменського міськрайонного суду у справі №585/3075/17 встановлений факт його звернення до відповідача із заявою про видачу паспорту. Вказує, що двічі отримував паспорт громадянина України - у 1993 році та у 2002 році, який був втрачений. У разі втрати паспорта достатньо надати міграційній службі довідку про присвоєння ідентифікаційного номера для отримання (відновлення) паспорта. Однак, відповідач протиправно не видає йому паспорт протягом трьох років.

Ухвалою суду від 08.04.2019 відкрито спрощене провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи без проведення судового засідання та виклику учасників справи. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору. Відмовлено в задоволенні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Витребувано у відповідача інформацію, чи звертався позивач із заявою про отримання паспорта, докази такого звернення та прийняте за наслідками розгляду заяви рішення.

Ухвалою суду від 07.06.2019 відмовлено в задоволенні клопотання позивача про витребування доказів - матеріалів цивільної справи № 585/3075/17.

Ухвалою суду від 07.06.2019 відмовлено в задоволенні клопотання управління ДМС в Сумській області про заміну неналежного відповідача.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено та не заперечується сторонами у справи що позивач засуджений до довічного позбавлення волі, відбуває покарання у Державній установі «Роменська виправна колонія (№56)». У 2016 році звертався до Роменського міського відділу з питання видачі йому паспорта громадянина України, який був втрачений після його затримання та засудження, однак йому було відмовлено з тих підстав, що не було подано підтверджуючих особу та громадянство України документів.

Звернувся до Роменського міськрайонного суду із заявою про встановлення факту постійного проживання на території України. Роменський міськрайонний відділ державної міграційної служби України у Сумській області брав участь у цій справі в якості заінтересованої особи. Рішенням суду від 15.05.2018 задоволено заяву ОСОБА_1 , встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України станом на 13 листопада 1991 року (а.с. 24-25). Рішення набрало законної сили.

26.04.2019 у справі ухвалено додаткове рішення, яким в резолютивній частині рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 15 травня 2018 року по справі № 585/3075/17 (провадження 2-о/585/7/18) абзац другий викладено в такій редакції: «Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , на території України станом на 13 листопада 1991 року в неповнолітньому віці».

Процедура видачі паспорта громадянина України врегульована Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 . Відповідно до п. 5 Порядку у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.

Відповідно до п.п. 3 п. 7 Порядку оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи чи закладу (далі - уповноважена особа).

Відповідно до п. 8 Порядку Паспорт видається: не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Згідно вимог вказаного порядку необхідною передумовою для розгляду питання про видачу паспорта є звернення особи із заявою-анкетою та документами, перелік яких визначений пунктами 35,46 Порядку. При цьому відповідно до п.п. 19, 20 Порядку подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС у разі відбування особою покарання в установах виконання покарань або перебування на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу. Особа, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, подає документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта через уповноважену особу до територіального підрозділу ДМС за місцем розташування адміністрації відповідної установи або закладу.

Відповідно до п. 24 Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

З наведених вище норм вбачається, що територіальним органом ДМС питання про оформлення паспорта розглядається за зверненням особи, а у випадку, коли особа відбуває покарання в установі виконання покарань - за зверненням через уповноважену особу. Для оформлення паспорта вноситься інформація до Єдиного державного демографічного реєстру на підставі заяви-анкети особи та подаються документи, визначені вказаним порядком.

За твердженням позивача, він до відповідача з питання видачі йому паспорта громадянина України звертався у 2016 році. Ухвалою суду від 08.04.2019 під час відкриття провадження у відповідача витребувано документи, у разі їх наявності, з якими позивач звертався до відповідача та рішення, прийняте за наслідками розгляду такого звернення. У відзиві на позовну заяву відповідач повідомив, що із заявою про оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_1 не звертався.

Сторонами не оспорюється той факт, що позивач не звертався до відповідача із заявою та пакетом документів ні після набрання судовим рішенням у справі № 585/3075/17 законної сили, ні після набрання законної сили додатковим рішенням, прийнятим у зазначеній справі. Додатковим рішенням у справі встановлено факт проживання позивача на території України в неповнолітньому віці. Зазначена обставина надає право повторно звернутися позивачу до територіального органу ДМС з питання оформлення йому паспорта, надавши при цьому усі документи, встановлені Порядком №302.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Зі змісту Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України вбачається, що ініціатором розгляду питання про оформлення паспорта замість втраченого повинна бути саме особа, якій такий документ повинен бути виданий. Матеріали справи не містять доказів звернення ОСОБА_1 у встановленому законом порядку із заявою про оформлення йому паспорта громадянина України після набрання законної сили рішенням у справі №585/3075/17, рішення про відмову у прийнятті документів для оформлення паспорта ОСОБА_1 не приймалось. За таких обставин, судом не встановлено, що відповідачем допущено порушення прав позивача та вимог законодавства при оформленні ОСОБА_1 паспорта громадянина України, тому відсутні підстави для задоволення позову та зобов'язання відповідача видати паспорт громадянина України позивачу.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання видати паспорт громадянина України відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко