ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/4325/19
провадження № 3-в/753/9/19
"07" червня 2019 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Скуба А.В. розглянувши подання начальника Дарницького районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в м. Києві та Київськькій області про заміну адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом або адміністративним арештом, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
01.03.2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 173, 185 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 50 годин громадських робіт.
26.03.2019 року вказана постанова надійшла до Дарницького РВ з питань пробації та була прийнята до виконання. 02.04.2019 року ОСОБА_1 був ознайомлений з умовами відпрацювання стягнення у виді громадських робіт та попереджений про наслідки у разі ухилення від відбування стягнення.
Разом з цим ОСОБА_1 надав пояснення і повідомив, що на даний час працює без офіційного оформлення водієм таксі та має на утриманні трьох неповнолітніх дітей у зв'язку з чим відпрацьовувати громадські роботи не має можливості.
На підставі вищенаведеного 03.04.2019 начальник Дарницького РВ з питань пробації зверталась до суду з клопотанням замінити дане стягнення штрафом або адміністративним арештом. Постановою суду від 23.04.2019 року у задоволенні подання було відмовлено. Незважаю на це 27.05.2019 року на адресу суду надійшло аналогічне подання де начальник Дарницького РВ з питань пробації повторно просить замінити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді 50 годин громадський гробіт штрафом або адміністративним арештом у зв'язки з тим, що ОСОБА_1 знову відмовляється відпрацьовувати стягнення.
Дослідивши подання, матеріали особової справи, суд повторно наголошує.
Порядок виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт /далі в тексті - Порядок/ регулюється наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5.
Так, відповідно до п. 3.24. Порядку у разі виникнення обставин, передбачених частиною третьою статті 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для заміни громадських робіт штрафом. Відповідно до ч. 3 ст. 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Однак, як вбачається з матеріалів особової справи та самого подання, посадовими особами Дарницького РВ з питань пробації зазначений порядок не дотримано, оскільки у ч. 3 ст. 321-1 КУпАП зазначено вичерпний порядок випадків, коли уповноважений орган з питань пробації може звертатися до суду з поданням про заміну адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрофом або адміністративним арештом.
За таких обставин, приходжу до висновку, що подання повторно направлено до суду без дотримання процедури, передбаченої вищезазначеним Порядком і правові підстави для задоволення вказаного подання відсутні, тому у його задоволенні слід відмовити.
Разом із тим, посадовими особами Дарницького РВ з питань пробації повинні бути вжиті належні та необхідні заходи для виконання рішення суду про паризначення адміністративного стягнення у виді громадських робіт.
Зокрема, суд звертає увагу на той факт, що ст.382 КК України передбачена кримінальна відповідальність за невиконання рішення суду, що набрало законної сили.
Дарницьким РВ з питань пробації фактично встановлено, що ОСОБА_1 відмовляється виконувати рішення суду яке набрало законної сили, однак жодних дій для притягнення останнього до відповідальності за такі дії посадовими особами Дарницького РВ з питань пробації не вжито, що не може не викликати обгрунтованого занепокоєння, та при системності таких дій чи радше бездіяльності, може бути підставою для окремої правової оцінки.
На переконання суду, ставити питання про заміну адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом можливо лише після вирішення питання про притягнення порушника до кримінальної відповідальності за умисне невиконання рішення суду, що набрало законної сили.
Крім цього, після притягнення порушення до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду, можуть мати місце обставини викладені у ч.3 ст.321-1 КУпАП, які і буть підставами для зміни громадських робіт штрафом.
Керуючись ст. ст.283, 321-4 КУпАП, суддя, -
У задоволенні подання начальника Дарницького районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в м. Києві та Київській області - відмовити.
Матеріали особової справи №02/2019, відносно ОСОБА_1 повернути Дарницького РС філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області для продовження виконання постанови Дарницького районного суду м. Києва від 01.03.2019 року.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: