Рішення від 28.05.2019 по справі 569/5707/19

Справа № 569/5707/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Гордійчук І.О.,

секретаря судового засідання Михайленко О.С.,

за участю позивача ОСОБА_1

розглядаючи судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Рівненській області про визнання права власності,-

ВСТАНОВИВ:

21 березня 2019 року до Рівненського міського суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Рівненській області, в якому просить визнати право власності на трактор JINMA-244, 2009 року випуску, двигун № НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 та зобов'язати відповідача зареєструвати трактор за позивачем.

Свої вимоги мотивує тим, що 10.02.2017 року ним, на підставі укладеного в усній формі договору купівлі продажу придбано у ОСОБА_2 паспорт серія НОМЕР_3 виданий Володимир - Волинським РВУМВС України у Волинській області 12.02.1998р трактор JINMA-244, 2009 року випуску, двигун № НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 , загальною вартістю 37000,00грн, що підтверджується розпискою.

Як вбачається з Листа Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області від 01.03.2019. №01-10/1307, право власності громадянина ОСОБА_1 на трактор JINMA-244, 2009 року випуску, двигун № НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 , не визнається відповідачем, відповідно позивач звернувся до суду за захистом порушеного права, шляхом пред'явлення позову про визнання права власності.

В судовому засіданні позивач підтримав вимоги викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату і місце проведення судового засідання, про причини неявки відповідач суд не повідомив, відзив не подав і позивач не заперечує проти вирішення справи в заочному порядку, таким чином суд проводить розгляд справи на підставі ст.280 ЦПК України в заочному порядку, на підставі наявних у справі даних та доказів за згодою позивача.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом досліджено копію розписки ОСОБА_2 від 10.02.2017 року (а.с.11), договір куплі-продажу №18-08/09-К від 18.09.2009 року і доповнення №1 до договору куплі-продажу №18-08/09-К від 18.09.2009 року та акт приймання - передачі між ООО ТПК «Слайден» та ООО НПП «Спецавтоматика» трактор JINMA-244, 2009 року випуску, двигун № НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 . Довідка - рахунок від ТОВ НВП «Спецавтоматика» Серія ТН № 190735 яка видана ОСОБА_2 про те, що йому продано і видано трактор JINMA-244, 2009 року випуску, двигун № НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 .

Також судом досліджено митну декларацію (форми МД-3) на трактор JINMA-244, 2009 року випуску, двигун № НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 , як такий, що оформлений у митному режимі.

Листом Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області від 01.03.2019. №01-10/1307 позивачу відмовлено в реєстрації вищезазначеного трактора з підстав відсутності всього пакету документів. При цьому, в листі відповідач зазначив, що позивачем не підтверджено право власності на трактор.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 34 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що усі механічні транспортні засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку, порядок яких установлюється: для тракторів, самохідних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів незалежно від форм власності, що підлягають експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування - уповноваженим органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики.

Відповідно до Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 08.07.09 року, реєстрація тракторів повинна проводитись інспекцією державного технічного нагляду з видачею реєстраційних документів та державних номерних знаків, присвоєння ідентифікаційного номеру з метою забезпечення єдиного обліку транспортних засобів, контролю за відповідністю їх номерів, конструкцій та технічного стану діючим в Україні правилам, нормативам і стандартам.

Відповідно до п.4 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 року №694 (далі - Порядок реєстрації) машина реєструється протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, яка подається державному інспектору у відповідному районі, у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі. Також передбачено перелік необхідних правовстановлюючих документів.

Документами, що підтверджують право власності або правомірність використання машини, для машини, що ввезена на митну територію України та реєструється вперше є митна декларація на паперовому носії або її копія, засвідчена в установленому порядку, або електронна митна декларація, або уніфікована митна квитанція МД-1.

Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Як вбачається із змісту ч.2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

У відповідності до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», яка також передбачає письмову форму договору купівлі-продажу автомобілів, перед відчуженням транспортний засіб повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ. Як вбачається з матеріалів справи договір між позивачем та відповідачем не був нотаріально посвідчений та спірний транспортний засіб не було знято з обліку ДАІ.

У відповідності до правової позиції Верховного суду по справі №640/7052/16-ц від 15.02.2018р. Правове регулювання відносин, пов'язаних з купівлею-продажем транспортних засобів, здійснюється на підставі положень ЦК України з урахуванням загальних положень про договір та спеціальних правил, закріплених у відповідних положеннях Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388, які визначають певні особливості укладення, виконання та правові наслідки невиконання відповідних договорів.

Продаж транспортного засобу, що має ідентифікаційний номер, передбачає відповідне оформлення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу, зняття його з обліку, отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

Договір купівлі продажу, який би підтверджував купівлю ОСОБА_1 трактора у громадянина ОСОБА_2 відсутній, досліджена судом копія розписки від 12.02.2017 року не є належним доказом укладання між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 договору купівлі продажу, тому неможливо встановити, що власником трактора JINMA-244, 2009 року випуску, двигун № НОМЕР_1 , шасі № НОМЕР_2 є ОСОБА_1

Суд вважає, що позивачем не доведено обґрунтованість заявленого позову та наявність правових підстав для його задоволення, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Рівненській області про визнання права власності - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області (відповідно до п.п. 15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147 VIII від 03 жовтня 2017 року) протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Відповідач Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Рівненській області місцезнаходження, 33025, м.Рівне, вул. Малорівненська, 91.

Повний текст судового рішення складено 30 травня 2019 року.

Суддя І.О.Гордійчук