10 червня 2019 року
Київ
справа №813/5141/13-а
адміністративне провадження №К/9901/5079/18
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Хохуляка В.В., в порядку підготовки справи до касаційного розгляду розглянувши касаційну скаргу Львівської митниці ДФС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2013 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2015 у справі №813/3428/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Іскра» до Львівської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів, -
Публічне акціонерне товариство «Іскра» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати рішення Львівської митниці ДФС щодо відмови у преференційному митному оформленні і звільненні від сплати ввізного мита товару, задекларованого згідно митних декларацій №209140000/2012/032208 від 18.09.2012, №209140000/2012/032323 від 19.09.2012; визнати протиправною та скасувати картку відмови № 209140000/2012/001399 від 18.09.2012; зобов'язати Львівську митницю ДФС застосувати режим вільної торгівлі та надати преференційне митне оформлення із звільненням від сплати ввізного мита щодо товару, задекларованого згідно митних декларацій № 209140000/2012/032208 від 18.09.2012, № 209140000/2012/032323 від 19.09.2012; стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Іскра» суму надмірно сплачених платежів у розмірі 21086,07 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2013 позовні вимоги задоволено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2015 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 209140000/2012/01399 від 18.09.2012. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, Львівська митниця ДФС оскаржила їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2013, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2015 та прийняти у справі нове рішення про відмову у задоволенні позову повністю.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.09.2015 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Львівської митниці ДФС на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2015 у справі №813/3428/13-а.
На виконання вимог закону особам, які беруть участь у справі, надіслані копії ухвали про відкриття касаційного провадження та інформація про їхні права та обов'язки, надано строк для подачі заперечень на касаційну скаргу.
З 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України, у зв'язку з чим відповідно до пункту 7 Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII Вищий адміністративний суд України припинив свою діяльність.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIII з Вищого адміністративного суду України до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано матеріали адміністративної справи № 813/3428/13-а за правилами підпункту 4 частини першої Розділу VІІ «Перехідні положення» цього кодексу.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду суддею-доповідачем у даній справі визначено Хохуляка В.В.
Відповідно до підпункту 4 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно зі статтею 344 Кодексу адміністративного судочинства України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, з урахуванням положень статті 341 цього Кодексу.
Статтею 343 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено можливість попереднього розгляду справи.
Під час проведення підготовки справи до касаційного розгляду в порядку, передбаченому статтею 340 Кодексу адміністративного судочинства України, з'ясовано склад учасників справи та зроблено висновок про можливість попереднього розгляду справи.
Керуючись статтею 340, підпунктом 4 частини першої Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти до провадження матеріали адміністративної справи №813/3428/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Іскра» до Львівської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів.
Визнати за можливе проведення попереднього розгляду справи № 813/3428/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Іскра» до Львівської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів та призначити попередній розгляд справи на 11.06.2019.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання і оскарженню не підлягає.
...........................
В.В. Хохуляк,
Суддя Верховного Суду